Тапсырма 7.

Жоқ сөздерді қосып сөйлемдерді толықтырыңыз. Мәтінді есіңізде сақтаңыз.

(Егер оқушыларға тапсырманы өз бетімен орындау қиын болса, логопед суреттерді қолдана алады. Сөйлемдерді оқығанда логопед сөйлемнің толық еместігін тиісті интонациямен көрсетуі керек. Оқушылар жауап берген кезде етістіктің зат есіммен сәйкес келеді.)

а) келді ... Жасырын ... Блю .... Мыжылған .... Қараңғыланған. ... ... ... Суарылған. ... ... ... Найзағай ойнады ... ... ... Жыпылықтады. ... ...

Анықтамалық сөздер: бұлт, күн, жел, шаң, орман, жаңбыр, найзағай, найзағай.

б) Бұлт ... Күн ... Жел ... Шаң ... Орман ... Жаңбыр ... Найзағай ... Найзағай ...

Сын есімді зат есіммен жынысы мен санына сәйкестендіру

Сабақтың қысқаша мазмұны

Тақырып... Сын есімді зат есіммен сәйкестендіру.

мақсаты... Балаларды сын есімді зат есіммен дұрыс үйлестіруге жынысы мен саны бойынша үйрету.

Сабақтың барысы.

I. Ұйымдастыру сәті.

Логопед студенттерден бүгінгі күн, аптаның күні, айы қай күн екенін сұрайды.

II. Сын есімнің жасалуы. Сөз тіркестерін құрастыру.

Логопед студенттерге толық жауап талап етпей сұрақтар қояды:

Бүгін ауа райы қандай? (Жақсы.)

Неге жақсы? (Күн жарқырайды, жылы, жел жоқ, жаңбыр жоқ).

Жылы жылы қай күн? (Жылы.)

Күн қай күні жарқырап тұр? (Күн.)

Жел болмаған кезде? (Желсіз.)

Логопед. Енді қай күн екенін нақтылайық. (Күн жылы, тұзды, желсіз.)Ауа-райы туралы қалай айтамыз, оның елесі бірдей ме? (Ауа-райы жылы, шуақты, тыныш).

Сабақтың мақсаты:

зат есімге сәйкес сын есімнің жынысын, санын анықтау дағдыларын бекіту;

зат есіммен келісе отырып, сын есімнің (аяқталудың) формасын дұрыс өзгерту дағдыларын дамыту.

Жүктеу:


Алдын ала қарау:

«Сын есім мен зат есімнің сан және жыныс бойынша үйлесуі»

Сабақтың мақсаты:

зат есімге сәйкес сын есімнің жынысын, санын анықтау дағдыларын бекіту;

зат есіммен келісе отырып, сын есімнің (аяқталудың) формасын дұрыс өзгерту дағдыларын дамыту.

Сабақтың мақсаты:

1. «сын есім + зат есім» сөз тіркестерін құрастыру қабілетін бекітуге үлес қосу;

2. сөздікті белсендіруге, байытуға үлес қосу;

3. жазбаша және ауызша тапсырмаларды орындауда өзін-өзі бақылау, академиялық пән ретінде орыс тілінде танымдық іс-әрекетті тәрбиелеуге ықпал ету;

4. орфографиялық қырағылықты дамыту.

Сабақ барысында:

I. Психологиялық қатынас.

Табиғатты күлімсіреп тазартыңыз

Ол жыл таңын түс арқылы қарсы алады.

Көк, аспан жарқырайды

Әлі мөлдір ормандар

Олар тыныштықта жасылға айналғандай.

Бізді шақырады

Керемет сабақ үшін!

II. Негізгі білімді жаңарту.

Бүгін ауа райы қандай?(Жақсы, шуақты, жылы, желсіз.)

Егер оның белгілері бірдей болса, біз бүгін қалай айта аламыз? Бүгін қай күн?(Күн жылы, шуақты, желсіз.)

Бүгін аспан қандай?(Бұлтсыз, мөлдір, көк.)

Бұл ауа-райы жылдың қай мезгілінде болады?(Көктемде.)

Сонымен ауа-райы қандай?(Көктемгі ауа-райы.)

Күн туралы қалай айтамыз?(Көктем күні.)

Аспан туралы ма? (Аспан көктем.)

Күндер туралы? (Көктем күндері.)

Сөйлеудің қай бөлігі бізге бүгінгі ауа-райын дәл және айқын суреттеуге көмектесті?

Зат есім туралы не білесің?

Сын есім туралы не білесің?

Зат есім затты, ал сын есім затты, яғни зат есімді білдіреді. Бұл екі сөйлеу бөлігі бір-бірімен тығыз байланысты екенін біз бұрыннан білеміз.

Грамматикалық көңілді кітаптағы оқиғаны тыңдаңыз (студенттер әңгімесі).

Латын тілінен аударғанда «сын есім» «ішіне лақтырылған», «қосылған», «бекітілген» дегенді білдіреді. Сын есім төрт сұраққа жауап береді: қайсысы? не? не? қандай? - олардың жанында қандай зат есімдер тұрғанына байланысты.

Әр сұрақ тек зат есімнің бір түріне арналған. Сын есімдер қиын, олар «сәйкес келеді», қосылады, зат есіміне қарай бейімделеді. Сын есімнің жынысы зат есіммен анықталады. Сондай-ақ сан есімнің атымен анықталады.

В.Волина.

III. Жаңа білім мен дағдыларды қалыптастыру (білім беру мәселесін тұжырымдау)

Сонымен, сын есімдер, өздеріңіз білетіндей, «сәйкес келеді», қосылады, зат есімге бейімделеді.Яғни, сын есім зат есіммен жыныс, сан және жағдай бойынша сәйкес келеді. Бұл функция үйлестіру деп аталады.

Сабақтың тақырыбын тұжырымдауға маған кім көмектесе алады?

«Сын есімдерді зат есіммен үйлестіру».

Біз өзімізге қандай міндеттер қоямыз?

Балалар, жақында 2-сынып оқушылары эссе жазды. Міне, солардың бірі. Бұл баланың жұмысы.

Мұғалім балаға не айтты деп ойлайсыз?

Неліктен олай деп ойлайсыз?

Эсседе қателіктер болғаны рас.

Бала қандай қателіктер жіберді?

Балада сын есімді зат есіммен келісу кезінде қателіктер бар.

Эсседе жіберілген қателіктерді түзету үшін білу керек, әрекет ету керек. Бізге белгілі бір іс-қимыл алгоритмі қажет.

IV. Жаңа білімді ашу.

Қандай ұсыныстар бар? Сын есімді зат есіммен дұрыс келісу үшін не істеу керек? (Балалардың болжамдары)

Шығу. Келесі алгоритм бойынша жүріңіз:

зат есімнің жынысын анықтау;

сын есімге сәйкес сұрақты таңдаңыз: еркек - \u200b\u200bНЕ?, әйелдікі - НЕ?, бейтарап - НЕ?

сұраққа сәйкес келетін сын есімнің түрін өзгерту.

РЕФЕРАТ: күн (жарқын, жарқын, жарқын): күн - ср р. - НЕ? –Жарқын; күн - НЕ? - жану, дөңгелек, сары.

Сонымен, сын есімнің жалғауларын дұрыс жазу үшін не істеу керек?

Бұл ережені әзілмен тұжырымдауға болады:

Сіз мұрныңызбен бірге болғыңыз келмейді

Соңын сұрақпен тексеріңіз.

V. Алғашқы якорь.

Тапсырма: алгоритмді пайдаланып, зат есімге сын есім таңдаңыз.

Ауа-райы ... (жаңбырлы, жаңбырлы, жаңбырлы).

Жаңбыр ... (жақсы, жақсы, жақсы).

Бұлт ... (қараңғы, қараңғы, қараңғы).

Жел ... (суық, суық, суық).

Ауа ... (балғын, сергек, сергек).

Бұлт .. (ақ, ақ, ақ).

Күн ... (жарқын, жарқын, жарқын).

Көңіл-күй ... (қуанышты, қуанышты, қуанышты).

Vi. Стандартқа қарсы өзіндік тестпен өзіндік жұмыс.

Енді назар аударыңыз.

Жаңа тест.

Аяқтарды салыңыз

Осы тіркестерде.

Бұл сын есімдерде аяқталу аяқталған. Соңын енгізу керек.

таңертең ___ тұман

саңырауқұлақ ___ жаңбыр

көптен күткен ___ жеделхат

қызыл ___ қарындаш

қыс ____ табиғат

түнгі аспан

заманауи ____ кинотеатр

бай ____ егін

сән ____ блузка

Жұмысыңызды тексеріңіз.

Тапсырманы кім оңай жеңді?

Кімде қиындық бар? Қандай?

Vii. Жаңа білімді білім жүйесіне енгізу және қайталау.

«Кім сөздер-объектілер үшін көбірек сөз-атрибуттарды таңдайды?»

Осы сөздерге сұрақ қойыңыз.

Үлгі туралы: қайың - ақ діңгек, бұйра, орыс, жас, не?

Ауа-райы ... (шуақты, жақсы, жаңбырлы, суық, ашық).

Жаңбыр ... (жақсы, суық, жаңбырлы, жылы, нөсерлі).

Бұлт ... (қараңғы, төмен, қара, ауыр).

Жел ... (суық, жылы, пирсинг, жұмсақ, күшті).

Ауа ... (жаңа, ыстық, аязды).

Бұлт ... (ақ, қар-ақ, көк, ақшыл, әуе).

Күн ... (ыстық, жарқын, жанып тұрған, сары).

Көңіл-күй ... (жақсы, көңілді, мазасыз, қуанышты, жаман).

VIII. Іс-әрекеттің көрінісі (сабақтың қысқаша мазмұны).

Сонымен, сын есімдерді зат есіммен сәйкестендіру бойынша көп жұмыс жасадық. Енді біз 2-сынып оқушысына көмектесе аламыз.

Баланың композициясын өңдеуге көмектесіңіз.

«Көктем келді. Аспанда ақ бұлт қалықтайды. Жарқын күн нұрын шашып тұр. Ақ қар ериді. Жылы жел соғып тұр. Адамдар көктемге қуанышты! «

Студенттердің кейіннен тексере отырып өздік жұмысы.

Сонымен балалар, сендер бүгін сабақта немен жұмыс жасадыңдар?

Сын есімдер зат есіммен қалай келіседі?

(Жынысы, нөмірі және іс)

Жаңа білімді қайда қолдануға болады?

Не жақсы болды?

Тағы не істеу керек?


Бүгін біз сын есім туралы пайдалы ақпаратты испан тілінде аламыз (Nombre adjetivo). Испан тіліндегі сын есім екі үлкен топшаға бөлінеді:

  • сапалы сын есімдер (calificativos):
  • қатысты сын есімдер (relativos):

    el plan anual (жылдық жоспар),
    la región agrícola (ауылшаруашылық облысы),
    el día estival (жаз күні)

Сын есімнің бұл тобы мағынасы жағынан орыс тілінің сын есімдеріне ұқсас. Олар сипаттайтын заттың немесе құбылыстың сапасын, қасиеттері мен атрибуттарын белгілейді.

Сапалық сын есімдердің салыстырудың 3 дәрежесі бар: оң, салыстырмалы, тамаша.

Мысалы:

Қатыстық сын есімдер

Бұл топ сонымен қатар объектінің белгісін көрсетеді, бірақ сонымен бірге оның адамға, құбылысқа, әрекетке немесе басқа объектіге қатынасын көрсету міндетті болып табылады.

Бұл сын есімдер заттың, іс-әрекеттің немесе құбылыстың онсыз да бар атауларынан жасалады, сол арқылы олар белгіні білдіреді. Олар мыналарды көрсетуі мүмкін:

  • объект жасалынатын материал (férreo - темір);
  • уақыт, орын жағдайлары ... (madrileño - Мадрид);
  • адамға немесе жануарға деген көзқарас (felino - мысық);
  • объектіге немесе тұжырымдамаға қатысты (marítimo - теңіз)
  • іс-әрекетке немесе тұжырымдамаға қатысты (corriente - ағымдық).

Қазіргі испан тілі предлогты жиі қолданады де + зат есім, егер бір зат жасалған материал туралы айтатын болса, бір сын есімнің орнына: la caja de cartón орнына (картон қорап) la caja cartonera.

Испан сын есімдерінің ерекшелігі - салыстырмалы сын есімдерге қарағанда әлдеқайда сапалы сын есімдер бар. Сонымен қатар, испан тілінде аналық, әжелік, әкелік және сол сияқты сын есімдер жоқ.

Сын есімдерді зат есіммен сәйкестендіру

Испандық сын есімнің жанында әрқашан зат есім болады, ол сипаттайды. Көп жағдайда зат есім сын есімнен бұрын келеді. Сондай-ақ, сын есім зат есіммен жынысы мен санына сәйкес келеді. Сын есім жыныстағы зат есіммен келісе отырып, зат есіммен аяқталады (кейбір ерекшеліктерден басқа, кейінірек олар туралы).

Егер зат есім әйелдік болса, онда сын есім а-мен аяқталады. Ер зат есімімен аяқталатын - o сын есім болады. Олар екі жалғаулы сын есімдер деп аталады.

Мысалы:

el papel blanco (ақ қағаз)

ла меса бланка (ақ үстел)

Бірдей аяқталатын сын есімдер - o-дан басқа кез келген дауыссыз немесе дауысты дыбыстармен аяқталуымен сипатталады. Олардың аяқталуы зат есіміне байланысты өзгермейді.

Мысалы:

el libro común (жалпы кітап)

la causa común (жалпы себеп)

el papel verde (жасыл қағаз)

la mesa verde (жасыл үстел)

la casa grande (үлкен үй)

el país grande (үлкен ел)

Соңғы -ista жұрнағы бар барлық сын есімдер бірдей аяқталатын сын есімдерге сілтеме жасайды:

социалиста (социалистік)

идеалиста (идеологиялық)

Еркектік жыныста дауыссыз дыбысқа аяқталатын ұлтты көрсететін сын есімдер және - ан, - on, - немесе әйелдік жыныста аяқталатын сын есімдер - a аяқталуын қосады:

Мысалы:

el periódico inglés (ағылшын газеті)

la revista inglesa (ағылшын журналы)

el baile andaluz (андалус биі)

la canción andaluza (андалуссия әні)

Сын есімнің зат есімге қатысты позициясынан (бұрын немесе кейін) бүкіл өрнектің мағынасы өзгеруі мүмкін.

Бұл келесі сын есімдерге қатысты:

Сөздің испан тіліндегі нұсқасы

Зат есім алдындағы аударма

Зат есімнен кейінгі аударма

жақында сатып алынды

жақында жасалған

бақытсыз

қарапайым

қайғылы

нақты

белгілі

Мысалы:

un buen hombre (мейірімді адам)

un hombre bueno (жақсы адам)

un triste empleado (қарапайым қызметкер)

un empleado triste (қайғылы қызметкер)

Есте сақтау керек, егер бұл сын есімдер үстеу сөзбен немесе басқа бір сөзбен тіркессе, онда бұл жағдайда, білдірілген мағынасына қарамастан, олар зат есімнен кейін келеді. Бұл дұрыс болар еді Juan es un hombre muy bueno (Хуан өте мейірімді адам). Фразаның орнына Juan es un muy buen hombre.

Сын есімнің қысқартылған түрлері

Кейде сапалық сын есімдер зат есім алдында жекеше түрде қолданыла бастайды. Бұл жағдайда сіз grande (ұлы, үлкен), мало (жаман), буено (жақсы) сын есімдерінің қысқартылған түрін қолдануыңыз керек.

Мысалы:

el gran hombre (ұлы адам)

un buen camino (жақсы жол)

el mal libro (жаман кітап)

Буено, мало сын есімдерін қысқартылған түрінде тек ер зат есімдерінен бұрын қолдануға болады.

Сын есім зат есімдер тобының қасиеттерін сипаттағанда, әдетте, тек топтың бірінші зат есімімен жынысы мен санына сәйкес келеді:

En el barrio hay nuevos almacenes, peluquería y cine (тоқсанда жаңа дүкендер, шаштараз және кинотеатр бар).

Испан тіліндегі сын есімдер олар көрінгендей қиын емес. Лексикалық мағынаны, әрине, есте сақтау керек, бірақ зат есімдермен қолдану және үйлестіру практикамен автоматизмге келеді, ал сіз оларды сөйлеу барысында оңай қолдана аласыз. Кез-келген шет тілін үйренуде оны сөйлесу кезінде қолдану практикасы маңызды.

Сын есімдерді қолдану ережелерін мына жерден оқи аласыз.

Қайырлы күн, қымбатты студент!

Бүгін мен орыс тілінде сын есім туралы аздап жазғым келеді.
Орыс тілді адамдар үшін сын есім белгіні (адамның немесе заттың) белгісін білдіреді, бірақ әрдайым есте сақталуы және белгілі болуы керек ең басты нәрсе - сын есімнің зат есіммен, жыныста, санда және жағдайда сәйкес келуі. Бұл нені білдіреді, сіз сұрайсыз ба? Сын есімдер сөйлемдегі зат есіммен әрдайым жұптасады, мысалы:

Әдемі көйлек (Әдемі көйлек) \u003d әдемі - сын есім + көйлек - зат есім
Бұл сөйлемде сын есім мен зат есім жұптасқан. Сонымен, сын есімнің формасын анықтап, соңын дұрыс қоймас бұрын, онымен жұптасқан зат есімге назар аудару керек - сан, жыныс, жағдайды анықтау керек. Біздің мысалда зат есім жекеше түрде, ол бейтарап және номинативті болып келеді.

Сын есімдердің соңын дұрыс қою үшін бірнеше мысал келтірейік:

1. Номинативті іс - Номинативті іс

Бұл жаңа АЛ МЕН сөмке - Бұл жаңа сөмке

2. Тектілік - генетикалық жағдай
Менде жаңалық жоқ АҚҰ қарындаш - менде жаңа қарындаш жоқ

Бұл мысалда біз «қарындаш» сөзінің тектік жағдайда тұрғанын көреміз, сәйкесінше сын есімді сол формада қоямыз және егер сын есім тектік жағдайда болса, онда ол аяқталатын сөзге ие болады - АҚҰбері «қарындаш» еркектік сипатқа ие.

3. Түпнұсқа - Жағдай

Мен әдемі адамға көтерілдім ЖҚҚ ағаш - мен әдемі ағашқа келдім.

Деративті жағдайда сын есім WMD аяқталуымен аяқталады, өйткені «ағаш» зат есімі бейтарап болып табылады.

Осылайша, сіз планшетті жасай аласыз (номинативті жағдайда), ол жыныстық белгілердің сын есімдерінің аяқталуындағы маңызды өзгерістерді көрсетеді:

Ер жынысы Әйел жынысы (Әйел) Бейтарап Көпше түрі
Қайсысы? Не Не Қандай
Жаңа ND Жаңа АЛ МЕН Жаңа OE Жаңа OE
Жұлдыз ND Жұлдыз АЛ МЕН Жұлдыз OE Жұлдыз OE
Жақсы ХЕЙ Жақсы АЛ МЕН Жақсы ОНЫ Жақсы ЖК

Кейде еркектік бағаннан -OH аяқталуын көруге болады, мысалы,

Жаман OH Жаман

§ 1 Сын есімнің зат есіммен келуі

Сабақты бақылаудан бастайық.

Теледидар бағдарламасынан сын есімдерді қосқанда үш теледидар бағдарламасының атын шығарамыз, сонымен қатар көркем шығарманың үш есімін, оның ішінде сын есімді еске түсіреміз және жазамыз.

Мен теледидарлық шоулардың атауларын таптым: «Жергілікті уақыт», «Жол әліппесі», «Күн жүйесінің ғажайыптары», біздің тапсырмамызға сәйкес келетін басқа атауларды табу керек.

Көркем шығармалар атауларының ішінен жазып алуды ұсынамын: «Ессіз Евдокия» (повестің авторы Анатолий Алексин), «Көктемгі өзгерістер» (В. Тендряков) хикаясының атауы, В.А. Бахревский «Картоп алқабындағы ит».

Сын есімдер жататын зат есімдердің жынысын, санын және жағдайын, сонымен қатар сын есімнің жынысын, санын және жағдайын анықтайық.

Алынған мәліметтерді үш бағаннан тұратын кестеге енгізейік, мұндағы

1 баған - өнер туындыларының және телешоулардың атауы,

2 - жыныс, сан, зат есім,

3-ші - сын есімнің жынысы, саны және жағдайы.

Нәтижелерін салыстырайық.

Аты-жөні

Зат есім, жыныс, сан, жағдай

Сын есімнің жынысы, саны және жағдайы

«Жергілікті уақыт»

уақыт - сәр., сағ., с.

Жергілікті
(n.f. - жергілікті) - ср, жекеше, I. б.

«Жол әліппесі»

алфавит - ф.р., дара, I. б.

Жол
(н.ф. - жол) - темір рудасында қолданылады, дара, I. б.

«Күн жүйесінің кереметтері»

жүйелер
(nf. - жүйе) -
темір рудасы, бірлік, R.p.

Күн
(n.f. - күн) - f.r., сингулярлық, R.p.

«Mad Evdokia»

Евдокия - әйел, сингуляр, оларда. P.

Ессіз
(н.ф. - жынды) - ф.р.-да қолданылады, дара, I. б.

«Көктемгі ауысымшылар»

ауысымшылар
(н.ф. - пішін ауыстырғыш) -
м.р., пл., I. б.

Көктем
(н.ф. - көктем) - көпше түрде қолданылады, I. б. Текті анықтау мүмкін емес, өйткені көптік сын есім

«Картоп алқабындағы ит»

(алаңда
(өріс - өріс) -
Ср r., сингулярлық, P. p.

картоп
(n.f. - картоп) - пайдаланылған. r., сингулярлық, P. p.

Қандай қорытынды жасауға болады?

Заттардың ерекшеліктерін атау, сын есімдер зат есімдерді түсіндіреді, сондықтан сын есімнің морфологиялық белгілері оның зат есімге бейімделуіне көмектеседі.

Сын есімдер зат есімдермен жыныс, сан және жағдай бойынша келіседі, т.а. зат есіммен бірдей жынысы, саны және жағдайы болуы керек. Егер зат есім әйелге тән болса, онда сын есім де әйелдік форманы алады (жол алфавиті), егер зат есім көсемше жағдайында қолданылса, онда сын есім сол жағдайда қолданылады (картоп алаңында), егер зат есім көпше түр, содан кейін сын есім көпше түрін қабылдайды: серіппелі ауыспалар.

Сын есімдер жынысына, санына және регистріне қарай өзгереді. Ең қиын жағдайларда да сын есім бізге зат есімнің жынысын айтады.

Мысалы,

бағалы сәлемдеме (әйелдік жынысына байланысты сын есім),

кең фойе (еркектегі кең сын есім).

Егер зат есім өзгермейтін болса ше? Кокаду, пальто, шимпанзе, пенальти. Тағы да, сын есім көмекке келеді, өйткені оның формасы бойынша сіз өзгермейтін зат есімін анықтай аласыз:

м.р.-да шешуші айыптық сын есім,

сәрсенбідегі сәнді пальто сын есімі,

м. күлкілі кокату сын есімі,

f.r-дағы қамқоршы шимпанзе сын есімі, мұнда біз әйел шимпанзе туралы сөйлесеміз.

Көптік жалғауында сын есімнің жынысы ерекшеленбейді: көктем ауысушылары, көктем құстары, көктем ағаштары. Дара сан есімнің жынысына қарамастан (форма-ауысушы, құс, ағаш), сын есімнің түрі бірдей (көктем).

§ 2 Сын есімнің аты қалай пайда болды

Сын есім өте икемді сөз: кез келген зат есімге бейімделе алады. Бұл туралы Сергей Шумахердің «Сын есім қалай пайда болды» деген ертегісі бар.

Ертегі мұны айтады

Менің ойымша, бұл ертегі есімдердің зат есіммен, жыныс, сан және жағдай формаларында сәйкес келетіндігін есте сақтауға көмектеседі.

§ 3 Мысалдар

Сын есім зат, зат, сан және грамматикалық белгілері жағынан зат есіммен сәйкес келетіндіктен, бұл белгілерді зат есімнің жынысына, санына және жағдайына қарай анықтауға болады.

Сын есім + зат есім. Мәтіннен осындай сөз тіркестерін таба білу керек.

Практика жасайық. Д.Зуевтің шілде туралы мәтінінен үзінді оқимыз:

Шілде - жаздың шыңы. Ыстық түстен кейін дірілдеп, дірілдейді. Тығыз шөптер мен бұталар көлеңкеде қозғалмайды. Алтын тұманның ішінде шілде пейзажының жасыл шырыны бар.

Сын есім + зат есім схемасына сәйкес сөз тіркестерін жазып алайық:

1 сөйлем - шілде туралы айтады (не?), Шілде затының мағынасын түсіндіретін сын есімдер жоқ.

2 сөйлем түске (не?) Айтады. Түсте (не?) Ыстық.

Бірінші фраза - ыстық түс.

3-сөйлем шөптер мен бұталардың қалыңдығы туралы айтады. Тикс (не?) Тығыз, қалың бұталар - екінші фраза.

4-сөйлемде закым туралы айтылады. Мираж (не?) Жасыл. Пейзаждың Mirage (не?) Пейзажы (не?) Шілде. Мираж (қайда?) Тұманда. Тұманда (не?) Алтын. Сөз тіркестерін жаз: жасыл мираж, шілде пейзажы, алтын тұман.

Әр сөз тіркесіндегі зат есімнің де, сын есімнің де грамматикалық ерекшеліктері бірдей. Сын есімдерге зат есім ретінде жыныс пен жағдай жатады.

§ 4 Сын есімнің аяқталмаған екпіні

Сын есімнің екпінсіз жазылуында қате жіберуіміз мүмкін:

көктем .. ауысымшылар, картоп .. алаңында, шуақты .. жүйелер, алтын .. тұман, шілде .. ландшафт.

Сын есімнің екпінсіз аяқталуын дұрыс жазу үшін сізге:

1. қай зат есімге қатысты екенін анықтаңыз;

2. сын есімге осы зат есімнен сұрақ қойыңыз;

3. сұрақ соңында сын есімнің соңын анықтаңыз.

Біз алғашқы қадамды ертерек аяқтадық: сын есімнің қай зат есімге жататынын анықтадық:

көктемгі ауысымшылар,

картоп алқабында,

күн жүйесі,

алтын тұманда,

шілде пейзажы.

2-қадамға көшу: зат есімнен сын есімге сұрақ қою:

§ 5 Сабақтың қысқаша мазмұны

Сонымен, сын есімдер жынысына, санына және жағдайына қарай өзгереді, зат есімдермен жыныс, сан және жағдай формаларында сәйкес келеді. Көптік жалғауында сын есімнің жынысы ерекшеленбейді, тек жекеше түрдегі сын есімдер үшін жыныс анықталады. Сын есімнің екпінсіз аяқталуы зат есімнен сын есімге дейінгі сұрақтар арқылы анықталады.-,, -ші жалғаулары сұрақтар арқылы тексерілмейді.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімі:

  1. Бабкина М.В. 5-сыныпқа арналған «Орыс тілі» оқулығының тақырыбы мен сабағын жоспарлау, редакторы Е.А.Быстрова / М.В.Бабкина. - М.: ООО «Орыс сөзі - оқулық», 2011. - 152 б.
  2. Гдалевич Л.А., Фудим Е.Д. 5-сыныптағы орыс тілі сабақтары: Мұғалім кітабы: Жұмыс тәжірибесінен. - М.: Білім, 1991. - 176 б.
  3. Оқулыққа сәйкес «5-сынып орыс тілі» күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау: «5-орыс тілі». Білім беру мекемелеріне арналған оқулық. Автор-құрастырушылар: Ладженская Т.А., Баранов М.Т., Тростенцова Л.А. және басқалары - М.: Білім, 2012 Федералды Мемлекеттік Білім беру стандарты.
  4. Капинос V. I. Сөйлеуді дамыту: оқыту теориясы мен практикасы [Мәтін]: 5-7 сыныптар: Мұғалімге арналған кітап / Капинос В. И., Сергеева Н. Н., Соловейчик М. С. - 2-ші басылым. - М.: Линка - Баспасөз, 1994 ж.
  5. М.П.Книгина 5 сынып. Тесттер: сағат 14.00-де - Саратов: Лицей, 2006. - 1 бөлім. - 64 б.
  6. М. Н. Кожина Орыс тілінің стилистикасы. - М., 1983.
  7. Львов М.Р. Орыс тілінің әдістемесі бойынша сөздік-анықтамалық. - М., 1988. - 240 б.
  8. Никитина Е.И. Орыс тілі. Орысша сөйлеу. 5 сынып. 19-басылым, өшірілді. - М.: 2010 .-- 192 б.
  9. Ожегов С.И., Шведова Н.Ю. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі. - М., 1992.
  10. Быстрованың редакциясымен оқулықтарға арналған «Орыс тілі» курсының бағдарламасы. оқу орындарының 5-9 сыныптарына арналған / ред. Быстровой Е.А., Кибиревой Л.В. - М.: ООО «Орыс сөзі - оқулық», 2012. - 64 б.
  11. Романова С.А. Орыс тілі сабақтарының тақырыптық дамуы. 5 сынып - М.: Мектеп - Баспа, 1999 .– 176 б.
  12. Орыс тілі 5 сынып. Білім беру мекемелеріне арналған оқулық. Авторлар - құрастырушылар: Ладженская Т.А., Баранов М.Т., Тростенцова Л.А. және басқалары - М.: Білім, 2012 Федералды Мемлекеттік Білім беру стандарты.
  13. Орыс тіліндегі анықтамалық материалдар: студенттерге арналған оқулық М.Т.Баранов, Т.А.Костяева, А.В.Прудникова; ред. Шанский Н.М. - М.: Білім, 1993 ж. - 287 б.
  14. Орыс тілі. No2121 «Педагогика және бастауыш білім беру әдістемесі» мамандығы бойынша педагогикалық институттардың студенттеріне арналған оқулық. 2 сағат ішінде І бөлім Тіл туралы ғылымға кіріспе. Орыс тілі. Негізгі ақпарат. Қазіргі орыс әдеби тілінің лексикологиясы.
  15. Орыс тілі: оқу орындарының 5-сыныбына арналған оқулық: 2 сағат ішінде. 1 бөлім / Быстрова Е.А., Кибирева Л.В., Гостева Ю.Н. және т.б.; ред. Быстровой Е.А. - М.: ООО «Орыс сөзі - оқулық», 2013. - 280 б. - FSES.