Pedagoški

cilj

Stvoriti uvjete za određivanje gramatičkih obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; raščlanjivanje rečenica po rečeničnim članovima, raščlanjivanje rečenica

Tip lekcije

Kontrola znanja i metoda djelovanja / rješavanja određenog problema

Planirani

rezultatima

(tema)

Odrediti gramatička obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; raščlanjivanje rečenica po rečeničnim članovima, raščlanjivanje rečenica

Osobno

rezultatima

Procijenite vlastite obrazovne aktivnosti: njihova postignuća, neovisnost, inicijativu, odgovornost, razlog neuspjeha

Univerzalni

aktivnosti osposobljavanja

(metapredmet)

Kognitivno: reproducirati iz pamćenja informacije potrebne za rješavanje obrazovnog problema.

Regulatorni: planirati rješenje obrazovnog problema: izgraditi niz potrebnih operacija

(algoritam radnji); analizirati emocionalna stanja dobivena uspješnim (neuspješnim) aktivnostima, procijeniti njihov utjecaj na čovjekovo raspoloženje

Glavni

Gramatički znakovi imenica, pridjeva, zamjenica. Analiza prijedloga članova prijedloga. Raščlanjivanje rečenice

Scenarij lekcije

Koraci lekcije

Obrasci, metode,

metodički

prijemi

Aktivnost učitelja

Aktivnosti učenika

Oblik

kontrolirati

Stalno

radnje

Formirano

vještine

I. Motivacija za aktivnosti učenja

(Organizira vrijeme)

Frontalni. Verbalno. Riječ učitelja

Pozdravlja studente.

Volim kad, kad se upoznam

Mi smo prijatelji i obitelj

"Dobro jutro",

"Dobra večer",

"Laku noć" kažemo.

A. Yashin

- Provjerite spremnost

na lekciju

Pozdravite učitelje. Organizirajte njihovo radno mjesto

Pokažite spremnost za rad u nastavi

II. Kaligrafija

Pojedinac.

Praktično. Pismo

uho ugljena

Slijedi uzorak

Razviti kaligrafski rukopis

Ispravno pisanje

III. Izjava o obrazovnom problemu

Frontalni. Verbalno. Poruka učitelja

Govori temu lekcije, formulira obrazovni problem

Slušati učitelja

Prihvatite zadatak učenja koji je formulirao učitelj

IV. Kontrola znanja i metoda djelovanja

Pojedinac. Praktično. Test

Komentira zadatke testa, organizira njihovu provedbu

(vidi privitak)

Izvesti test zadaci

Procijenite rezultat rada, utvrditi što je već naučeno i što još treba naučiti, shvatiti kvalitetu i razinu asimilacije

Test

V. Refleksija obrazovnih aktivnosti na satu (sažetak)

Frontalni.

Verbalno.

Razgovor

- Koji je bio zadatak prije nas?

- Jesi li uspio to riješiti?

- Tko se snašao sa zadatkom?

- Tko je bio u nevolji? Zašto?

Odgovori na pitanje

Otvoreno shvatiti
i procijeniti njihove aktivnosti na satu

Razgovor o pitanjima. Samoregulacija

opcija 1

1. Iz rečenice ispiši sve pridjeve i naznači njihov broj, rod, padež.

2. Izvršiti morfološku analizu odabrane imenice.Dolazak prvih ptica selica započinje satopovi.

3. Pročitajte tekst. Zapišite zamjenice u oblicima množine 2. i 3. lica.

LISTOVI I KORIJENI

Listovi su govorili:

Posljednja zraka sunca obasjala je vrhove hrastova.

U zoološkom vrtu vidjeli smo zebru i slona.

(Poticaj, neuzvik, gramatička osnovavidio zebru i slona,uobičajeni, postoje homogeni članovi.)

6 (nije obavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt izražen imenicom.

2. opcija

1. Iz rečenice izbaci kvalitativni pridjev i morfološki ga analiziraj.Proljetno nebo bilo je plavo kroz tanku mrežu golih grana breze.

2. Izvršiti morfološku analizu odabrane riječi.Lastavica je sklopila gnijezdo ispodkrov staje.

3. Pročitajte tekst. Pronađite i napišite sve zamjenice u 1. licu množine.

LISTOVI I KORIJENI

Listovi su govorili:

- Kakvi smo zeleni, lijepi. Dajemo hlad. Ljudi se odmaraju pod našom sjenom. Do nas lete ptice. Pjevaju i grade svoja gnijezda. A korijenje je lišću reklo:

“Na jesen ćete se osušiti. U proljeće će na vašem mjestu izrasti novi listovi. A bez nas neće biti cijelo drvo, a neće biti ni vas, lišće.

4. Analizirajte prijedlog članova.Velika gljiva vrganja skrivala se ispod jele.

5. Provjerite karakteristike prijedloga. Ako postoje pogreške, ispravite ih u pisanom obliku.U košari smo imali narančastu mrkvu, žutu repu i crvenu repu.

(Pripovijest, usklik, gramatička osnovaležati mrkva, repa, repa,nisu rašireni, postoje homogeni članovi.)

6 (nije obavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt izražen zamjenicom.

Pozvali ste nas u posjet. Divlja patka uzgojila je male pačiće iz šaša. Otići ćemo u šumu na odmor. Na drveću je ležao mraz.

Razvoj lekcije iz ruskog jezika Kanakina, 4. razred

Lekcija 1. Upoznavanje s udžbenikom. Kakav je to govor?

Cilj: upoznati novi udžbenik i pravila rada ali to.

Planirani rezultati;studenti će naučiti donositi zaključke o značenju govora u ljudskom životu; raditi prema udžbeniku, koristeći konvencionalne simbole; pregovarati i doći do zajedničke odluke; procijenite svoje rezultate.

Tijekom nastave

Ja... Organiziranje vremena

II... Rad na temi sata Upoznavanje s udžbenikom

Evo novog udžbenika ruskog jezika. Pogledajte naslovnicu i recite mi kako izgleda kao udžbenik 1. razreda. Koja je razlika?

Otvorite vodič na str. 3. Pročitajte izjavu književnika prirodoslovca K. Paustovskog. Kako to razumijete? (Odgovori djece.)

-~ Koja će otkrića pomoći udžbenik?

Zašto trebate znati zakone govorne kulture?

Donesite zaključak: što ćemo naučiti na lekcijama ruskog? (Da biste kompetentno pisali, proučavajte zakone kulture govora, naučite se služiti se jezikom.)

Pogledajte legendu. Pročitajte članak šapatom i recite im čemu služe. (Pomoći će vam u navigaciji i obraćanju pažnje na neke vrste zadataka.). \\

Pročitajte: Koje ćemo zadatke raditi? (Iznesite svoje mišljenje, razvijte govor, sastavite tekst, radite s rječnikom, radite u parovima.)

III... Tjelesna i zdravstvena kultura

Jedan - ustati, protezati se,

Dvije - savijte, savijte,

Tri - tri pljeska u rukama,)

Glava tri kima glavom.

Četiri ruke šire

Pet - mahnite rukama,

Šest- sjednite tiho. "

IV... Radite na temi lekcije

Otvorite vodič na str. 6 i pročitajte naslov teme lekcije.

Na koje bismo pitanje danas trebali odgovoriti? (Kakav je govor D) Pr. 1 (str. 6).

Razmotrite dijagram, sjetite se što smo učili u 1. razredu,

i recite nam o vrstama govora. (Dječji odgovori prema tablici.) Kontrolirati. 2 (str. 6).

Što mislite kakav je govor nastao ranije - usmeni ili

napisano? Kontrolirati. 3 (str. 7).

Pročitajte zadatak i recite mi što treba učiniti u vježbi.

Koja je glavna ideja prijedloga? Dokažite to pomoću slika.

Otpisite ponudu. Što će vam pomoći ispravno (otpisati? (Memo na stranici 132.)

Otvorite i pročitajte bilješku.

Objasnite značenje izraza "do duboke starosti" (Vrlo stara.)>

Objasnite značenje riječi "nerazdvojno". (Vrlo čvrsto.)iz

Koji su poznati pravopisi u rečenici ": c

Pročitajte rečenicu u vodiču. Na što biste trebali obratiti pažnju? (Na istaknuta slova u riječima.)

Koja su slova istaknuta u ovoj rečenici? * - - Otpisujte, diktirajući sebi slogove. t -Provjerite napisano. Ocijenite sebe ,! B (Učitelj crta legendu i dekodiranje na ploči], | predstavite ih.)

eh? "!" - učinio sve korektno i točno. p,"+" - postoje manje greške ili ispravci. "-" - napravio je više od 2 pogreške, puno ispravki.

Koje smo vrste govora koristili sada? (Napisano - usmeno su zapisali rečenicu - odgovarali na pitanja, govorom u sebi - mislili su.)

V... Odraz

Ja imenujem situacije, a vi stavljate slovo P ako je ovo primjer pisanog govora, slovo U ako je ovo primjer usmenog govora, slovo C ako je ovo govor samom sebi.

Slušamo odgovor učenika.

Mama bebi čita bajku.

h Razmatramo rješenje problema.

\u003e / Pisanje diktata.

Čitali smo sebi.

Pjevamo pjesmu.

e (Označite. Na ploči napišite: U, P, S, P, S, U.)

"+" - razumio je temu i nije pogriješio. , b "-" - Još uvijek se malo varam, to morate popraviti.

VI... Sažetak lekcije

E1; - Koje vrste govora postoje?

Koji govor najviše koristiš?

Lekcija2. Što možete naučiti o nekoj osobi iz po njegovomgovor?

Ciljevi: izkoristeći vizualne primjere kako bi pokazao učenicima, “da je govor izvor informacija o nekoj osobi; razviti sposobnost upotrebe "pristojnih" riječi u govoru.

okoPlanirani rezultati: učenici će naučiti donositi zaključke

o značenju govora u ljudskom životu; otkriti i formulirati

1: pronaći problem učenja; analizirati i donijeti zaključke :, s; ocjenjivati \u200b\u200bpostupke sa stajališta općeprihvaćenih pravila "dobrog", "sigurnog", "lijepog", "ispravnog" ponašanja.

Tijekom nastave.

Ja... Organiziranje vremena

II... Aktualizacija znanja Pravopisna minuta

Pogodite zagonetke. Zapišite odgovore.., (- (... Sjedeći na štapu U crvenim košuljama, trbuh je lagan, napunjen kamenčićima. (Šipak.)

Živimo pod zemljom u mračnoj jazbini. Sivi krzneni kaput, sićušan izrast, Oči, crne perle, oštre oči i tanak rep s uzicom. (Miš.)

Na padinama raste trava

I na zelenim brežuljcima.

Miris je jak i mirisan

I njezin mirisni list

Ide nam na čaj.

Kakav korov, pogodite! (Origano.)

Vrčevi i tanjurići

Ne utapaju se i ne bore se. (Lopoč.)

Po čemu su riječi slične? (Oni imajukombinacija slova SHI.)

Koja je kombinacija slova napisana prema istom pravilu? (ZhI pišem slovom I.)

Navedi riječi koje sadrže kombinaciju LI. (Odgovori djece.)

Zapišite bilo koje dvije riječi s ovim kombinacijama slova. Naglasite kombinacije ZhI i SHI.

III... Samoodređenje do aktivnosti

(Na ploči je bilješka.)

Snježne grude u proljeće se pretvore u lokve.

Pročitajte na ploči vrlo čudnu rečenicu.

Kakav je ovo govor? (Pismeni govor.)

Što možete reći o ponudi? (Pogreške su napravljene u pravopisu kombinacija ŽI, ЩL.)

Koje su riječi napisane pogrešno? (Pahuljice, okretanje, lokve.)

Što možete reći o osobi koja je napisala ovu rečenicu? (Nepismen je, ne poznaje pravila ruskog jezika.)

Ispada da kroz govor, usmeni i pisani, možete naučiti puno o nekoj osobi.

IV... Raditi nanovi predmet

1. Rad na udžbeniku Kontrolirati. 4 (str. 8).

Pročitajte zadatak i recite mi što ćete učiniti. (Pročitajmo pjesme V. V. Majakovskog.)(Pjesme čita učenik s dobrim vještinama čitanja.)

Što možete naučiti iz govora vašeg sugovornika? (Zvanje možete prepoznati po govoru.)

2. Vokabularni rad

Što znači znak pored riječi "zdravo"? ("Zapamtite pravopis riječi.")

Što znači riječ "zdravo"? (Ovo je pozdravna riječ. Kad kažu "zdravo", žele zdravlje. Na drugi način možete reći "budi zdrav").

Dobro vam zdravlje ljudi.

Svaki dan i sat su dobrodošli - zdravo!

Dušu ću dati tetki.

Neka vam sunčeva zraka daje zdravlje,

Ljetna kiša će vam dati snage.

Majko Zemljo, pusti kruh i sol

Bit ćete velikodušno nagrađeni za svoj trud.

Pozdrav, kažem vam, zdravo!

Svim rođacima, poznanicima i prijateljima.

Budite sretni i samo pozdrav

Mir vam, radost i blagostanje!

T. Lavrova

Zašto je slovo istaknuto u riječi U?(Napisano je, ali nije izgovoreno.)

Kako se možete sjetiti ovog pisma? (Napisano je kao u riječi "zdravlje", vojska kaže "želim vam dobro zdravlje.")

Zapišite riječ, podcrtajte pravopis.

V... Tjelesna i zdravstvena kultura

Jednom - sagnite se, sagnite se. Dva - sagnite se, protegnite se. Tri - tri pljeska u rukama, tri kimanja glavom. Četiri ruke šire, pet, šest - mirno sjedite, Sedam,odbacit ćemo osam jelena.


Lekcija 1 ... Ponovite ono što ste naučili o prijedlogu

Ciljevi: učenici ponavljaju i generaliziraju bitna obilježja rečenice; uočiti ulogu rečenice u govoru.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

III. Kaligrafska minuta.

IV. Rječnik i pravopisni rad.

- U 4. razredu nastavljamo upoznavanje s riječima s neprovjerivim pravopisom slova. Pogledajte koju ćete riječ naučiti danas (učitelj izdaje karticu s novom riječi):

Kartica 1. Kopiraj tekst. Postavite interpunkcijske znakove, umetnite slova koja nedostaju.

Na p..lyah r .. rade na..bayny bere kruh bio je slučaj i r..byatam nakon k..mine ostaju na terenu do..l..ski. R..Byatishki hodajte poljem do..l..sok do k..l..sk - bit će velika pogača hvala djeci na pomoći.

Kartica 2. Kopiraj tekst. Umetnite slova koja nedostaju. Na kraj rečenica stavite potrebne znakove.

Do jeseni je toliko puno stvari naraslo na zemlji .. Toliko je stvari raslo uz selo. Postoje kamioni sa žutim do .. ustima, crvenim uljem, bijelim do .. praznim. Žito je već uzeto s polja, iz sela - jabuke ..ki što bi drugo bilo .. ne ud..vit ljudi

Kartica 3. Kopirajte tekst stavljanjem potrebnih znakova na kraj rečenica. Navedite vrstu prijedloga u svrhu izjave.

Zašto ti je dosadno, mračne šume

Odletite, ptice, od mećava-mećava

Vrijeme je da naučim, vrijeme je da odete na jug

IV. Ažuriranje osnovnih znanja o prijedlogu.

1. Ponavljanje naučenog o rečenici prema shemi sastavljenoj u prethodnoj lekciji.

2. Rad s tekstom napisanim na ploči.

Došao je rujan, kako je svuda lijepo i kakve nam je boje umjetnik dao - jesen, idemo u šumu, u tamošnji park ćemo pronaći odgovor

- Možemo li reći da imate tekst ispred sebe? Obrazložite svoj odgovor.

- Pronađite granice rečenica. Koje interpunkcijske znakove treba staviti i zašto?

- Navedi vrste rečenica u svrhu izjave.

- Rekli ste da su i prva i druga rečenica narativne. Zašto su na kraju rečenice stavili različite znakove? (Jer se ove rečenice izgovaraju s različitim intonacijama.)

- Dakle, ovisi li znak dovršenja rečenice samo o svrsi izjave ili također o intonaciji? (I iz svrhe izjave i iz intonacije.)

- Kakve intonacijske rečenice znate?

- Koji se interpunkcijski znakovi mogu pojaviti na kraju rečenice, ovisno o intonaciji i svrsi izjave?

- Usporedite svoj zaključak sa zaključkom iz udžbenika (str. 6).

V. Rad sa shemom.

- Prethodno sastavljenoj shemi dodajemo vrste rečenica za intonaciju.

Vi. Rad s udžbenikom:vježbe 5, 6, str. 5-6.

Vii. Domaća zadaća: Vježba 7, str. 6; razmislite o pitanju Zašto puno nakon izvršenja zadatka.

VIII. Sažetak lekcije.

Lekcija 3 ... GLAVNA I SEKUNDARNA

PONUDE ČLANOVA

Ciljevi: učenici razvijaju sposobnost prepoznavanja glavnog i sporednog člana u rečenici; raščlaniti rečenicu.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Komunikacija teme i ciljeva lekcije.

- Pogledajte na 8. stranici, koju ćemo novu riječ iz rječnika naučiti u lekciji.

- Za zapisivanje broja 11, u staroruskom jeziku trebalo je upotrijebiti tri riječi odjednom: jedna od deset, što je značilo "jedan preko deset". Vremenom se pod utjecajem izgovora ta kombinacija riječi transformirala u jednu riječ. Možete li sada objasniti zašto u ovu riječ trebate napisati dva slova n ?

- Napišite riječ u bilježnicu, označite naglasak, podcrtajte neprovjerljive pravopise i napravite rečenicu s ovom riječi.

IV. Provjera domaće zadaće za pitanja iz udžbenika (vježba 7, str. 6).

Na temelju odgovora djece sastavlja se dijagram koji sažima znanje učenika o glavnim članovima rečenice:

(gramatička osnova rečenice)

predmet predikat

who? što? što on radi? (jesu)?

(imenica) what is (s)?

(glagol, pril.)

- Odgovorili smo na pitanje Zašto Muchka o glavnim članovima prijedloga?

- Nema li u rečenicama drugih riječi osim subjekta i predikata? (Tamo je.)

- Kako se zovu ove riječi? Za što su potrebne?

V. Promatranje (prisutnost većih i manjih članova u rečenicama). Vježba 8, str. 6-7.

- Koje su bile rečenice u drugom tekstu? ( Sastoji se od samo glavnih članova prijedloga.)

- Sjećate se kako se nazivaju takvi prijedlozi? (Neokruženo.)

- Što možete reći o rečenicama u prvom tekstu? Zašto? (Uobičajeno, jer osim glavnih imaju i maloljetnike.)

Vi. Izrada dijagrama.

Vii. Vježba u širenju prijedloga.

- Pročitaj tekst. Što možete reći o njemu? (Neizrazito, jer se sastoji samo od neobičnih rečenica.)

- Što kaže tekst? Kako možete nasloviti?

- Zapišite tekst u bilježnicu kruženjem rečenica. Podvuci gramatičku osnovu rečenica.

Nebo se mršti. Vjetar huči. Oblaci jure. Počinje grmljavinsko nevrijeme. Čuje se tutnjava. Kapljice su zveckale. Kiša se slijevala.

VIII. Samostalan rad.

Sastavi rečenice od ovih riječi. Naslovite tekst. Podvuci gramatičku osnovu u svakoj rečenici.

Živio ljeti, braćo, pčelinjak, na.

Pomagao, pčele, djed, jer, oni paze.

Dječaci, iz, nošenih, potoka, vode.

Zajedno, sa, prikupljenim, dušo, djed, mirisni.

Studirao pčele, navike, dečki.

U jesen su kuhali, unuci, pčele, sa, zimovanjem, djedom, K.

IX. Generalizacija (na vježbi 9).

X. Domaća zadaća: Vježba 10, str. osam.

XI. Sažetak lekcije.

Lekcija 4 ... VEZA RIJEČI U PRIJEDLOGU.

RIJEČI

Ciljevi: učenici generaliziraju znanje o frazi; razviti sposobnost isticanja u rečenici; čine rečenice za ove fraze.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Kaligrafska minuta.

III. Rječnik i pravopisni rad.

Na ploči (ili na demo karticama) napisane su riječi:

b..reza, psh..nitsa, k..krompir, z..mlyanik, p..midor, ..wig, m..lin, ..sina.

- Čitaj riječi. Što možete reći o njima? (Riječi s neprovjerivim slovima iz rječnika.)

- Koje se skupine mogu razlikovati od svih ovih riječi? (Opcije odgovora: breza i jasika; pšenica i zob - žitarice; krumpir i rajčica - povrće; jagode i maline su bobice.) Možda će djeca podijeliti riječi u skupine vodeći se njihovim pravopisima: s nenaglašenim samoglasnikom e (breza, pšenica, krumpir, jagode), s nenaglašenim samoglasnikom oko (jasika, zob, rajčica), s nenaglašenim samoglasnikom i (krumpir, maline). U ovom slučaju, riječ krumpir spada u dvije skupine, jer ima dva nenaglašena samoglasnika.

- Kako možete sve ove riječi nazvati jednom riječju? (Bilje.)

- Zapišite riječi u bilježnicu, umetajući slova koja nedostaju, ukazujući na stres.

Za pojedinačne zadatke možete koristiti kartice za 2. lekciju.

IV. Ažuriranje osnovnog znanja fraze.

- Odaberite prikladne pridjeve za riječ stablo brezekoje smo upravo snimili. (u breza, bijela breza, kovrčava breza, mlada breza itd.)

- Što si učinio? (Fraze.)

- Što znate o frazama? (Oni su dio rečenice, sastoje se od dvije riječi - glavne i zavisne.)

- Odredite glavnu i zavisnu riječ u svakoj od navedenih fraza. Kako postaviti pitanje? (Od glavne riječi do ovisne.)

V. Ponavljanje.

1. Riječ učitelja.

- Danas radimo na frazama: odabiremo ih iz rečenice, na temelju tih fraza sastavljamo rečenice, uspostavljamo vezu između riječi u rečenici.

2. Rad s udžbenikom.

1) Pitanje zašto: "Kako su riječi u rečenici međusobno povezane?"

2) Usporedba odgovora učenika sa zaključkom u udžbeniku (str. 8).

3) Vježba u raščlanjivanju rečenica i isticanju fraza (vježba 11, str. 8).

Vii. Sastavljanje priče na temelju osnovnih fraza.

Pod korijenjem starog drveta, u proljeće su se rodile lisice, slijepe lisice, pažljivo se pazile, zagrijavale, usjekle uskoro, voljele se igrati, veselo se brčkale, sunčale na suncu, pomno motrile, brižna majka.

- O čemu će biti vaša priča? (O lisici i njezinim mladuncima.)

- Što vam je pomoglo da saznate? (Naslov i ključne fraze.)

- Usmeno imenujte glavnu i zavisnu riječ u svakoj frazi.

- Zapišite tekst. Promijenite naslov priče ako smatrate da je to potrebno. Pregledajte bilo koji prijedlog u pisanom obliku.

VIII. Domaća zadaća: 12. vježba, str. devet.

IX. Sažetak lekcije.

Lekcija 5 ... TEKST. VRSTE TEKSTOVA

Ciljevi: učenici razjašnjavaju svoje ideje o tekstu, njegovoj strukturi; usporediti različite vrste tekstova.

Tijekom nastave

I. Organizacijski trenutak.

II. Formuliranje problematičnog pitanja i formulacija teme lekcije od strane učenika.

1. Izjava o problematičnom pitanju.

- Prije vas, postoje dva unosa. Pročitajte ih. Koje ste zanimljivosti primijetili i što možete reći?

1) Kit je ogroman sisavac. Sisavac je životinja koja se mlijekom hrani mladima. Mlijeko je zdrav proizvod. Mnoge namirnice treba hladiti u hladnjaku ili će se pokvariti. Ako se dogodi trovanje hranom, obratite se liječniku.

2) Najveća životinja na svijetu je kit. I sam ogroman, i malo grlo. Čini se da su kitova usta začepljena mnoštvom rožnatih ploča s resama duž rubova - kitova kost. Kit će pokupiti puna usta vode, a zatim ih procijediti kroz brkove. Voda će se izliti, ali ostat će rakovi i sitna riba. Kit, iako živi u vodi, uopće nije riba, već životinja - sisavac. I kitovi dišu, kao i sve životinje, zrak.

- Možete li se složiti s tvrdnjom da postoje dva teksta prije vas? Zašto? Obrazložite svoj odgovor. (Tek je drugi unos tekst, jer su tamošnje rečenice povezane po značenju i imaju zajedničku temu.)

2. Formulacija teme lekcije.

- Sada razmislite o tome što ćemo raditi danas na lekciji i pokušajte sami formulirati temu lekcije.

- Sada usporedite svoje pretpostavke s pitanjima Pochuchke na str. deset.

III. Aktualizacija i uopćavanje znanja učenika o tekstu.

1. Ponavljanje naučenog o tekstu.

- Dakle, ponavljamo ono što već znamo o tekstu. Već ste spomenuli da su rečenice u tekstu povezane po značenju i imaju zajedničku temu. Može li se tekst sastojati od jedne rečenice? Zašto? Koliko rečenica treba biti da bi se mogle smatrati tekstom? (Dvije ili više.)

2. Izrada dijagrama.

- Pokušajmo sastaviti dijagram u kojem odražavamo svoje podatke o tekstu.

3. Rad s udžbenikom.

- Usporedite svoja otkrića s pravilima iz udžbenika (str. 10).

4. Izvođenje vježbe 13, str. deset.

IV. Usporedba tekstova različitih vrsta.

1. Studenti koji samostalno čitaju tekstove iz vježbi 14, 15, 16.

Lekcija broj 1

Tema: Jezik je sredstvo komunikacije. Generalizacija podataka o riječi, rečenici, tekstu.

Cilj:

Zadaci:

    dati koncept: jezik kao sredstvo komunikacije za upoznavanje s udžbenikom i njegovom strukturom; dati ideju o vodećoj ulozi jezika kao sredstva komunikacije i stjecanja znanja u životu društva, osobe.

    razvoj pravopisne budnosti učenika, proširivanje rječnika učenika.

    u njegovanje sposobnosti učenika da vide ljepotu u svijetu oko sebe, točnost, disciplinu.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

U blatu se vidi dijamant.

Riječ

Abeceda

Učenje pismenosti uvijek je korisno.

    Postavljanje ciljeva i zadataka.

    Tema lekcije.

Razgovor u svrhu ponavljanja: koji su vam odjeljci poznati?

Izjava o problematičnom pitanju: što je jezik? Čemu služi?

“Jeste li razmišljali o pitanju, što je jezik? Jedna osoba govori, druga ga sluša i razumije. Pročitate knjigu i također razumijete što je u njoj napisano. Uz pomoć riječi (usmeno ili pismeno, možete izraziti svoje misli, osjećaje. I sve se to događa zahvaljujući JEZIK " .

Ljudima je uvijek bio potreban nekakav jezik da bi jedni drugima govorili o važnim i ne tako važnim događajima. Kažete: "Ostaviti loptu?" Vaš prijatelj čuje i razumije: želite igrati odbojku. Riječi su poput žica između vas. Možete, naravno, pozvati prijatelja da igra odbojku bez otvaranja usta. Samo se pretvarajte da servirate i udarite loptu, pa će on razumjeti. Samo znakovi, geste - niti jedna riječ se ne izgovara naglas - a to je i dalje jezik. A ako ste prijatelju napisali bilješku, to je također jezik. Ali glavna stvar u komunikaciji ljudi i dalje je riječ.

Igra "Pet riječi"

V I L K A

Biciklistička igla čamac mačka lubenica

metla puretina lav profil kita

vata igra žlica ljepilo ananas

dlaka šarenica labud četkica autobus

kanta Irina Lama krtica dijamant

Rad na dvosmislenosti riječi "jezik"

Komentirajući značenje poslovica , identificiranje značenja riječi jezik :

1. Ona s jezikom, ona s pitom.

2. Jezik hrani glavu.

3. Bez jezika i zvono je nijemo.

4. Jezik je oštriji od mača.

5. Što je na umu, to je na jeziku.

Kako razumijete značenje poslovica? Zašto "tečno" znači "biti uz pitu"? Zašto "jezik hrani glavu"? Ima li zvono jezik?

Što mislite, u kojim se životnim situacijama te poslovice mogu reći.

Pisanje poslovica iz sjećanja.

Rad iz udžbenika.

Stranice 3-6

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c6 y12

Lekcija broj 2

Tema: Prijedlozi za svrhu izjave i za intonaciju.

Cilj: pridonijeti stvaranju u djece predodžbe o vrstama rečenica, njihovoj emocionalnoj obojenosti; sposobnost konstrukcije načina raščlanjivanja rečenice tijekom pisanja.

Zadaci:

    pridonijeti stvaranju u djece predodžbe o vrstama rečenica, njihovoj emocionalnoj obojenosti; sposobnost konstruiranja načina raščlanjivanja rečenice tijekom pisanja;

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

Aa

A A

i a

U blatu se vidi dijamant.

    Tema lekcije.

Pročitajmo rečenice i primijetimo koliko su ovdje različite. Neki nešto prijave, drugi pitaju, a treći podnose zahtjev.

- Kornjače, odvedi me kući!

- A gdje ti živiš?

- Živim u mravinjaku.

Pronađimo rečenicu koja sadrži pitanje.

Pronađite rečenicu koja sadrži zahtjev.

Pročitajte rečenicu koja govori o nečemu.

Kao što vidite, rečenice se razlikuju u svrsi izjave.

Prema svrsi izjave, tradicionalno se razlikuju tri vrste rečenica:narativni, upitni i poticajni.

Koja je glavna svrha izjavnih rečenica?

Glavna svrha narativnih rečenica: poruka o određenim pojavama stvarnosti, prijenos informacija sugovorniku.

Br: Dolazi grmljavinsko nevrijeme. U daljini sijevaju munje.

Navedite svoje primjere izjavnih rečenica.…..

Koji se interpunkcijski znakovi koriste na kraju izjavnih rečenica?

Napišimo rečenicu:

Moj brat živi u Donjecku.

Koji je ovaj prijedlog u svrhu izjave? Zašto je ovo izjavna rečenica?

Pronađi i podcrtajdur i mol predloženi članovi

Koja je glavna svrha upitnih rečenica?

Upitne rečenice koriste se za izražavanje pitanja.Br: Kad dolazi?

Navedite svoje primjere upitnih rečenica.…..

Koji su interpunkcijski znakovi na kraju upitnih rečenica?

Napišimo rečenicu:

Kad će stići brat?

Koji je ovaj prijedlog u svrhu izjave?

Razvrstaj riječdoći će.

Koja je glavna svrha poticajnih ponuda?

Glavna svrha poticajnih rečenica: motivacija za akciju onoga kome je govor usmjeren.Br: Donesi mi vode.

Navedite svoje primjere poticajnih rečenica.…..

Koji se interpunkcijski znakovi koriste na kraju poticajnih rečenica?

Napišimo rečenicu:Svakako dođite.

Odredite kojem dijelu govora pripada svaka riječ rečenice.

Zaključiti:

Koji su prijedlozi za svrhu izjave?

Grupni rad:

Vratite deformiranu rečenicu, stavite interpunkcijske znakove, odredite vrstu rečenice prema namjeni iskaza i intonaciji.

Rad iz udžbenika.

Stranica 6-8

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c8 y18

Lekcija broj 3

Tema: Sastav riječi.

Cilj: učvrstiti znanje i razraditi vještine na temu "Sastav riječi", potaknuti zanimanje za maternji jezik, razviti učenje govora, proširujući rječnik.

Zadaci:

    objediniti znanje i razraditi vještine na temu "Sastav riječi", usaditi zanimanje za maternji jezik,

    razviti komunikacijske vještine (izgraditi monolog i dijalošku izjavu, uzeti u obzir različita mišljenja i interese, opravdati vlastiti stav); sposobnost praćenja faza provedbe obrazovnih aktivnosti u okviru rješavanja određenog problema i provođenja obrazovne interakcije u različitim oblicima rada;

    promicati obrazovanje učenika za poboljšanje govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspjeh obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

Bb

B

b

Posao prije užitka.

    Tema lekcije.

Križaljka "Morfemi"

Učitelj, nastavnik, profesor : Iz daleke zemlje Rječnika, od njegovih je stanovnika stigao brzojav sa zadatkom, tek nakon što riješite križaljku, možete saznati temu današnje lekcije. Uslijedio je spor između stanovnika zemlje, poslušajmo o čemu govore.

    Stojim ispred korijena i mogu oblikovati riječi.

    I ja također mogu oblikovati riječi, samo što stojim iza korijena.

    I živjet ću bez kraja, makni ga od mene!

    A ja sam najvažniji među vama, niti jedna riječ ne može postojati bez mene.

    Inače, bez mene je nemoguće od riječi napraviti rečenicu.

Okomito je u odabranim ćelijama ključna riječ, koja je tema današnje lekcije. (Morfemi)

Generalizacija na temu „Sastav riječi“ tema je naše lekcije. Koji se od pojmova navedenih u križaljci ne može nazvati morfemom? (Osnova jer se može sastojati od jedne ili više morfema.) Što je morfem? (Ovo je dio riječi)

Recite nam redoslijed raščlanjivanja riječi po sastavu.

Igra "Četvrti suvišni"

    Brdo, pregorjela , brdo, rudar.

    Kost, dodir , kost, kost.

    Trputac, poskupljenje , off-road, put.

    H podmiriti , nos, izljev, nos.

    Šumar, šuma, stube , bez drveća.

Zamijenite igrom jedne riječi

Učitelj, nastavnik, profesor: A u ruskom jeziku postoje riječi nastale iz dva korijena! Povezani su samoglasnicima, koji se nazivaju spojnim samoglasnicima. Koji su to samoglasnici? Kako su određeni prilikom raščlanjivanja? Pogodite i zapišite riječi, ističući korijene i vezni samoglasnik u njima:

    Ljubitelj knjige. (Bibliofil)

    Stroj koji nosi mlijeko. (Kamion za mlijeko)

    Radnik koji kuha čelik. (Proizvođač čelika)

    Stroj koji leti sam. (Zrakoplov)

    Čovjek koji uzgaja ptice. (Uzgajivač peradi)

    Uređaj koji melje meso. (Mašina za mljevenje mesa)

    Čovjek koji pase svinje. (Svinjar)

    Stroj koji kosi travu za sijeno. (Kosačica

Stavite riječ u svoju kuću

Učitelj, nastavnik, profesor: Prije nego što raščlanite sheme, složite riječi u stupce u skladu sa sastavom:

Izlaz, dijamant (zamka!), Prekomorski, recepcija, grm, ribar, obalni, zalet, bojica, starci, podizanje.

Rad iz udžbenika.

Stranica 8-10

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c8 y18

Lekcija broj 4

Tema:

Cilj:

Zadaci:

    oblikovati pravopisne vještine, objediniti znanja, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

    promicati obrazovanje učenika za poboljšanje govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspjeh obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

BB

U

u

Riječnički rad.

Automobil, agronom, bagrem, abeceda, lubenica, aroma, Astana.

2. Tema lekcije.

Teoretsko zagrijavanje

Objasnite što znači nenaglašeni samoglasnik u korijenu riječi?

Zašto nenaglašeni samoglasnik treba provjeriti?

Kako provjeriti pravopis nenaglašenog samoglasnika u korijenu riječi?

Koliko ispitnih riječi trebaju imati riječi s dva nenaglašena samoglasnika u korijenu riječi?

Je li uvijek moguće provjeriti pravopis nenaglašenog samoglasnika u korijenu riječi?

Kako postupate u takvim slučajevima?

A) Tekstovi "U šumi"

S takvim zadacima rade lektori - ljudi koji riječima ispravljaju pogreške. Također ćete biti lektori, ali ne zaboravite na ispitne riječi.

Provjerimo tekstove.

B) Distribucijski diktat

Napišite riječi u 4 stupca (4 osobe na ploči)

Škripe, gladan, starac, zabava, pekmez, dobroćudan, životinja, uzvici, strelica, pismo, mrlja, oči

Kontrola testa

Evo testova na temu "Pravopis nenaglašenih samoglasnika u korijenu riječi, provjereno i neprovjereno stresom"

Rad iz udžbenika.

Stranica 10-12

3. Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c12 y30

Lekcija broj 5

Tema: Pravopis provjerenih i nenaglašenih samoglasnika i uparenih suglasnika u korijenu riječi.

Cilj: oblikovati pravopisne vještine, objediniti znanja, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

Zadaci:

    oblikovati pravopisne vještine, objediniti znanja, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

    razvijati govor učenika, podučavati izgovoru i izgovaranju nekih riječi i izraza;

    promicati obrazovanje učenika za poboljšanje govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspjeh obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

Yy

D

r

Oči se boje, ali ruke to čine.

Riječnički rad.

Obala, breza, razgovor, knjižnica, vrabac, vrana, nedjelja, istok.

    Tema lekcije.

Problematična situacija. Kako provjeriti nenaglašeni samoglasnik u korijenu?
Učitelj: Što možete reći o sljedećoj skupini riječi?
Boris, Svetlana, Aleksej, Tatjana.
Djeca: To su imena. Velika su slova.
- To su vlastite imenice.
- To su puna imena.
Učitelj: U ovim ste riječima prepoznali jedno "opasno mjesto". (Naglašava veliko slovo.) Koja još „opasna mjesta“ vidite?
Djeca: Nenaglašeni samoglasnici.
Učitelj: Kako dokazati da ove riječi treba pisati s tim samoglasnicima?
Djeca: Znamo da se samoglasnici pod stresom jasno čuju i ne izazivaju sumnju. Dakle, moramo učiniti da nenaglašeni samoglasnici postanu naglašeni.
- Možete pokušati uzeti ne pune, već kratke oblike imena. Na primjer, Boris-Borya. U riječi Borya jasno čujemo samoglasnik o, što znači da u riječi Boris nenaglašeni samoglasnik o.
Učitelj: Ima li još prijedloga?
Djeca: Možete provjeriti nježnim imenom - Borenka.
Učitelj: Koju ćemo metodu testa odabrati?
Djeca: Svatko.
Učitelj: Kako provjeriti nenaglašeni samoglasnik u korijenu?
Djeca: Da biste provjerili nenaglašeni samoglasnik u korijenu, morate odabrati istu korijensku riječ tako da naglasak padne na nenaglašeni samoglasnik. Ono što je samoglasnik napisano s naglaskom, to će biti u nenaglašenom položaju.
Učitelj: Pogledajte naš dijagram. Pročitajmo (prvo jak učenik, a zatim refren)
Samoglasnici
Udaraljke bez naprezanja
neprovjerljiv provjerljiv
(riječi iz rječnika)
rječnik za pronalaženje istih korijenskih riječi

Vježba za razlikovanje neprovjerljivih samonaglašenih samoglasnika.
Učitelj: Sada ću vam pokazati riječi s provjerljivim i neprovjerljivim samoglasnicima u korijenu. Ako je samoglasnik neprovjerljiv, čučnite. Ako se nenaglašeni samoglasnik može provjeriti, skočite. (Riječi: pijetao, vrana, planina, daska, san, cvijet.)
2. igra "Zabavne utrke"
Učitelj: Pažnja! Pažnja! I sada su na startu automobili marke "E" i "I". na ruti, svaki automobil mora pristupiti vlastitom pravopisu. Pobjeđuje automobil koji napravi najmanje pogrešaka.
L ... stočka, st..na, cr ... čit, l ... sita, l ... sisa.
3. Otpisati riječi, fraze i rečenice. Stavite naglasak, izostavljajući sve samoglasnike u slabom položaju.
Zalijte, po leđima, zimski sumrak, vjekovna drveća, zadrijemala, izdaleka, u radnom stolu, jesenski dan, igrajući se s prijateljem, kuharom. Na proplanku je samo stajalo mlado vitko božićno drvce.

Rad iz udžbenika

3. Sažetak lekcije. Odraz.

4.Domaća zadaća - c14 y36

Lekcija broj 6

Tema: Raščlanjivanje sastava riječi.

Cilj: - razjasniti pojmove "korijen", "baza", "prefiks", "sufiks", "kraj"; stvoriti s učenicima algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu.

Zadaci:

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Minut kaligrafije.

Dd

Stari prijatelj je bolji od dvoje novih.

Riječnički rad.

Novine, horizont, grašak, grad, gusjenica, dvadeset, dvanaest, djevojka, pomoćnica, prosinac, dupin, selo, direktor, cesta.

    Tema lekcije.

Riječ je podijeljena na dijelove
Poput kriški naranče.

Mogu li svi biti pismeni
Sastavite riječ od dijelova.

Kako razumijete ove riječi? Raspravite u svojoj grupi govoreći svaku redom u krugu određeno vrijeme. Sudionik # 1 započinje na signal.

Što ćemo danas?

Koji je cilj? (Naučite raščlanjivati \u200b\u200briječi po sastavu)Slide 3

Sve je na svijetu od nečega napravljeno: oblaci kapljica, šuma drveća.

Riječi su također izrađene od njihovog materijala.

Riječ je podijeljena na dijelove

Poput kriški naranče.

I svaki dio riječi ima svoje ime.

Na kojem ćemo danas raditi.

Pa, da bismo privukli našu pažnju, napravimo "Zagrijavanje za um".

Oči na mene. Odgovaramo horski, brzo.

    Dio riječi koji služi za povezivanje riječi u rečenici

zove ...

    Uobičajeni dio srodnih riječi naziva se ...

Kako se zove treći zimski mjesec?

    Koja se slova ne koriste na početku ruskih riječi?

    U što se pretvara voda zimi ....

    Dio riječi bez završetka naziva se ...

    Koja je suprotna riječ za neprijatelja?

    Najkraći mjesec u godini?

Koliko samoglasnika ima u ruskoj abecedi?

Koje dijelove govora znamo?

Dobro napravljeno!

I naravno, kakva lekcija bez rječnika!

Pokrivamo bilježnice, zapisujemo broj. Školski rad.

1) Promjenjivi dio riječi je ……….

2) Dio riječi bez završetka je ………….

3) Dio riječi koji stoji ispred korijena i služi za tvorbu novih riječi je ……….

4) Dio riječi koji dolazi iza korijena i služi za tvorbu novih riječi je ……….

5) Glavni dio riječi je …….

Rad iz udžbenika.

Stranice 15-16.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Lekcija broj 7

Tema: Raščlanjivanje sastava riječi. Diktat rječnika.

Cilj: razjasniti pojmove "korijen", "baza", "prefiks", "sufiks", "završetak"; stvoriti s učenicima algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu.

Zadaci:

    razjasniti pojmove "korijen", "baza", "prefiks", "sufiks", "kraj"; stvoriti algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu s učenicima;

    razviti sposobnost isticanja dijelova riječi, promicati razvoj pravopisnih vještina, govor učenika, obogatiti rječnik djece; inteligencija, razmišljanje, pamćenje.

    njegovati kulturu govora, ljubav prema riječi, pažnju, dobar odnos jedni prema drugima.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Diktat rječnika.

Abeceda, lubenica, Astana, obala, breza, knjižnica, vrabac, vrana, istok, novine, grad, grašak, prosinac, direktor, cesta.

Minut kaligrafije.

Nju

E

E

Jedna glava je dobra, ali dvije bolje.

    Tema lekcije.

Raščlanjivanje sastava riječi.

    Pročitao sam riječ - šuma. Sjetio sam se da je ovo uski pojas šume koji spaja dvije šume.

2. Označite kraj. Da bih to učinio, mijenjam oblik riječi: blizu lešnika, u lešnik. Promjenjivi dio riječi je završetak. Ja to ističem, u ovoj riječi je nula.

3. Ističem osnovu riječi. Stabljika je dio riječi bez završetka. U ovoj riječi postoji šuma.

4. Da bih istaknuo korijen, odabirem riječi istog korijena: šuma, šuma, šuma. Zajednički dio ovih riječi je šuma. Ovo je korijen, ističem ga.

5. Ističem prefiks. Prefiks je ispred korijena. U ovoj je riječi prefiks trans.

6. Traženje sufiksa. Sufiks iza korijena koristi se za tvorbu riječi. U riječi copse sufiks je cca.

Rastavite riječi po sastavu.

korijen breze: brezova šuma (što znači: brezova šuma, gaj), breza, breza, breza, breza, breza, breza, breza, breza.

korijen -braće- : bratimljenje, brate, brate, brate, bratski,
bratstvo, brate.

root-fun-: zabava, zabava, veselo, veselo, veselo,
veseo, veseo.

Rastaviti po sastavu:

trava trava mlada zora

krijesnica povjetarac obalni mornar

motka samovar gnijezdo zlato

obalni ris obala lisica mladunci

nebo drva za kišu kišna pruga

šumarski golubovi oko grlo

planinski daleki drozd dar

jednodnevna kćerkica

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - c16 y41, pravilo.

Lekcija broj 8

Tema: Djelovi govora.

Cilj:

Zadaci:

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

LJ

F

f

Riječnički rad.

    Tema lekcije.

Kako ste razlikovali dijelove govora? (Prema vrijednosti, pitanje.)

Koji naučeni dio govora nije korišten u ovom zadatku? (Zamjenica.)

Zašto misliš? (Oni ne bi mogli biti među skupinama istih korijenskih riječi, jer samo ukazuju na objekt bez imenovanja.)

Koje gramatičke znakove dijelova govora znate? (Broj, spol, padež, deklinacija.)

Imaju li svi dijelovi govora ove značajke?

- Zašto?

Pokušajmo prikazati gramatičke znakove svakog dijela govora u tablici koju vidite na ploči.

Dio govornih vježbi

    Odredite dio govora iznad odabranih riječi

Živi i uči.

Bilježnica je studentsko ogledalo.

Prvo sam koristio bukve, a potom i znanost.

Nikad nije kasno za učenje.

Knjiga je mali prozor kroz koji se vidi cijeli svijet.

    Čitati. Umetnite riječi koje nedostaju. Odredi koji su to dio govora. Dokazati.

Uživo stoljeće - stoljeće ... ..

Bilježnica - …… .. student.

Prvo su bile bukve, a zatim ……….

Nikad ne učite ...

Knjiga je ……… .. prozor, kroz koji se može vidjeti cijeli svijet.

kasno

naučiti

deset

znanost

ogledalo

mali

Rad u grupama.

Za svaku skupinu na stol se stavi po jedna biljka čiji su znakovi djeca mogla napisati.

Plan rada u grupi.

    Razmislite o biljci.

    Svatko u radnu knjižicu sam zapisuje znakove ove biljke.

    Pročitajte riječi grupi.

    Napravite općeniti tekst.

    Zamislite rezultat svog rada.

Navedite gramatičke značajke 2 - 3 pridjeva po vašem izboru.

Rad iz udžbenika.

Stranice 18-19.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s19 u48

Lekcija broj 9

Tema: Djelovi govora. Pravopis b i b.

Cilj: Generalizacija znanja po dijelovima govora

Zadaci:

    Generalizacija znanja po dijelovima govora.

    Razvoj sposobnosti razlikovanja dijelova govora od sastava riječi, treniranje vještina različitih dijelova govora u tekstu.

    Odgajanje ljubaznosti, osjećaja prijateljstva, kolektivizma.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

LJ

F

f

Gruzdev se nazvao kako ulazi u tijelo.

Riječnički rad.

Ždrebe, žuto, biljka, sutra, doručak, zec, ovdje, inženjer, zanimljivo.

    Tema lekcije.

Čitanje teksta

Što ste novo naučili?

Što vas je najviše iznenadilo?

Zadatak:

1. skupina - ispišite sve pridjeve i odredite njihov spol

2. grupa - ispiši glagole i odredi njihovu konjugaciju

3. grupa - ispiši glagole i odredi njihovu konjugaciju

4. grupa - ispiši prijedlošku imenicu i napravi je

morfološka analiza

Selektivni diktat.

Iz teksta ispišite samo glagole u dva stupca: konjugacije 1 i 2

Dječji vrtić

Prošlo je pet tjedana od rođendana pingvina. Klinac zakorači u snijeg i krene u vrtić. Već postoje stotine njihovih vršnjaka. Skupljaju se u uskoj gužvi i uzajamno griju strane. Takva se okupljanja nazivaju vrtićima. Odrasli pingvini štite ih od buradi. Roditelji dođu i vičući i ushićeno pronalaze svoju djecu među tisućama stranaca. Hrane samo svoje piliće. Najzdrljiviji progutaju po šest kilograma ribe. Ljeti maturanti vrtića pingvina plove vježbati u moru.

UZAJAMNA PROVJERA

Što je domovina za pingvine?

Što se koriste za izgradnju gnijezda?

PRIJEDLOG SINTAKSE

U prirodi pingvin za izgradnju gnijezdatražim trava ili mrtvo drvo.

Morfološka analiza odabranih riječi.

Rad iz udžbenika.

Stranice 20-21

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s21 u54

Lekcija broj 10

Tema: Kontrolni diktat br. 1 "Jesen".

Cilj: provjeriti razinu asimilacije ZUN-a za stupanj 3, identificirati praznine u skladu s državnim standardom.

Zadaci:

    provjeriti razinu asimilacije ZUN-a za stupanj 3, identificirati praznine u skladu s državnim standardom.

    Razviti logično razmišljanje, pažnju, pamćenje, koherentan govor

    Odgajati točnost, disciplinu, neovisnost, naporan rad.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Diktat.

Pad.

Prošli su rujan i listopad. Naš vrt je prazan. Glatke staze vrta prekrivene su zlatnim lišćem. Lišće breze lako se njiše od vjetra. Nebo je prekriveno sivim oblacima.

Kiša hladna kiša. Rijetko će iza oblaka zabljesnuti čudesna zraka sunca. Ljudi su uklanjali usjeve s polja. Gredice od mrkve i kupusa prazne su. Vrt je tih. Ptice su odavno odletjele. Stazom skaču samo vrapci. Oni traže hranu. S neba se čuje oproštajna pjesma ždralova.

Gramatički zadaci:

    Navedite dijelove govora, razvrstajte rečenice po članovima.

    Rastaviti po sastavu.

    Zapišite fraze, odredite gramatička obilježja imenica.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Lekcija broj 11

Tema: Leksičko značenje višeznačne riječi.

Cilj: formiranje ideje o leksičkom značenju riječi kao obveznom značenju bilo koje riječi u jeziku.

Zadaci:

    formiranje ideje o leksičkom značenju riječi kao obveznom značenju bilo koje riječi u jeziku;

    razvoj pravopisne budnosti, govora i mentalnih operacija učenika;

    odgajati točnost, disciplinu, neovisnost, naporan rad.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

Z

s

Zz

Posao prije užitka.

Riječnički rad.

Kazahstan, kupus, olovka, slika, krumpir, lonac, stan, kilogram, klasa, kotač, soba, krevet.

2. Tema lekcije.

Tema naše lekcije je "Polisemija riječi". Koliko leksičkih značenja ima riječ? Tema, iako nova, vrlo vam je poznata. Da bi međusobno komunicirali, prenosili misli i osjećaje, potrebne su riječi. Za razumijevanje sugovornika u normalnom razgovoru dovoljno je 4-5 tisuća riječi. Ali to nije dovoljno. Što više riječi i njihovih značenja čovjek zna i zna koristiti u govoru, točnije može izraziti svoje misli, to je zanimljiviji. Mislim da svatko od vas želi biti zanimljiv sugovornik i osoba. Stoga mislim da će se svatko od vas nositi sa svim zadacima u lekciji.

Što bismo trebali naučiti na lekciji?

Što je rječnik?

Koliko leksičkih značenja ima riječ?

3. Kako odrediti leksičko značenje riječi?

4. Koje se riječi nazivaju polisemičnim?

LEXICO je grana znanosti o jeziku koja proučava njegov rječnik.

Što mislite, koji će koncept biti osnova ovog odjeljka, uz pomoć onoga što komuniciramo? (Riječ)

Sastavite rečenicu s riječju "RIJEČ" tako da se otkrije njezino značenje i suština.

(Selektivno čitanje rečenica.)

Obratite pažnju na unos. Ovo je još jedan misterij. Pažljivo pročitajte sebi. A sad će nam čitati naglas ...

Ovo je sranje..vo r..dnoe

Bli..koe i d..rove.

Bijeli sarafan..čik

Baršunasti kaftan..čik

Ostavlja p ...

Seryo..ki su super.

Mislim da su svi pogodili o čemu se radi. (Breza)

- Kako si pogodio? Što vam je pomoglo? (nabroji znakove)

Kako možemo nazvati ovaj tekst? ("Breza").

Rad iz udžbenika.

Stranica 25-27

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - c27 y66

Lekcija broj 12

Tema:

Cilj:

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o polisemnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučite odrediti značenje riječi u kontekstu.

    Gajiti jezični njuh.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

I

i

Ai

Nemajte sto rubalja, ali imajte stotinu prijatelja.

Riječnički rad.

Kamp, dlan, đurđevak, ljiljan, trgovina, malina, namještaj.

2. Tema lekcije.

1) - Što mentalno zamišljate kad čujete riječiolovka, tramvaj, četka ?

Zašto ste, govoreći o prva dva predmeta, dali približno iste odgovore, a o trećem ste govorili drugačije, iako ispravno?

Što kaže ovaj primjer?

Gdje možete saznati značenje riječi?

2) - Slušajte zagonetku: U vrtu uz stazu

Na nozi je sunce.

Samo žute zrake

Nije vruće. (Suncokret).

Kako izgleda suncokret?

U zagonetki riječsunce koristi se u prenesenom značenju: suncokret u boji i obliku izgleda poput sunca. U zagonetkama se riječi često koriste u prenesenom značenju.

Učvršćivanje i razumijevanje proučenog gradiva

1) Od riječi danih u zagradama odaberite one u kombinaciji s kojima riječi izvan zagrada dobivaju figurativno značenje:

Zlato (prsten, kosa, ruke, uši);

Željezo (zdravlje, nokti, živci);

Raspršeni (žitarice, bomboni, zrake, zvijezde);

Svjetlo (svijeća, krijes, momci)

2) Utvrdite u kojim se kombinacijama riječi riječi koriste u prenesenom značenju, a u kojim u izravnom značenju:

Ledeni blok - Ledeni pogled

More pšenice - plavo more

Vrh planine - vrhunac slave

Pješak pješači - sat radi

Svjetlost znanja je svjetlost sunca

Vjetar je zaspao - čovjek je zaspao

Sidreni lanac - lanac događaja

Blistava svjetlost - blistava ljepota

Sastavi rečenicu s jednom od fraza korištenih u prenesenom značenju.

3) Utvrđivanje leksičkog značenja riječi

- Često koristimo pridjeve izvedene iz imena različitih metala kako bismo karakterizirali osobine ili osobine osobe.

- Objasnite značenje pridjeva (usmeno):

čelična volja

željezni mišići

zlatno srce

srebrni glas

4) Vokabularni rad

Razgovor, razmjena mišljenja - razgovor.

Posuđe za kuhanje hrane - lonac.

Dio zemljine površine koji čovjek vidi je horizont.

- U drugi redak zapišite riječi:

Glagol razgovora- pričati,

Umanjenica od riječi pan -lonac za pirjanje,

Kako se zove zamišljena crta duž koje bi nebo bilo povezano s površinom Zemlje -linija horizonta.

- Označi korijen riječima istog korijena.

Diktat rečenica:

Jezik će donijeti u Kijev.

Izviđači su vodili jezik.

Bez jezika i zvona nijemo je.

Bolno se ugrizao za jezik.

- U svakoj rečenici pronađite i podcrtajte višeznačnu riječ.

- Ista se riječ koristi u četiri rečenicejezik. U svakoj rečenici odredite leksičko značenje ove riječi.

- Dakle, zaključujemo: ista se riječ u različitim rečenicama može koristiti u različitim značenjima.

Rad iz udžbenika.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s29 y72

Lekcija br.13

Tema: Jednoznačne i dvosmislene riječi.

Cilj: Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o polisemnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučite odrediti značenje riječi u kontekstu.

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o polisemnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučite odrediti značenje riječi u kontekstu.

    Razviti usmeni i pisani govor, aktivirati rječnik učenika.

    Gajiti jezični njuh.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

Kk

DO

DO

Potrebno tamo gdje je rođen.

Riječnički rad.

Medvjed, polako, mjesec, metal, metro, mlijeko, mrkva, mraz, Moskva, mrav.

2. Tema lekcije.

Zadatak. Navedite primjere izravnog i prenesenog značenja ovih riječi.

Uska odjeća. Blisko prijateljstvo.

Slatko _________________. Slatko ____________________.

Gorka _________________. Gorak_____________________.

Voće __________________. Voće _____________________.

Pijuckajte _______________. Pijuckajte ________________.

Koja su značenja riječi mekan. Zamislite fraze s riječjumekan , napišite slične riječi jedna pored druge. Kako se radi s riječjusolidan .

mekan ________________________________________________

mekan _________________________________________________

mekan _________________________________________________

mekani kruh - svjež

meko svjetlo, glas - ugodan

mekani karakter - krotak, lišen grubosti, grubosti.

blaga klima - topla, ugodna

mekani znak

mekani kauč itd.

U fikciji nas često upotrebljava niz dvosmislenih riječi.

Navečer djevojčica Mila

Cvjetnjak u vrtupukla.

Njezin brat, dječak Ivan,

Takođerpuknuo ... staklo.

Zadatak: smisliti dvije rečenice u kojima bi se sudarala različita značenja višeznačne riječi.

Višeznačne riječi: visoko, glava, svjetlo, nos, ruka.

Igra

- Predlažem da igrate igru:

- Čitam riječi, pljesnete jednom - ako je riječ jednoznačna, puno - ako - dvosmisleno:

Toplina, radni stol, crvena, aktovka, kiša, zakrpa ”

Ne štedite flaster, -
Krava govori. -
Kupite mlijeko -
Ukusno na pari!
Odojci su tu:
- Imamo cijeli krug! -
Praščići puknu svoje
Svinje “.

- Koje se riječi nazivaju jednoznačnim? Navedi primjere.

- Koje se riječi nazivaju dvosmislenim? Navedi primjere.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

{!LANG-7c956f7d535a352f835b564348f06e72!}

{!LANG-06419856016ebc357c355e8ad5432690!}

Tema: {!LANG-48cb3babb410743912ad8fef71d29ddc!}

Cilj:

Zadaci:

    {!LANG-42ab138a2cb9717a3b1aa4c6f2862694!}

    Razviti usmeni i pisani govor, aktivirati rječnik učenika.

    Gajiti jezični njuh.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Tema lekcije.

{!LANG-0f0e369ebf76a9d0421eafbda56128eb!}

{!LANG-1bed2864d09158e40e2dcb65635cb792!}

{!LANG-2c89627d9a68bbb6cc3a19dbfe568b73!}

{!LANG-71d860912b58527cd4fbb3a3197f8385!}

{!LANG-6054d29ab02b580c42b73588b1a9a850!}

{!LANG-c450a464db0774de020cc40a4bbc9739!}

{!LANG-a655547af24c04c429e63c5ee08dbd02!}

{!LANG-4a519b4c93695b1645021dc296ec78ad!}

{!LANG-41de3de6ef860f68dece80b6979045c4!}

{!LANG-3812d2ff94f2d9206d04438a7a1bf218!}

{!LANG-faf3d4858f0a7b7e3ee132684f232bd7!}

{!LANG-09e00df9c64249c7e4f08eafda0565a3!}

{!LANG-9474a3846066de93e8518f62412ecb02!}

{!LANG-8f9522c7ec65875797ac80083c78d310!}

{!LANG-e2c4e9a9eaf140bb5b045eac4469d362!}

    {!LANG-eff82f84ff05d2ba3ddab176f3ad9fc4!}

    {!LANG-28664ffa2667a41bd9d2cf9ae3f04f2e!}

    {!LANG-44648a6fd7f491ee462157400f8ef5d9!}

{!LANG-e7ad4ed385e48a8e1bf633cd499a67eb!}

{!LANG-d005d828414d9078976aa3c30d124a7b!}

{!LANG-ce8b88c71296d4053d2d49f002005182!}

Tema: {!LANG-6bb598adae0293fd7bf59a16085a22b3!}

Cilj: Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o polisemnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučite odrediti značenje riječi u kontekstu.

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o polisemnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučite odrediti značenje riječi u kontekstu.

    Razviti usmeni i pisani govor, aktivirati rječnik učenika.

    Gajiti jezični njuh.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Minut kaligrafije.

{!LANG-76712e955262daede10eb08c197c2099!}

{!LANG-6ad20c4c1493254d3fac8eacf017d04e!}

{!LANG-df603a0c58b0964a4a1655adc1e94183!}

2. Tema lekcije.

{!LANG-36a5e093c63c28888cc1d02733bfb79f!}

{!LANG-526456c9cc41f7f47a8d39f49e2ea7bb!}

{!LANG-f061cc29a92eb836ba55e6e151f2bb39!}

{!LANG-a5019d72202130e0059da52ba54203a8!}

{!LANG-d01eecc3e17e0cea7b4ff70e0cc13060!}

{!LANG-fe181358fa3c473af64ec9dd01ed35f1!}

{!LANG-79fbf4c1c4cd51e427d76d086ab5de5d!}

{!LANG-91d75df877d93c5961a4bca42e73b8bf!}

{!LANG-663d4590b37af710b63691b440c9bfd7!}

{!LANG-4416a74398186912162559dbb9cd79a5!}

_

{!LANG-f2639cde0a3c0ecafe801f7408aefe6f!}

{!LANG-244de36a173dc9289a5f1b8bf7c468c8!}

{!LANG-d92c32d4c383496c920ff98ee8d41bd0!}

{!LANG-a007e912e1417fb7c2e2f10599e62206!}

{!LANG-c05f85890bbb72d3ede3665a3bb8235f!}

{!LANG-0c77c0de13783e4eedab17ea27db1713!}

{!LANG-bca9061c2c1fa3108f6d223beac2a671!}

{!LANG-098bdffa580914b9d4d3247b86d15d7e!}

{!LANG-0b175f7ff8f9ff29ea7c636b1cfea739!}

_________________________________________________________

{!LANG-0a8c882d9c5058d10216014890afa074!}

{!LANG-fdc2c3ebd8c57922559db334d26d5f3e!}

{!LANG-ed5a6a66669b74af6ffc41a9bcbc9a20!}

{!LANG-03a03920306404141305b0dad6bd46fd!}

{!LANG-8ada8b38817bb9e9619529e9717979a7!}

{!LANG-9688b53e8b28fdaf1f726f7e9c81b4f3!}

{!LANG-2159840172c8a5ba163056b8448b23cb!}

{!LANG-98b45efb1beb30db8b21df76eec13613!}

{!LANG-23c8b71046e1402a15a1119cad20fdb2!}

{!LANG-e3524ce6d60acb6574a75694437343f0!}

{!LANG-1dc173dc40670e1095daea6d2f9bd718!}

{!LANG-e9fe894fe542f6f85c36258b7790827e!}

{!LANG-ec90a56b5dfc32dd648e326d7667cb92!}

_________________________________________________________

{!LANG-0a252911c8a31e16b378d7ef252f9db3!}

{!LANG-f64d6a61f47404beac73534a21920ffa!}

{!LANG-06e072fcc4b3e1388d04da12d27ad47d!}

{!LANG-97e31f883f1a5b097ee214330bbc3312!}

{!LANG-d51c794cf759a2643ff14d4eed425db0!}

{!LANG-ea5e7e7ca3ead5c2d3329e395b94dded!}

{!LANG-39a90b32ed0fb7ef2b8e73bd2381588e!}

{!LANG-be5f6921d0bf4bb3ebbdca43be0aa026!}

{!LANG-706132fe0c40e131317434a1c24bc2d3!}

{!LANG-7bc824f04c386357e3fecd7c835664f3!}

{!LANG-67236b6a75fd64816fa0757ea946e89f!}

    {!LANG-e3b0b367318c4ffc31db1f2348159c70!}

{!LANG-4bdbde2f306b42d1c3bf67d1328b3056!}

{!LANG-a035e604a8daa738f04eb3a733e14955!}

{!LANG-f3ac06e626b12b22998df0c95bc7a51a!}

{!LANG-fbf8d8151e5ad9bc2b40bfd89e8d053f!}

{!LANG-d9d20ac863e35dc60f8a2a954a1b7c36!}

{!LANG-c39c234e41edd1cec082cbde3eddf528!}

{!LANG-3449db95a2696c323a7855f76ad891b4!}

{!LANG-9621029aea695f35127e603cc53dbe2c!}

{!LANG-3b33734febb4fa49abca73481ff2c7d1!}

{!LANG-d43f92cc56f45c425e326b8446982bff!}

{!LANG-92029d4ddb13035b54faabed57f0a8c9!}

{!LANG-6828a6be84c2e1b9a8d1eb878363b886!}

{!LANG-d3dbba9375477fa0990f4670ff436c3e!}

{!LANG-d1a7b3358dc8c4d8313928bdb188e41a!}

{!LANG-a55c2731b09fa05379e86f1287ddc8fb!}

{!LANG-b822a0a383b78acfecf029c5c44ca5a5!}

{!LANG-3f1fd988922f104110b17e18a9fb31e1!}

{!LANG-b6673955d4ea6fd99fbf212ecfd03ee2!}

{!LANG-5bb42d4359ed7b487ab6f6641e7a6a27!}

{!LANG-342348bef0aa42d401760f72d4f88137!}

3. Sažetak lekcije. Odraz.

{!LANG-49f32744dfad2c88e0b40b10a2a17490!}