Metodički dan sadrži oblike kao seminar i radionica.

Cilj: (Slide 2)

  • upoznajte ciljeve, osnovne pojmove, didaktičke značajke, strukturu nastave, metode, tehnike, usmjerene na djelovanje;
  • posjetite otvorene lekcije pomoću ovih tehnologija;
  • procijeniti učinkovitost njihove primjene.

Oprema:

  • multimedijski projektor
  • dodatak 1 Prezentacija na seminaru.

Plan metodološkog dana. (Slide 3)

Faza I: Dijagnostika.

1) dijagnoza pedagoške sposobnosti nastavnika u području suvremenih pedagoških tehnologija;

2) analiza dijagnostike;

3) identificiranje problema.

Faza II: Teorijski.

1) Teoretski seminar o tehnologijama orijentiranim tehnologijama:

  • predstavljanje rezultata dijagnostike;
  • formulacija problema;
  • aktualizacija znanja o temi seminara;
  • organizacija grupnog rada na proučavanju teorijskog materijala;
  • uzajamno obrazovanje;
  • sumiranje seminara.

III Faza: Praktično.

1) Posjet otvorenim lekcijama pomoću tehnologije:
a) proučavanje privatnog slučaja;
b) didaktičke zadatke;
c) Vodič Tekst.
2) samoanaliza i analiza lekcija u skupinama lekcija sa stajališta metodičkog dana;
3) Razmjena mišljenja

IV.

1) analiza metodološkog dana;
2) refleksija;
3) razvoj rješenja i preporuka.

Priprema metodičkog dana

1. Organizacija kreativne skupine o pripremi i ponašanju metodološkog dana:

  • razvoj upitnika za dijagnostiku;
  • dijagnostička analiza;
  • razvoj sadržaja, struktura teorijskog seminara;
  • priprema materijala za točenje;
  • razvoj karata za nadzor, kartice za analizu lekcije.

2. Priprema metodološke izložbe.

3. Organizacija metodološke pomoći nastavnicima u pripremi otvorenih lekcija.

4. Organizacija nastavnika u skupinama posjetiti otvorene lekcije.

5. Prilagodba rasporeda lekcija.

2. Pročitajte tekst i definirajte glavne faze didaktičke tehnologije. (Dodatak 5. ) .

3. Pročitajte tekst i označite moguće opcije za korištenje tehnologije teksta vodiča. (Dodatak 6.) .

4. Upoznajte se s osnovnim konceptima orijentiranog na obuku i istaknute moguće opcije za korištenje. (Dodatak 7.).

Korak 2. Nastavnici se kombiniraju u stručne skupine (nastavnici, koji su dani za izvršenje istog zadatka). Partneri - Stručnjaci čitaju i istražite materijal zajedno, razgovarajte o odgovorima na zadatak, planiraju učinkovite načine za podučavanje i provjeru kvalitete asimilacije u početnim skupinama.

Korak 3. Povratak na početne grupe za uzajamno obrazovanje i provjeru. Studenti se vraćaju na početne skupine. Tamo se okreću za uvođenje jedni druge s ispitivanim materijalom, s odgovorima na postavljene zadatke. Zadatak tima: da je svaki član grupe savladao sav materijal u cijelosti.

Korak 4. Individualno i grupno izvješćivanje.

2. Punjenje konsolidirane tablice u skupinama (1, 2, 3 skupine).

3. Predmet i priprema prezentacije grupnog rada (klaster).

3. Faza odraz. (Slide 12)

Svrha: biti u mogućnosti predstaviti rezultate vaših aktivnosti, raspravljati o svom gledištu, kontrolirati i procijeniti rezultat svojih postupaka.

Rezultati njihovog rada grupe bit će predstavljeni u klasteru formatu.

1. Primite "povratak na klastere". Prezentacija grupnog rada.

Nakon čitanja informacija, rasprava o grupi studenata vraća se na sastavni klaster i ponovno organizira informacije u skladu s povezanim asocijativnim serijama, ali već uzimajući u obzir dobivene informacije, odnosno, pravi odnos između koncepata i ideja. Nakon izrade vlastitog klastera predlaže se predstavnici skupina i tvrdeći njihovu opciju klastera.

Na primjer, mogu se ispasti sljedeći klasteri:

2. Zbrajanje seminara (slajd 13)

1. Slažete li se da tehnologije učenja koje uključuju aktivne aktivnosti učenika mogu se pripisati tehnologijama orijentirane na kompetencije?

(Odgovor. Korištenje tehnologija za obuku usmjeren je na stvaranje sposobnosti za rad samostalno, da preuzme odgovornost, obavijest o problemima i pronalaženju načina za njihovo rješavanje, analizu novih situacija, primjenjujući postojeće znanje, donosimo odluke, majstor novim znanjem, tj. Obrazac ključne kompetencije) ,

2. Zašto akcijske tehnologije stječu posebnu važnost?

(Odgovorite na ove tehnologije usmjerene su na rješavanje životnih zadataka, posebnih slučajeva. Problemi slijede iz životnih situacija. Znanje se stječe rješavanjem tih problema, informacije dobivene iz različitih izvora).

3. Što znači značenje fokusa?

(Odgovaranje orijentirano djelovanje podrazumijeva neovisno rudarstvo potrebnog znanja u procesu rješavanja određene situacije proizvodnje, valjane ili imaginarne, uz obveznu provedbu svih faza pune akcije).

Iii. Otvorene lekcije

1. Provedite lekcije (Slide 14)

Pouka koristeći tehnologiju proučavanja određenog slučaja, vidi Dodatak 8. .

Lekcija koristeći tehnologiju didaktičkih zadataka. Cm. Dodatak 9. .

Lekcija koristeći tehnologiju teksta vodiča. Cm. Dodatak 10. .

2. Rasprava o otvorenim lekcijama (klizač 15)

Samoanaliza, analiza u skupinama, razmjena mišljenja. Cm. Dodatak 11.1-11.4.

Prevedeno s francuske riječi "Syncweyn" znači pjesmu koja se sastoji od pet redaka, što je napisano u skladu s određenim pravilima. Ova tehnika zahtijeva sintezu informacija i materijala u kratkim izrazima, što vam omogućuje da opišete događaj ili razmislite o ovoj prigodi. Kompilacija sinciewene omogućuje vam da sažete obrazovni materijal, informacije. To je oblik slobodnog kreativnosti, ali u skladu s pravilima.

Iv. Završna faza (kliznik 16)

1. Analiza metodološkog dana

Recepcija "Generalizirano mjesto".

Sudionici seminara podijeljeni su organizatorima seminara u tri skupine: "Apologeti", "prigovor", "Udruga". Svaka skupina prima svoj zadatak.

Grupa "Apoilders". Zadatak: Otkriti i formulirati pozitivne, originalne, zanimljive, obećavajuće trenutke metodičkog dana.

Skupina "oporba". Zadatak: identificirati i formulirati nedostatke metodološkog dana.

Skupina "Udruga". Zadatak: Napravite crtež, koji odražava udruge (slike) povezane s sudjelovanjem u metodološkom danu.

Grupna "administracija". Zadatak: Relat poteškoće u pripremi i provođenju metodološkog dana, imajte na umu da se seminar provodio korištenjem tehnologije kritičkog mišljenja.

Nakon što je govor sudionika u timovima na zadacima, opći ishod metodološkog dana se isporučuje.

kompilacija klastera

  • Stvarno znanje se ostvaruje na temu. U tu svrhu koriste se različite tehnike: kompilacija klastera u kojoj je priključak ključne riječi lekcije s drugim konceptima ili fenomenima jasno vidljiva.

  • Recepcija brainstorming, Koji aktivira pozornost svih učenika.

  • Na fazi izazova studenti grade predviđanja, samostalno određuju cilj kognitivne aktivnosti u ovoj lekciji.


  • Omogućuje upoznavanje nove informacije , Ideje ili koncepti, povezuju ih s postojećim znanjem, aktivno prate njihovo razumijevanje.

  • Koriste se: tekst čitanja sa stajalištima, označavanje teksta simboli crtanje tablica et al. Da bi se čitao da su značajni i produktivni, učenici istovremeno označavaju na polja udžbenika (jednostavna olovka).


Vlan - Već sam znao;

  • Vlan - Već sam znao;

  • + - Naučio sam novu;

  • ? - ne razumijem.

  • Na kraju čitanja studenti raspravljaju samo jednu ikonu u skupini :? - ne razumijem.


  • Omogućuje studentima da shvate sve što su studirali u lekciji u vlastitom kontekstu, izražavaju ga vlastitim riječima.

  • Korištene su prijeme: grupa rasprava pisanje mini-esej esej , Crtanje raspored ili priprema zakonodavna ponuda .


  • Koncept "Klastera" prevedeno kao "Hrpa, paketa." To je način da se sistematiziraju informacije koje se koriste u različitim fazama rada. (Nakon slušanja predavanja, čitanje obrazovnog teksta, u pripremi za pisanje eseja, izvješće itd.)


  • student se ispušta na zasebnom listu sve što se sjetio ove teme. (Pojavljuje se bilo koji kaos raznih podataka).

  • Aktivnost "Impresionist"


  • Određene baze moraju se razlikovati na kojoj će se dogoditi sistematizacija.

  • Kaotični zapisi se kombiniraju u skupine, ovisno o kojoj strani sadržaja odražava ovaj ili onaj snimljeni koncept, činjenica ...

  • Aktivnosti analitike










Klaster je grafički oblik informacijske organizacije, kada se dodjeljuju glavne semantičke jedinice, koje su fiksne u obliku sheme s oznakom svih spojeva između njih. To je slika koja doprinosi sustavu i generalizaciji obrazovnog materijala.

Klaster kao jedan od metoda kritičkog mišljenja

Suvremeni obrazovni sustav usmjeren je na formiranje neovisnog razmišljanja među studentima. Kritičko razmišljanje je pedagoška tehnologija koja stimulira intelektualni razvoj studenata. Klaster je jedan od njegovih metoda (tehnika).

Značajke kritičkog mišljenja uključuju prisutnost tri faze:

  • poziv,
  • razumijevanje
  • odraz.

U prvoj fazi se događa uključenost svih članova tima u tom procesu. Cilj je reproducirati postojeće znanje o ovoj temi, formiranje asocijativne serije i formuliranje pitanja na koje želim pronaći odgovore. Na fazi refleksije, rad je organiziran s informacijama: čitanje teksta, razmišljanje i analizu primljenih činjenica. U fazi refleksije, stečeno znanje se obrađuje kao rezultat kreativne aktivnosti i izvrše se zaključci.

Prihvaćanje klastera može se primijeniti na bilo koju fazu.

  • Na fazi izazova, djeca izražavaju i bilježe sve znanje dostupne na temu, njihove pretpostavke i udruge. On služi za poticanje kognitivne aktivnosti učenika, motivirajući da mislim prije tema studiranja tema.
  • U fazi razmišljanja, korištenje klastera omogućuje strukturiranje materijala za učenje.
  • Na fazi refleksije, metoda klastera obavlja funkciju sistematiziranja stečenog znanja.

Moguće je koristiti klaster kroz lekciju, u obliku zajedničke strategije zanimanja, u svim njegovim fazama. Dakle, na samom početku djeca bilježe sve informacije koje posjeduju. Postupno, tijekom lekcije, novi podaci se dodaju u shemu. Preporučljivo ih je dodijeliti s drugom bojom. Ova tehnika razvija sposobnost preuzimanja i predviđanja, dodavanja i analize, naglašavanja glavnog.

Osnovna načela klastera

Klaster je sastavljen u obliku klastera ili modela planeta sa satelitima. Centar sadrži glavni koncept, misao i velike semantičke jedinice, povezane s središnjim konceptom ravnih linija. To mogu biti riječi, fraze, prijedlozi, izražavaju ideje, misli, činjenice, slike, udruge koje se odnose na ovu temu. I već oko "satelita" središnjeg planeta mogu biti manje značajne semantičke jedinice, što više u potpunosti otkrivaju temu i širi logičke veze. Važno je biti u mogućnosti odrediti kategorije, opravdati ih uz pomoć mišljenja i činjenica sadržanih u materijalu koji se proučava.

Pravila ukrašavanja klastera u razredu

Ovisno o načinu organizacije lekcije, klaster se može urediti na ploči, na posebnom listu ili u bilježnici za svakog studenta prilikom obavljanja pojedinačnog zadatka. Izrada klastera, poželjno je koristiti višebojni bojice, olovke, kvačice, markere. To će vam omogućiti da istaknete neke specifične točke i jasno prikazuju cjelokupnu sliku, pojednostavljujući sustav sistematizacije svih informacija.

Postoji nekoliko preporuka za prikupljanje klastera. Kada se stvara, ne smijete se bojati izraziti i popraviti sve što vam pada na pamet, čak i ako je samo udruga ili pretpostavke. Tijekom rada, mogu se ispraviti ili dopuniti netočne ili netočne izjave. Studenti mogu sigurno dati mašti i intuiciju, nastavljaju radu dok se ne završe sve ideje. Ne biste se trebali bojati značajne količine semantičkih jedinica, morate pokušati sastaviti što više veza između njih. U procesu analize sve je sistematizirano i postat će na svom mjestu.

Primjena metode klastera

Metoda klastera može se primijeniti gotovo u svim lekcijama, pri proučavanju različitih tema.

Oblik rada pri korištenju ove metode može biti apsolutno bilo: individualni, grupni i kolektivni. Određuje se ovisno o ciljevima i zadacima, sposobnostima učitelja i tima. Dopušteno teče jedan oblik drugom. Na primjer, na fazi izazova, to će biti individualni rad, gdje svaki učenik stvara vlastiti klaster u prijenosnom računalu. Kako je primljeno novo znanje, kao zajednička rasprava o materijalu, na temelju osobnih crteža, i uzimajući u obzir znanje stečeno u učionici, izrađuje se opći grafički shema. Klaster se može koristiti kao način organiziranja rada u lekciji i kao domaća zadaća. U potonjem slučaju važno je da učenici imaju određeno iskustvo u svojoj kompilaciji.

Prednosti i rezultati primjene

Korištenje klastera ima sljedeće prednosti:

  • omogućuje vam pokrivanje velike količine informacija;
  • uključuje sve sudionike tima u procesu obuke, zainteresirani su za njih;
  • djeca su aktivna i otvorena, jer nemaju strah nastati da se pogreši, izražavaju netočnu prosudbu.

Tijekom ovog rada, sljedeće vještine se razvijaju i razvijaju:

  • sposobnost stavljanja pitanja;
  • dodijeliti
  • uspostaviti uzročne odnose i izgraditi zaključke;
  • ići od stranaka u general, razumijevanje problema u cjelini;
  • usporediti i analizirati;
  • provoditi analogije.

Što daje uporabu metode klastera u lekcijama za djecu? Prihvat klastera razvija sistemsko razmišljanje, uči djecu da sistematiziraju ne samo materijal za obuku, već i njihove cijenjene presude, uči da su dečki generirali i izrazili svoje mišljenje, formirane na temelju opažanja, iskustva i novih znanja, razvija vještine istovremeno razmatranje nekoliko pozicija, kreativne informacije o recikliranju.

rezultati, Lekcije koristeći metodu klastera daju momcima mogućnost da se izrazi, izrazite svoju viziju pitanja, daju slobodu kreativne aktivnosti. Općenito, netradicionalne tehnologije korištene u obrazovnom procesu povećavaju motivaciju studenata, formiraju situaciju suradnje i podižu osjećaj samopoštovanja kod djece, daju im osjećaj kreativne slobode.

Zabalueva Svetlana Borisovna
Položaj: učitelj u osnovnoj školi
Obrazovna ustanova: Mau škola broj 3.
Mjesto: Grad Balakovo, Saratov regiji
Naziv materijala: članak
Tema: "Moderne tehnologije lekcije." Recepcija obuke "klaster"
Datum objave: 14.02.2018
Odjeljak: osnovno obrazovanje

Tehnologije moderne lekcije

tehnologija "kritičko mišljenje"

Recepcija obuke "klaster" u osnovnoj školi

Ciljevi:

Najčešći moderni model kombinirane lekcije,

uključujući tri glavne faze: izazov, razumijevanje, refleksija;

Razmotriti novu tehniku \u200b\u200bučenja "klastera", korištenja

možda na svakoj fazi lekcije.

Većina lekcija koje nastavnici u školi su još uvijek

u kombinaciji, to je tradicionalno. Ako smo pokušali generalizirati

obrazac za slanje takve lekcije pomoću modernih tehnologija, a zatim je došao

do zaključka: gotovo sve lekcije ove vrste koristi tehnologiju "kritično

razmišljanje. "

Novi obrazovni standardi uspostavljaju svoje prioritete:

Sposobnost korištenja stečenih vještina;

Sposobnost primanja informacija i simuliranja;

Suradnja i uzajamna pomoć.

točno, kao što koristim tehnologiju razvoja kritičkog mišljenja u lekcijama ..

Tehnologija "Razvoj kritičkog mišljenja" razvio je američki

nastavnici K.Meditte, D. Hall, D. Stil. Njegova uporaba u pedagoškoj aktivnosti

omogućuje vam da razvijete (kroz posebno stvorene obrazovne i obrazovne

situacijama) kognitivne sposobnosti i kognitivne procese osobnosti: različiti

vrste memorije, razmišljanje, pozornost, percepcija. Također razvoj kritičkog

misli na cilj zadovoljiti potrebe osobe u vezi,

samopotvrđivanje, komunikacija, igra i kreativnost, tj Daje priliku za osobnu

rast djeteta, razvoj njegove individualnosti.

Svrha tehnologije razvoja kritičkog mišljenja je razvijati

vještine razmišljanja koje su potrebne za djecu u budućem životu (vještina

napraviti ponderirana rješenja, raditi s informacijama, dodijeliti glavnu stvar

sekundarni, analizirajte različite strane fenomena).

Osnovni model organizacije lekcije u ovoj tehnologiji uključuje tri faze:

Poziv - Razumijevanje - Razmišljanje.

1.Poziv - aktualizacija referentnog znanja i ideja o studiranju

- "što ja znam". Zadatak prve faze lekcije je intenziviranje, interes djece,

motivirajte ih za daljnji rad i "nazovite" postojeće znanje, stvaraju

udruge o studiranom pitanju. Rezultat ove faze postaje

formulacija studenata vlastitih pitanja na koje svakako

Želim pronaći odgovore ili, ovisno o tehnikama koje je izabrao učitelj,

javne pretpostavke koje trebaju daljnju provjeru i pojašnjenje.

Motivacijski (poriv na rad s novim informacijama, buđenje interesa

Informacije (poziv "na površinu" postojećeg znanja o toj temi)

Komunikacija (neotvorna razmjena mišljenja)

razumijevanje

postoji izravan rad s informacijama. U ovome

stupanj lekcije daje odgovor na pitanje "Što želim znati?" Stoga, glavna faza lekcije

uključuje čitanje informacija i umjetničkih tekstova, strukturiranje

informacije, njegova analiza i evaluacija. Čitanje i slušanje smislenog.

Informacije (dobivanje novih informacija o toj temi)

Sistematizacija (klasifikacija primljenih informacija)

3. U završnoj fazi nastave odraz (odraz)

informacije se analiziraju, interpretiraju i kreativno obrađuju.

Rezultati su zbrojevi: što ste znali? Što je bilo zanimljivo i što se to nije svidjelo?

Slušajte mišljenja i sugestije. Analizirao svoje mišljenje

operacije tijekom lekcije.

Komunikacija (razmjena mišljenja o novim informacijama)

Informacije (stjecanje novih znanja)

Motivacijski (motivacija za daljnje širenje informacija)

Evaluacija (korelacija novih informacija i znanja, procjena procesa)

Ako pogledate gore navedene tri faze u smislu

tradicionalna lekcija, onda je sasvim očito da ne predstavljaju

iznimna novost za učitelja. Oni su gotovo uvijek prisutni, samo

nazvali su inače. Umjesto "poziva", više poznati učitelju zvukove: uvod u

problem ili aktualizacija postojećeg iskustva i znanja studenata. "Razumijevanje"

Ništa drugo, kao dio lekcije o proučavanju novog materijala. I treće

faza je u tradicionalnoj lekciji - to je fiksacija materijala, provjeravajući asimilaciju.

Koje su razlike? To je temeljno novo tehnologija kritičkog

razmišljanja?

Novinski elementi sadržani su u metodološkim tehnikama koje su orijentirane

stvoriti uvjete za slobodan razvoj svake osobnosti. Na svakoj fazi

lekcija koristi njihove metodološke tehnike. Mnogi od njih: klaster,

sinwen, umetnite (čitanje s oznakama), cikzzag, vjernih i pogrešnih izjava,

tablica debelih i finih pitanja, "šest šešira misli" i drugi.

Riječ "klaster" u prijevodu znači "snop, konstelacija". Ovo je grafika

primanje sistematizacije materijala u obliku "lompe".

Slijed akcija za kompilaciju klastera je jednostavna i logična:

1. U sredini čistog lista (Blackboard) napišite ključnu riječ ili

prijedlog koji je ključ u otkrivanju ideje, tema;

2. Pisati oko riječi ili prijedloga koji izražavaju ideje, činjenice, slike,

pogodno za ovu temu;

3. Kao što snimite, pojavljuju se riječi povezane su ravnim linijama s ključem

koncept. Svaki od "satelita" također se pojavljuju i "sateliti",

ugradite nove logičke veze.

Možete koristiti ovu tehniku \u200b\u200bu svim fazama lekcije: u fazi poziva,

razumijevanje, refleksiju ili strategija lekcije u cjelini. Organiziranjem rada S.

mlađi učenici i razmatranje značajki učenika u dobi, trebate

zapamtite da nastavnik u ovim lekcijama djeluje kao koordinator rada:

usmjeriti napore učenika u određenom smjeru, susreće različite prosudbe

i stvara uvjete koji potiču usvajanje neovisnih odluka. predlažem

oni imaju pravo na semantičke blokove ili dati gotove pitanja. Dovoljno

2 - 3 puta za obavljanje takvog rada tako da ova tehnika postane tehnološki. zjenice

klasteri koriste s užitkom. Problemi u trbuhu mogu biti na

Želju raditi kod kuće. Stoga uporaba "klastera" nije ograničeno na

hitne aktivnosti.

Recepcija - "klaster" pomaže u razvoju vještina za razvoj vlastitog mišljenja o tome

osnova raznih opažanja, iskustvo promiče samoobrazovanje

aktivnosti učenika, sposobnost rješavanja problema samostalno i rad

skupina, aktivira obrazovne aktivnosti. Djeca imaju mogućnost korekcije,

uređivanje radi. Takve lekcije studentima daju priliku da se pokažu

pokažite predložene vizije i problemi daju veliku slobodu

kreativno pretraživanje.

Klaster se može koristiti u fazi izazova iu fazi refleksije ili u

strategija kvalitete.

Izlaz: Sumirajući sve gore navedeno, možemo reći da je "razvojna tehnologija

kritičko mišljenje "i njegove glavne strategije osiguravaju razvoj mišljenja,

formiranje komunikacijskih i kreativnih sposobnosti. Ova tehnologija

ispunjava ciljeve obrazovanja u sadašnjoj fazi, postavlja student i učitelje

metode rada s informacijama, metode organiziranja samoobrazovanja doktrina.

Klaster aktivira mentalnu aktivnost učenika:

sposobnost stavljanja pitanja;

sposobnost izdvajanja glavne stvari;

sposobnost uspoređivanja;

sposobnost utvrđivanja uzročnih odnosa i donošenja zaključaka;

sposobnost da se vidi značenje u informacijama, razumijem problem u cjelini;

sposobnost pretraživanja, analiza, kreativne obrade informacija.

Rad na stvaranju klastera, morate se sjetiti nekoliko pravila:

nemojte se bojati snimiti sve što vam pada na pamet;

dati mašti i intuiciju;

nastaviti raditi dok ne nestane vrijeme ili ideje;

pokušajte izgraditi što više veza.

Klaster je grafički oblik informacijske organizacije kada
glavne semantičke jedinice koje su fiksirane u obliku
sheme s oznakom svih spojeva između njih. On je
slika koja potiče sistematizaciju i generalizaciju obrazovanja
materijal.
Klaster kao jedan od metoda kritičkog mišljenja
Suvremeni obrazovni sustav usmjeren je na formiranje
učenici neovisnog razmišljanja. Kritičko mišljenje je
pedagoška tehnologija koje stimulira intelektualni razvoj
zjenice. Klaster je jedan od njegovih metoda (tehnika).
Značajke kritičkog mišljenja uključuju prisutnost tri faze:
 Izazov
 razumijevanje
 Refleksija.
U prvoj fazi događaju se uključenost svih sudionika
tim u tom procesu. Cilj je reproducirati već dostupan
znanje o ovoj temi, formiranje asocijativne serije i postavke
pitanja koja želite pronaći odgovore. U fazi razmišljanja
informacije se organiziraju s informacijama: čitanje teksta, razmišljanje i analiza

U fazi dobivene refleksije
primljene činjenice.
znanje
postupak kao posljedica kreativne aktivnosti i zaključaka.
Prihvaćanje klastera može se primijeniti na bilo koju fazu.
 Na fazi izazova, djeca izražavaju i bilježe sve dostupne znanje
tema, vaše pretpostavke i udruge. Služi za stimuliranje
kognitivna aktivnost učenika, motivaciju za razmišljanje prije
početak proučavanja teme.

 U fazi razmišljanja, upotreba klastera omogućuje
strukturiranje obrazovnog materijala.
 Na fazi refleksije, metoda klastera obavlja funkciju
sistematiziranje stečeno znanje.
Moguće je koristiti klaster kroz lekciju, u obliku zajedničkog
strategija klase, u svim njegovim fazama. Dakle, na samom početku djeca popravljaju
sve informacije koje posjeduju. Postupno, tijekom lekcije, u shemi
dodaju se novi podaci. Preporučljivo ih je dodijeliti s drugom bojom.
prijem razvija sposobnost preuzimanja i predviđanja, dopunjavanja i
analizirati, naglašavajući glavnu.
Osnovna načela klastera
Klaster je sastavljen u obliku klastera ili modela planeta sa satelitima. NA
centar je glavni koncept, misao, naznačen time
velike semantičke jedinice povezane s središnjim konceptom ravnog
linije. To mogu biti riječi, fraze, prijedlozi koji izražavaju
ideje, misli, činjenice, slike, udruge koje se odnose na ovu temu. I već
oko "satelita" središnjeg planeta može biti manje
značajne semantičke jedinice, potpuno otkrivajući temu i
Širenje logičkih veza. Važno je odrediti kategorije
opravdavajući ih uz pomoć mišljenja i činjenica sadržanih u proučavanju
materijal.
Pravila ukrašavanja klastera u razredu
Ovisno o načinu organizacije lekcije, klaster može biti ukrašen
na ploči, na zasebnom listu ili u bilježnici za svakog učenika na
obavljanje pojedinačnog zadatka. Stvaranje klastera, po mogućnosti
koristite višebojni bojice, olovke, ručke, markere. to
omogućit će vam istaknuti neke određene točke i jasno se prikazuje.
ukupna slika, pojednostavljujući sustav sistematizacije svih informacija.
Preporuke za kompilaciju klastera
Postoji nekoliko preporuka za prikupljanje klastera. S tim
stvaranje se ne smije bojati izraziti i popraviti sve što vam pada na pamet
Čak i ako je samo udruga ili pretpostavke. Tijekom rada
nevažeće ili netočne izjave mogu se ispraviti ili dopuniti.
Učenici mogu sigurno dati volju mašte i intuicije, nastavljajući

raditi sve dok se sve ideje ne završe. Ne boj se
značajna količina semantičkih jedinica, morate pokušati sastaviti
Što je moguće više veza između njih. U procesu analiziranja svega
sistematizira i bit će na mjestu.
Primjena metode klastera
Metoda klastera može se primijeniti gotovo u svim lekcijama, s
proučavanje različitih tema.
Oblik rada pri korištenju ove metode može biti apsolutno
svatko: individualni, grupni i kolektivni. Određuje se B.
ovisno o ciljevima i zadacima, sposobnosti učitelja i
tim. Dopušteno teče jedan oblik drugom. Na primjer, na
izazov faza, to će biti individualni rad, gdje je svaki student
stvara u bilježnici vlastitog klastera. Kako nova znanja ide u
kvaliteta zajedničke rasprave o materijalu donesenom na temelju
osobni crteži i uzimajući u obzir znanje stečeno u lekciji, sastavlja se
opća grafička shema. Klaster se može koristiti kao način
organizacija rada u lekciji i kao domaća zadaća. U posljednjih
slučaj je važan za studente određenog iskustva u njegovoj pripremi.
Primjer
Kao primjer dajemo kompilaciju klastera u lekciji društvenih studija
prilikom studiranja teme "monarhije". Na samom početku rada studenata
izraziti sve svoje znanje o ovom pitanju,
pretpostavke i udruge. Na primjer, oblik vlade, moći, poglavlja
države, kralj, monarh, uniformnost. Učitelj ih popravlja na ploči.
To slijedi čitanje paragrafa iz udžbenika. Tijekom upoznavanja s
materijal (ili kao rezultat čitanja), shema je dopunjena novim
Činjenice. Učitelj ih dodaje pomoću krede boje. Lekcija ishoda
mora biti analiza dobivene slike, s raspravom o odanosti ili
nevjera početnih presuda i generalizacije primljenih
informacija.
Prednosti i rezultati primjene
Korištenje klastera ima sljedeće prednosti:
 Omogućuje vam pokrivanje velike količine informacija;
 uključuje sve sudionike u timu u procesu obuke, oni su
zanimljiv;
 Djeca su aktivna i otvorena, jer nemaju strah
pogriješite, napravite pogrešnu prosudbu.
Tijekom ovog rada, sljedeće vještine se razvijaju i razvijaju:
 sposobnost stavljanja pitanja;
 Dodijelite glavnu stvar;
 uspostaviti uzročne veze i izgraditi zaključke;

 premjestiti se od stranaka u general, razumijevanje problema u cjelini;
 usporediti i analizirati;
 provoditi analogije.
Što daje uporabu metode klastera u lekcijama za djecu? Uzimanje klastera
razvija sustavno razmišljanje, uči djecu da sistematiziraju ne samo
obrazovni materijal, ali i njezine procijenjene prosudbe, uči dečki generirati i
izraziti svoje mišljenje formirano na temelju opažanja, iskustva i
nova stečena znanja, razvija istodobne vještine razmatranja
višestruke pozicije, sposobnosti za kreativnu obradu informacija.
Nalazi. Lekcije pomoću metode klastera daju momcima priliku
izraziti sebe, izrazite svoju viziju pitanja, dajte slobodu kreativnosti
aktivnosti. Općenito, netradicionalne tehnologije korištene u
obrazovni proces, povećanje motivacije studenata, oblik
situacija suradnje i podizanje osjećaja jastva u djece
prednosti, dajte im osjećaj kreativne slobode.