Jeśli tworzenie diagramów dla złożonych zdań nadal sprawia Ci trudność, przeczytaj uważnie ten artykuł. Zawiera przykłady zdań złożonych ze wzorami wszystkich możliwych typów. Przeczytaj je uważnie, a zadanie stworzenia konspektu złożonego zdania nie będzie już wydawać Ci się trudne.

Co to jest zdanie złożone

Trudno podporządkować się to zdanie, którego części predykatywne są ze sobą w nierównych relacjach. Jedna z części jest częścią główną, druga (pozostałe) jest podrzędną, tj. zależne od głównego. Podporządkowanie zdania podrzędnego wyraża się za pomocą spójników podrzędnych i słów pokrewnych.

Ponadto zdanie podrzędne może odnosić się do całej klauzuli głównej jako całości (to znaczy ją rozszerzyć) lub do jakiegoś słowa w jej składzie.

Rodzaje zdań złożonych ze względu na znaczenie

W zależności od rodzaju spójników i słów pokrewnych zdanie podrzędne jest dołączone do zdania głównego i jakie relacje semantyczne rozwijają się między częściami słownika, te ostatnie dzielą się na kilka typów. Aby to skrócić, będziemy nazywać typy zdań złożonych według typów zdań podrzędnych:

    Zdanie podrzędne wyjaśniający. Połączenie ze zdaniem głównym odbywa się za pomocą spójników co, jak, czy, czy.

    Ojciec powiedział, że mama wróci późno z pracy.

    [ … ], (Co …).

    Zdanie podrzędne ostateczny. Komunikacja ze zdaniem głównym odbywa się za pomocą pokrewnych słów który, który, czyj, co, gdzie, skąd, skąd, jak.

    Nikt nie pamiętał, czyj żółty parasol stał przez cały wieczór w kącie.

    [ ... ], (którego…).

    Zdanie podrzędne złączony. Komunikacja ze zdaniem głównym odbywa się za pomocą pokrewnych słów dlaczego dlaczego dlaczego, wszystkie formy tego słowa Co.

    Wyjaśnij mi wyraźnie, dlaczego Nastya to wszystko robi.

    [ … ], (Po co …).

    Zdanie podrzędne przypadkowy. Ta wartość wyraża duża liczba spójniki i wyrazy pokrewne. Dlatego ten typ NGN jest podzielony na kilka kolejnych akapitów, w zależności od tego, jakie znaczenia przysłówkowe są wyrażane za pomocą środków komunikacji (spójniki i słowa pokrewne).

    Dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście wakacji i wniesienie choinki do domu.

    [...], (kiedy...) i (...).

Znaczenia okolicznościowe:

      miejsca(środki połączenia między częściami podrzędnymi i głównymi - pokrewne słowa gdzie, gdzie, gdzie);

      Szli długo, potykając się, aż wieczorem dotarli do skraju lasu, skąd widać było drogę do miasta.

      [ ... ], (Gdzie …).

      czas kiedy, podczas gdy, tylko, tylko);

      I wołała i płakała, płakała i wołała, aż w końcu okno się otworzyło.

      [ … ], (Do widzenia …).

      warunki(środki połączenia części podrzędnych i głównych - koniunkcja Jeśli i tak dalej.);

      Jeśli pójdziesz teraz prosto i skręcisz za rogiem w prawo, możesz udać się prosto do biblioteki.

      (Jeśli następnie...].

      powoduje(środki połączenia części podrzędnych i głównych - spójniki ponieważ, ponieważ);

      Dzieci często postępują wbrew woli rodziców, bo młodzi ludzie chcą szybko spróbować swoich sił.

      [ … ], (ponieważ…).

      cele Do);

      Aby spełnić swoje marzenie, będziesz musiał bardzo się postarać.

      (Do …), [ … ].

      konsekwencje(sposób łączenia części podrzędnych i głównych - koniunkcja Więc);

      Aktor bardzo dobrze przygotowywał się do przesłuchania, więc udało mu się dostać tę rolę.

      [ ... ], (Więc…).

      koncesje(sposób łączenia części podrzędnych i głównych - koniunkcja Chociaż);

Chociaż nigdy wcześniej nie byłem w powietrzu balon na gorące powietrze obsługa palnika i utrzymanie kosza na odpowiedniej wysokości nie było takie trudne.

(Chociaż …), [ … ].

    porównania(środki połączenia części podrzędnych i głównych - spójniki jakby, jakby, niż);

    Wszystko wirowało i pływało przed moimi oczami, jakby głupia kolorowa karuzela zakręciła mną w kółko.

    [...], (jak gdyby...).

    miary i stopnie(środki połączenia części podrzędnych i głównych - spójniki co i słowa pokrewne ile, ile);

    Nie potrafię wyrazić słowami, jak wdzięczni są ci wszyscy ludzie za okazaną w porę pomoc!

    [...], (ile...).

    przebieg działania(środki połączenia części podrzędnych i głównych - spójniki co, po kolei, jakby, jak, dokładnie, jakby, jakby i słowo związkowe Jak).

    Zbierz się na odwagę i tańcz tak, jakby w całej dużej sali nie było ani jednej osoby.

    [...], (jak gdyby...).

Pozycja zdania podrzędnego w IPP

Jak być może zauważyłeś, patrząc na złożone zdania z diagramami, pozycje zdań głównych i podrzędnych nie są sztywno ustalone; możesz wymyślić kilka różnych kombinacji.

    Zdanie podrzędne można umieścić przed zdaniem głównym:

    Bez względu na trudności, które czekają na Ciebie po drodze, musisz wytrwale dążyć do swojego ukochanego celu!

    (Który …), [ … ].

    Zdanie podrzędne można umieścić po zdaniu głównym:

    Idź do mamy i poproś ją o pomoc.

    [ … ], (Do …).

    Zdanie podrzędne można umieścić w zdaniu głównym:

    Gdziekolwiek się udaliśmy, śledziły nas zdziwione spojrzenia.

    [ …, (Gdzie …), … ].

Oczywiście w NGN nie musi być jednej klauzuli podrzędnej. Może być ich kilka. Następnie warto rozważyć wszystkie opcje, jaki rodzaj relacji rozwija się między zdaniami podrzędnymi a głównymi.

Warto również wyjaśnić, że schemat zdania złożonego może być nie tylko liniowy ( poziomy), jak w powyższych przykładach. Schematy blokowe ( pionowy).

Zatem dla kilku zdań podrzędnych możliwe są następujące przypadki:

Schemat analizy złożonego zdania

Może pojawić się uzasadnione pytanie, dlaczego wszystkie te systemy NGN są potrzebne. Mają co najmniej jeden cel praktyczny - obowiązkową częścią składniowej analizy złożonego zdania jest kompilacja jego diagramu.

Ponadto schemat złożonego zdania pomoże poprawnie przeanalizować je pod kątem analizy.

Schemat analizy SPP zawiera następujące elementy zadania:

  1. Określ, czy zdanie opiera się na celu wypowiedzi: narracyjnym, pytającym czy motywującym.
  2. W jaki sposób? emocjonalna kolorystyka: wykrzyknikowy lub niewykrzyknikowy.
  3. Aby udowodnić, że zdanie jest złożone, należy zdefiniować i wskazać podstawy gramatyczne.
  4. Wskaż, jaki rodzaj połączenia występuje między częściami zdania złożonego: połączenie sojusznicze, intonacja.
  5. Wskaż rodzaj zdania złożonego: zdanie złożone.
  6. Wskaż, ile zdań prostych zawiera się w zdaniu złożonym i w jaki sposób zdania podrzędne są dołączone do zdania głównego.
  7. Oznacz części główne i podrzędne. W przypadku zdania złożonego zawierającego kilka zdań podrzędnych należy je oznaczyć liczbami (stopnie podporządkowania).
  8. Wskaż, które słowo w zdaniu głównym (lub w całym zdaniu) jest powiązane ze zdaniem podrzędnym.
  9. Zwróć uwagę na sposób łączenia części predykatywnych zdania złożonego: spójnik lub wyraz spójnikowy.
  10. Jeśli takowe istnieją, w części głównej wskaż słowa orientacyjne.
  11. Wskaż rodzaj zdania podrzędnego: wyjaśniający, atrybutywny, łączący, przysłówkowy.
  12. Na koniec narysuj diagram złożonego zdania.

Aby było jaśniej, próbka analizująca zdanie złożone:

Zdanie ma charakter narracyjny, niewykrzyknikowy, złożony. To zdanie złożone zawierające cztery proste zdania. Środki komunikacji: intonacja, słowo pokrewne Gdy, spójnik podrzędny Co.

SPP składa się z jednej klauzuli głównej i trzech podrzędnych: pierwsza (2) i druga (3) klauzula podrzędna mają charakter atrybutywny, obie rozszerzają słowo dzień w zdaniach głównych i odpowiedz na pytanie które? Związane ze sobą spójnik koordynujący I. Trzecie zdanie podrzędne (4) ma charakter przysłówkowy (miary i stopnie), rozszerza orzeczenie drugiego zdania podrzędnego (3) i odpowiada na pytania: jak bardzo? w jakim stopniu?

Jest to zatem zdanie złożone, w którym występują następujące typy zdań podrzędnych: jednorodne i spójne.

Streszczenie

Szczegółowo zbadaliśmy różne schematy zdań złożonych z przykładami. Jeśli dokładnie przeczytałeś artykuł, żadne zadanie związane z SPP nie będzie Ci już wydawać się trudne.

Skupiliśmy się także na rodzajach schematów IPS (poziomych i pionowych). I, co najważniejsze, w jaki sposób te diagramy pomogą ci poprawnie analizować złożone zdania.

stronie internetowej, przy kopiowaniu materiału w całości lub w części wymagany jest link do źródła.

Opis prezentacji według poszczególnych slajdów:

1 slajd

Opis slajdu:

Zdanie złożone z kilkoma zdaniami podrzędnymi. Przygotowanie do OGE. Zadanie 13.

2 slajd

Opis slajdu:

IPP może mieć więcej niż jedną klauzulę podrzędną. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób wszystkie części złożonego zdania są ze sobą powiązane, co jest zgodne z czym. Możliwe są trzy typy: 1) podporządkowanie jednorodne, 2) podporządkowanie heterogeniczne (równoległe), 3) podporządkowanie sekwencyjne.

3 slajd

Opis slajdu:

1. Podporządkowanie jednorodne - zdania podrzędne tego samego rodzaju odnoszą się do tego samego wyrazu części głównej zdania lub do całej części głównej. Zdanie główne Zdanie podrzędne Zdanie podrzędne

4 slajd

Opis slajdu:

I smuci mnie, że opuszczone podwórza układają się w chwiejny półkol w ciemności, że jest już późno, że uroczyste światy gwiezdne gasną jeden po drugim. (K. Vanshenkin.) co co co Od razu zorientowaliśmy się, że dzieci nie nocowały w domu i najprawdopodobniej zabłądziły na bagnach (Prishvin.) i co co i,

5 slajdów

Opis slajdu:

Słychać było woźnego spacerującego po ogrodzie i skrzypiącego samochodu. (A. Czechow) Wiosną wilga pojawia się późno, gdy gaje są już pokryte liśćmi, wszystkie leśne ptaki śpiewające już dawno przybyły (Prishvin). And i Jednorodne zdania podrzędne są połączone niepowtarzalnymi spójnikami ORAZ, LUB - nie używa się przecinka.

6 slajdów

Opis slajdu:

Zdania podrzędne tego samego lub różnych typów wyjaśniają różne słowa w głównej części zdania. , zdanie podrzędne 2. Podporządkowanie heterogeniczne (równoległe) -

7 slajdów

Opis slajdu:

Aby ukryć podekscytowanie, pochyliła się nisko nad stołem i udawała, że ​​czyta gazetę. , Po co

8 slajdów

Opis slajdu:

3. Podporządkowanie sekwencyjne - zdania podrzędne układają się w łańcuch: zdanie podrzędne pierwszego stopnia zależy od głównej części zdania złożonego; klauzula drugiego stopnia zależy od klauzuli pierwszego stopnia itd.

Slajd 9

Opis slajdu:

Konsekwentne składanie. Zdanie główne: 1. stopień, 2. stopień, 1. stopień. , 2 kroki

10 slajdów

Opis slajdu:

Sztuka widzenia i słyszenia polega na umiejętności uchwycenia tego, jak faktycznie widzisz i słyszysz. (V.Veresaev) Główne zdanie brzmi: tak, jak, tak, jak

11 slajdów

Opis slajdu:

12 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 12-16 znajdź zdanie złożone z heterogenicznym (równoległym) podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (12) Przed wojną nigdy nie musiałam wracać do domu po długiej rozłące. (13) I nie musieliśmy długo wyjeżdżać. (14) Za pierwszym razem wyjechałem z domu do obozu pionierów, za drugim razem na front. (15) Ale nawet ci, którzy powrócili do domu przed wojną po długiej rozłące, nie doświadczyli wtedy tego, czego my doświadczamy teraz. (16) Wrócili znudzeni - wracamy żywi... Odpowiedź: 15

Slajd 13

Opis slajdu:

Wśród zdań 21-26 znajdź zdanie złożone z jednorodnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (21) Trudno zrozumieć, gdzie są jego krawędzie i gdzie się zakręca. (22) Najeżony drogowskaz musiał kiedyś stać na poboczu drogi. (23) Teraz jest na samym torze wodnym i ktoś już na niego wpadł. (24) Przechylił się i znak z napisem „Stalingrad – 6 km” skierowany był prosto w niebo. „(25) Droga do nieba” – mówi ponuro Valega. (26) Okazuje się, że i on nie jest pozbawiony humoru. Odpowiedź:21

Slajd 14

Opis slajdu:

Wśród zdań 1-4 znajdź zdanie złożone ze spójnym i jednolitym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (1) Czy pamiętasz swoją pierwszą książkę? (2) Nie ten, który czytała Ci babcia czy mama przy łóżku, kiedy bolało Cię gardło i z jakiegoś powodu chciało Ci się płakać. (3) A nie ta cienka książeczka, z której, jakbyś sprawdzał dźwięki własnego głosu, układał słowa z liter. (4) Nie, pytam o książkę, którą sam wybrałeś spośród wielu innych. Odpowiedź:2

15 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 11-18 znajdź zdanie złożone z sekwencyjnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (11) Jego matka została wzięta na wojnę, jest dowódcą. - (12) Jak to możliwe? (13) Czy jest kobietą czy nie? (14) Chłopiec w T-shircie spojrzał surowo na swojego dziadka. - (15) Jak to jest - kobieta? – zapytał zdumiony. - (16) Moja mama jest lekarzem, została zmobilizowana, obecnie jest starszym porucznikiem i poszła na front. (17) A babcia Ulyana jest matką mojej mamy, więc przychodziłam do niej aż do zakończenia wojny. - (18) Matka jest na froncie, a on sam... Odpowiedź: 17

16 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 1–6 znajdź zdanie złożone z sekwencyjnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. 1) Tolia nie lubiła jesieni. (2) Nie podobało mu się to, że opadały liście i „słońce świeciło rzadziej”, a przede wszystkim dlatego, że jesienią często padał deszcz i matka nie pozwalała mu wychodzić na dwór. (3) Ale nadszedł poranek, kiedy wszystkie okna były na krętych ścieżkach wodnych, a deszcz uderzał i wbijał coś w dach... (4) Ale matka nie zatrzymała Toli w domu, a nawet ją pośpieszyła. (5) A Tolya czuł, że teraz jest bardzo duży: tata też poszedł do pracy przy każdej pogodzie! (6) Mama wyjęła z szafy parasol i biały płaszcz przeciwdeszczowy, który Tolya potajemnie założył zamiast szlafroka, kiedy on i chłopaki bawili się w lekarzy. Odpowiedź: 6.

Slajd 17

Opis slajdu:

Wśród zdań 12–16 znajdź zdanie złożone z heterogenicznym (równoległym) i sekwencyjnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (12) Próbując sprawić radość matce, córka wykrzyknęła: - (13) Gdybyś tylko widział postać śpiącego lwa, którą wyrzeźbiła Olya! (14) Cały wieczór szeptałam: a co jeśli się obudzi? (15) Często zabierała pracę Olyi, aby pokazać ją swojej matce i obiecała, że ​​kiedy jej matka w końcu wstanie, Olya narysuje jej portret. (16) Sama Lucy powoli rysowała, ale widzieliśmy tylko jej nagłówki w szkolnym magazynie humorystycznym, który za sugestią Olyi nosił tytuł „Baby Talk”. Odpowiedź:15

18 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 24–32 znajdź zdanie złożone z jednorodnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. - (24) Będziesz musiał ją przeprosić i to w taki sposób, aby na długo zapadła ci w pamięć ogrodowa. (25) Idziemy teraz do niej, przeproś i daj jej kwiaty, inaczej nie będzie między nami pokoju. (26) Wnuk cenił pokój z dziadkiem i dlatego zdał sobie sprawę, że nie może uniknąć ani przeprosin, ani kwiatów. (27) Słabo utkwiło mu w głowie, jak w sklepie kupowali astry pachnące spalonymi liśćmi i śniegiem, jak wędrowali przez jesienny park prosto do domu Alki. (28) Przed opuszczeniem parku dziadek zatrzymał się i usiedli na ławce. - (29) Przypuszczam, że nigdy nie dawałeś kwiatów dziewczynom? (30) Przynajmniej spójrz na to, co dajesz. „(31) Spójrz, wyglądają jak psy na kolanach” – powiedział wnuk przygnębionym tonem. - (32) Nie, piesek jest psem głupim i tchórzliwym, ale te czyste, dumne, jakby z lodu i odważne, stoją w kwietnikach aż po śnieg. Odpowiedź:27

Slajd 19

Opis slajdu:

Wśród zdań 3–10 znajdź zdanie złożone z jednorodnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (3) Ani w lesie, ani na polu, ani na długiej ścieżce wśród morza kłosów żyta. (4) Nic takiego się nie powtórzy! (5) Nie będzie żadnych tajemnic prawdziwy przyjaciel Dzieciństwo Khokholki. (6) Dinka jest niespokojna w swojej duszy. (7) Nie myśli już o sobie, myśli o tym, jak złagodzić niezasłużoną obrazę, aby złagodzić cios. (8) Pamięta, jak trudno było Khokholokowi kupić rower i z jakim triumfem jechał na nim po raz pierwszy. (9) „Teraz będę cię zabierał na przejażdżkę w każdą niedzielę!” - powiedział wtedy. (10) I od tego czasu, już drugiego lata, w każdą niedzielę z pewnością ją gdzieś spieszył. Odpowiedź: 8

20 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 1–6 znajdź zdanie złożone z sekwencyjnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (1) Sophia, Lena i Katya były nierozłączne przedszkole. (2) Razem chodziłyśmy do szkoły i razem ją ukończyły: Sophia i Lena – nienaganne dziewczyny w stylu glamour z piątkami z fizyki i matematyki, Katya – ze złotym medalem, dobrymi dziesięcioma kilogramami nadwagi i nieuleczalnym pragnieniem bycia sobą w wszystko stylowe dziewczyny. (3) A potem, wciąż razem, weszliśmy na uniwersytet, tylko na różnych specjalnościach. (4) Lena i Sophia miały całe „stado” fanów i przyzwoite szanse na gwiezdną karierę w branży modelek, więc chodziły na wykłady wyłącznie po to, aby zademonstrować nowe stroje. (5) Katya powiedziała im, że prawdopodobnie zostaną wydaleni, jeśli nie będą się uczyć, ale ich przyjaciele tylko się z niej śmiali. (6) Ale pewnego dnia Zofia śniła, że ​​stały się lalkami w dziale zabawek „ Świat dzieci" Odpowiedź: 5

21 slajdów

Opis slajdu:

Wśród zdań 27–35 znajdź zdanie złożone z sekwencyjnym podporządkowaniem zdań podrzędnych. Napisz numer tej oferty. (27) Siemion Pietrowicz postanowił zmienić temat: - (28) Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko, jeśli moja córka coś zaśpiewa? „(29) Będzie cudownie” – powiedziała leniwie starsza pani. (30) Siemion Pietrowicz zwrócił się do Katii, nie zauważając jej ponurego spojrzenia: - (31) Katiusza, weźmy „Słowika” Alyabyevsky’ego… - (32) A więc „Słowik”? – zapytała Katia. (33) Delikatnie dotknęła palcami klawiszy – wstęp zabrzmiał delikatnie. (34) Katia śpiewała cienkim głosem: - (35) Mój słowiku, słowiku, obyś umarł, Barmaley!.. Odpowiedź: 28


Zdanie złożone może mieć nie jedno, ale kilka zdań podrzędnych (dla przejrzystości wyróżnimy je różnymi symbolami graficznymi). W tym przypadku rozróżnia się dwa typy zdań złożonych.
Pierwszy typ składa się z tych, w których wszystkie części podrzędne odnoszą się do części głównej (do jej pojedynczego słowa (frazy) lub do całej części głównej jako całości). W zależności od znaczenia części podrzędnych i ich stosunku do części głównej, mogą to być części podrzędne jednorodne lub niejednorodne.
Jednorodne części podrzędne nazywane są częściami podrzędnymi o tej samej nazwie (tj. Częściami o tym samym znaczeniu) w odniesieniu do tego samego słowa części głównej lub całej części głównej jako całości:

Słychać było skrzypienie biegaczy na ulicy, lśniące ciężarówki jadące w stronę fabryki i na wpół zmarzniętych ludzi chrapliwie krzyczących na konie (D. Mamin-Sibiryak). W tym zdaniu trzy podrzędne części są jednorodne, ponieważ odpowiadają na pytanie „co?”, mają charakter wyjaśniający i odnoszą się do tego samego wyrażenia (usłyszano) w części głównej:
Jednorodny
podporządkowanie

W wakacje właściciel celowo szukał czegoś do zrobienia, tylko po to, żeby zająć czymś swój czas, gdyby tylko tego nie robił. b amr i do niego bez pracy (M. Szołochow). W tym zdaniu dwa zdania podrzędne są jednorodne, ponieważ odpowiadają na pytanie „dlaczego?”, są zdaniami podrzędnymi celu i dotyczą jednej głównej części:
Jednorodny
podporządkowanie
Części te są ze sobą połączone połączeniem koordynującym lub niezwiązanym i dlatego nazywane są klauzulami podrzędnymi:
I jeszcze długo będę tak dobry dla ludzi, że dobre uczucia będę wyrażał przy pomocy liry. przebudzony. że w moim okrutnym wieku gloryfikowałem wolność (i) miłosierdzie..k.p.adshim..pri.zmtl (A. Puszkin). Dwa jednorodne zdania wyjaśniające są połączone łącznikiem niezwiązkowym, a trzecie zdanie wyjaśniające łącznikiem koordynującym:

Jak?
(co...), (co...) i ()
Urodziłem się w gospodarstwie leśnym i część dzieciństwa spędziłem w gęstych lasach, gdzie niedźwiedzie spacerują po włókach i nieprzeniknionych bagnach, (a) toczą się do stad i.. w lochatach.Ya (V. Gilyarovsky). Zdania jednorodne łączy spójnik przeciwny a. Spójnik podrzędny, w którym w drugim zdaniu podrzędnym pominięto:

Latem była to niewielka rzeka, którą łatwo było przeprawić (i) która zwykle wysychała do sierpnia (A. Czechow). Jednorodne zdania atrybutywne są połączone spójnikiem i:

(które...) i (które...)
Wydawało jej się, że ten dźwięk przeniknął ją jak ostry cierń.
in dishi, że ogień nigdy tego nie skończy. /g o utracone jako
Sasza... (A. Czechow). Trzy klauzule podrzędne są połączone połączeniem niezwiązkowym:

Co?
(co co co...)
Części podrzędne różnych nazw są heterogeniczne, tj. różne znaczenie, a także identyczne znaczenie, ale powiązane różni członkowie Głównym elementem. Takie zdania podrzędne nazywane są również równoległymi:
Nie chodzi o to, jak ją nazywali, ale o to, że to niesamowita ulica! (S. Baruzdin). Obydwa zdania podrzędne mają charakter wyjaśniający, ale odnoszą się do różnych słów zdania głównego:

Podporządkowanie heterogeniczne (równoległe).

Wydawało ci się, że z każdym krokiem wyciąga NOSH OTPTTS- ^: SHO..MMboshmz: Pod.ze4MC (K. Simonov). Jedna część główna składa się z dwóch różnych części podrzędnych: koncesji podrzędnej i klauzuli wyjaśniającej, za pomocą których to wyjaśnia różne strony:

nieważne co? ^ co?
(chociaż...) (co...)
Oszczędzę Wam opisywania gór, okrzyków, które nic nie wyrażają, obrazów, które... _.nich.eg_o..not..ishFight (M. Lermontow). Obydwa zdania podrzędne są atrybutywne, ale odnoszą się do różnych słów zdania głównego:



które? ty

jakie?

(które...) (które...)
Kiedy podjechał na tył wozu. Jegoruszka wytężył wzrok, żeby mu się lepiej przyjrzeć (A. Czechow). Głównym elementem zdania wyjaśniają klauzule czasu i celu z różnych punktów widzenia:
/\
Gdy? ^ \^ dlaczego?
(kiedy...)
Do drugiego typu zdań złożonych, zawierających kilka zdań podrzędnych, zaliczają się zdania, w których zdania podrzędne tworzą łańcuch sekwencyjny: pierwsze zdanie podrzędne odnosi się do zdania głównego, drugie do pierwszego, trzecie do drugiego itd. Takie podporządkowanie jest uważane za zdania sekwencyjne (lub włączające) i podrzędne - odpowiednio zdania podrzędne pierwszego stopnia, zdania podrzędne drugiego stopnia itp.:
Tym, co zadziwiło milczących gości oddziału, było to, że x:p,-. p_ists_rozproszone_w__r_różnych__miejsc^
jakby cały chór stał. nie spuszczając wzroku z niewidzialnego przewodnika (M. Bułhakow). Część zasadniczą stanowi klauzula wyjaśniająca I stopnia, natomiast klauzula porównawcza II stopnia należy do klauzuli I stopnia:
co?)
(co...) I stopień
U
(jakby...) II stopień
Rankiem, gdy po trawie nie da się przejść nawet dziesięciu kroków, ZShoby, ne_pro_moshsh.do__shShSh..rt_r_os1, powietrze na Prorvie pachnie gorzką korą wierzby, świeżością trawy, turzycą (K. Paustovsky). Część główna obejmuje czas podrzędny pierwszego stopnia, a zdanie podrzędne pierwszego stopnia zawiera zdanie podrzędne drugiego stopnia:
Gdy? v 1 stopień
(Gdy...)
Po co? 11 II stopień
(Do...)
Było w ich uczuciu coś, co połączyło serce i zniszczyło bezdenną otchłań, która dzieli… czoło.
Century.from_person_v.e_k_a_ (JI. Andreev). Część zasadniczą stanowi zdanie wyjaśniające pierwszego stopnia, natomiast zdanie atrybutywne drugiego stopnia należy do zdania pierwszego stopnia:
Co? ty
(co...) I stopień
Który? \G
(który...) II stopień
W podporządkowaniu sekwencyjnym jedno zdanie podrzędne może znajdować się wewnątrz drugiego, co prowadzi do zbiegu spójników. Dlatego też składanie sekwencyjne nazywa się włączaniem.
1 stopień
Konie były tak zmęczone, że gdy zdjęto z nich juki, położyły się na ziemi (W. Arsenijew). Część główna obejmuje miary i stopnie podrzędne pierwszego stopnia, zdanie podrzędne pierwszego stopnia obejmuje czas podrzędny drugiego stopnia:
Jak? , і

Gdy? N
2 stopień
(Gdy...)
Zdania i zdania podrzędne konsekwentnie, jednorodne i niejednorodne, można łączyć w jednym zdaniu złożonym:
Ale potem zdał sobie sprawę, że przydałby mu się desperacki śmiech.
zaginiony. aby..nacisnąć.przycisk..Zh9_nsh___w..jej_ drzwiach, (i) że raczej się na to nie zdecyduje (K. Paustovsky). Zdanie złożone z jednorodnym i konsekwentnym podporządkowaniem. Część zasadniczą stanowią dwie jednorodne klauzule wyjaśniające, a pierwsza klauzula wyjaśniająca zawiera cel podrzędny:
test

(Do...)


(cześć...) (więc...)
Kiedy siedziałeś w szkole, na zajęciach, Twoja mama ocierała Twoje łzy, abyś nie wiedział, że… trzeba, że ​​to jest okrutne (A. Liukin). Zdanie złożone z heterogenicznym, spójnym i jednorodnym podporządkowaniem. Główną część wyjaśnia podrzędny czas i podrzędny cel. Zdanie podrzędne jest wyjaśnione przez dwa jednorodne zdania wyjaśniające:
Zdania złożone mogą składać się z dwóch (lub więcej) części głównych ze wspólnymi (lub wspólnymi) zdaniami podrzędnymi. Z reguły są to propozycje z zdanie podrzędne, przypisany całemu głównemu jako całości (jednocześnie dwóm
lub nawet trzy). Najczęściej są to zdania podrzędne z tymczasowymi i znaczenia warunkowe:
Gdy tylko Margarita dotknęła mokrej trawy,
Język nad wierzbami uderzył mocniej, a snop iskier z ogniska poleciał radośnie (M. Bułhakow).

Gdy?
(,tylko...)
Rzadziej spotykane są klauzule tego typu czynności oraz klauzule atrybutowe:
Wzór gwiazd jest tak jasny, Droga Mleczna jest tak wyraźna
płynie, że całe zaśnieżone podwórko lśni
i fosfory (I. Bunin).
Jak?"
(Co...)
Było morze i był step, zasłony.Petyadsche._tsi:
Który?
(Który...)

W SPP z kilkoma zdaniami podrzędnymi możliwe są 2 rodzaje relacji między połączonymi częściami: 1. Wszystkie zdania podrzędne odnoszą się do głównej części zdania: do osobnego słowa lub do całej części głównej jako całości. W zależności od znaczenia zdań podrzędnych i ich stosunku do części głównej, mogą to być części podrzędne jednorodne lub niejednorodne.

Jednorodne to te o tej samej nazwie, odnoszące się do tego samego słowa w głównej części zdania lub do głównej części jako całości. Są one ze sobą połączone za pomocą spójników koordynujących i podporządkowujących. Jednorodne zdania podrzędne mają różne spójniki i różne słowa pokrewne. Zdania podrzędne o różnych nazwach są heterogeniczne, to znaczy różnią się semantyką, ale mają identyczne znaczenie. Części podrzędne tworzą łańcuch: pierwsza odnosi się do zdania głównego, druga do pierwszego zdania podrzędnego, trzecia do drugiego zdania podrzędnego. Takie podporządkowanie nazywa się sekwencyjnym, a zdania podrzędne nazywane są zdaniami podrzędnymi pierwszego stopnia, zdaniami podrzędnymi drugiego stopnia. Każde ze zdań podrzędnych, gdy jest podporządkowane sekwencyjnie, pełni rolę części głównej w stosunku do następnego zdania podrzędnego. Zdania podrzędne w SPP z podporządkowaniem sekwencyjnym można ułożyć tak, aby tworzyły zbieg spójników: drugie zdanie podrzędne umieszcza się po koniunkcji pierwszego zdania podrzędnego: Długo spałem, bo kiedy się obudziłem, było już noc. SPP mogą jednocześnie mieć zarówno podporządkowanie sekwencyjne, jak i podporządkowanie: nie rozumiała, kiedy wstała i co jej podpowiadało, że powinna i może wstać.

I. Konsekwentne podporządkowanie zdań podrzędnych

Podporządkowanie, w którym pierwsza klauzula podrzędna jest podporządkowana klauzuli głównej, a pozostałe są względem siebie sekwencyjne.

Młodzi Kozacy jechali niepewnie i powstrzymywali łzy (dlaczego?), bo bali się ojca (jakiego?), który ze swojej strony też był nieco zawstydzony (mimo czego?), choć starał się nie okazywać To.

II. Podporządkowanie równoległe zdań podrzędnych

Podporządkowanie, w którym zdania podrzędne odnoszą się do różnych słów tego samego zdania głównego.

Kiedy powóz był już na końcu wsi, Cziczikow zawołał (kiedy?) pierwszego człowieka (jakiego?), który podniósł gdzieś na drodze bardzo grubą kłodę i ciągnął ją na ramieniu jak niestrudzona mrówka , do swojej chaty.

III. Jednorodne podporządkowanie zdań podrzędnych

Podporządkowanie, w którym zdania podrzędne odnoszą się do tego samego słowa w zdaniu głównym i odpowiadają na to samo pytanie.

Jegoruszka widział (co?), jak stopniowo ciemniało niebo, jak ciemność spadała na ziemię, jak gwiazdy zaczęły się świecić jedna po drugiej.

IV. Heterogeniczne podporządkowanie zdań podrzędnych

Podporządkowanie, w którym zdania podrzędne odnoszą się do tego samego słowa w zdaniu głównym, ale odpowiadają na różne pytania.

Musiałem wynająć woły (dlaczego?), żeby wciągnąć mój wóz na tę cholerną górę (dlaczego?), bo była już jesień i lód.

V. Łączone podporządkowanie zdań podrzędnych

Podporządkowanie, w którym niektóre klauzule są sobie podporządkowane sekwencyjnie, inne - równolegle, jednorodnie lub niejednorodnie.

W powietrzu, gdziekolwiek spojrzysz, krążą całe chmury płatków śniegu, więc nie możesz stwierdzić, czy śnieg pada z nieba, czy z ziemi.

Co to jest podporządkowanie jednorodne, równoległe, sekwencyjne? Jak części zdania są ze sobą powiązane? Dlaczego potrzebne są propozycje? różne rodzaje przedłożona praca? O tym wszystkim dowiesz się na lekcji. Ćwiczenia, testy i symulatory należy ukończyć nie tylko w celu opanowania tematu, ale także w celu powtórzenia części „Zdanie złożone”.

Temat: Zdania złożone

Lekcja:Główne typy zdań złożonych z kilkoma zdaniami podrzędnymi

Złożone zdania w przypadku kilku zdań podrzędnych istnieją dwa typy: pierwszy przypadek - wszystkie zdania podrzędne są dołączone bezpośrednio do zdania głównego; drugie - gdy pierwsze zdanie podrzędne jest dołączone do zdania głównego, a drugie zdanie podrzędne - do pierwszego itd.

Zdania podrzędne dodawane do zdania głównego to jednorodne i niejednorodne. Jednorodne zdania podrzędne, a także członkowie jednorodni, mają to samo znaczenie, odpowiadają na to samo pytanie i zależą od tego samego słowa w zdaniu głównym. Jednorodne zdania podrzędne można łączyć ze sobą za pomocą połączenia koordynującego lub niełączącego (tylko za pomocą intonacji).

[Ale smutno jest myśleć] to (na próżno dano nam młodość), to (cały czas ją zdradzali), tamto (ona nas oszukiwała).

Przygotujmy zarys propozycji. Zadajemy pytanie z części głównej: smutno myśleć o czym? że młodość została nam dana na próżno. Pierwsze zdanie podrzędne ma charakter wyjaśniający. Zadajemy pytanie o drugie zdanie podrzędne: smutno myśleć o czym? że cały czas ją oszukiwali. Drugie zdanie podrzędne ma charakter wyjaśniający. Zadajemy pytanie trzeciemu zdaniu podrzędnemu: smutno myśleć o czym? że nas oszukała. Widzimy trzy zdania podrzędne tego samego typu, do których zadawane jest pytanie od tego samego słowa w zdaniu głównym – mamy przed sobą zdanie z jednorodne podporządkowanie ( lub podporządkowanie - patrz podręcznik M. Razumowskiej).

Dersu powiedział, że to nie są chmury, tylko mgła i że jutro dzień będzie słoneczny, a nawet gorący. Dwa zdania podrzędne odnoszą się do jednego słowa w słowie głównym i są ze sobą połączone za pomocą połączenia koordynującego (spójnik I). Należy pamiętać, że to samo pytanie jest zadawane ponownie z tego samego słowa w głównym.

Przy jednorodnym podporządkowaniu zdań podrzędnych można pominąć spójnik i słowo związkowe: Tam, gdzie szedł wesoły sierp i opadło ucho, teraz wszystko jest puste. Zadajmy pytanie z głównego: pusty Gdzie? gdzie chodził wesoły sierp, pusty Gdzie? (Gdzie) ucho opadło. W drugim zdaniu podrzędnym Gdzie zostaje pominięty, a zdania podrzędne są połączone ze sobą spójnikiem koordynującym I.

Podporządkowanie może być jednorodne i równoległe (heterogeniczne). Zdania heterogeniczne mają różne znaczenia, odpowiadają na różne pytania i/lub zależą od różne słowa w zdaniu głównym, ale odnoszą się do tego samego zdania głównego.

Gdybym miał sto żyć, nie zaspokoiłyby one całego pragnienia wiedzy, który mnie pali (V. Bryusov). Główna oferta: nie zaspokoiłyby całego pragnienia wiedzy. Zadajemy pytanie: w jakich warunkach? Gdybym miał sto żyć - zdanie podrzędne. Kolejne pytanie z głównego: pragnienie Który? co mnie pali - klauzula atrybutywna . Zadaliśmy różne pytania różnym zdarzeniom podrzędnym ze zdania głównego i słowa w zdaniu głównym. To połączenie nazywa się równoległy(heterogeniczne) podporządkowanie.

Drugi typ zdań złożonych z dwoma lub większą liczbą zdań podrzędnych obejmuje zdania, w których zdania podrzędne tworzą rodzaj łańcucha. Pytanie zadawane jest od zdania głównego do pierwszego zdania podrzędnego, następnie od pierwszego zdania podrzędnego do drugiego itd.

Przeraziła się, gdy dowiedziała się, że list niósł jej ojciec (F. Dostojewski). Główną propozycją jest Była przerażona Zadajemy mu pytanie: Byłem przerażony Gdy ? kiedy dowiedziałem się - Zdanie czasowe.Zdanie pierwsze nazywane jest klauzulą ​​pierwszego stopnia . Zadajemy pytanie drugiej klauzuli podrzędnej. dowiedziałem się o czym ? że list niósł ojciec - podrzędna klauzula wyjaśniająca. Takie zdanie podrzędne (do którego zadawane jest pytanie od pierwszego) nazywane jest zdaniem podrzędnym drugiego stopnia. I połączenie nazywa się konsekwentne składanie.

W zależności od tego, ile jest zdań podrzędnych, będzie tyle stopni. Czasami w podporządkowaniu sekwencyjnym jedna klauzula znajduje się w innej klauzuli. W takim przypadku obok siebie mogą pojawić się dwa spójniki podrzędne: co/jeśli, co/kiedy, co/od itp. Należy dostrzec i rozróżnić te zdania podrzędne. O znakach porozmawiamy na następnej lekcji.

Woda opadła tak strasznie, że gdy żołnierze uciekli w dół, za nimi płynęły już szalejące strumienie. Główna oferta : Woda strasznie opadła. Zadajemy pytanie: tak przerażające w jakim stopniu? że szalejące strumienie już za nimi płynęły - Zdania podrzędne dotyczące miary i stopnia. Lecieliśmy Gdy? kiedy żołnierze zbiegli na dół - zdanie czasu . Ale już zadajemy pytanie z podrzędnej miary i stopnia. Jest to przypadek konsekwentnego składania wniosków. Ważne jest, aby zrozumieć, co wynika z czego.

W zdaniach złożonych zawierających trzy lub więcej zdań podrzędnych mogą występować bardziej złożone kombinacje: Kto w młodości nie wiązał się silnymi więzami z pracą zewnętrzną i piękną, a przynajmniej pracą uczciwą i pożyteczną, może uważać swoją młodość za straconą bez śladu, niezależnie od tego, jak zabawna była, bez względu na to, ile miłych wspomnień pozostawiła po sobie . Główna oferta: może uważać swoją młodość za straconą bez śladu. Zadawać pytania : Który? który w młodości nie wiązał się mocnymi więzami z pracą zewnętrzną i piękną, a przynajmniej pracą uczciwą i pożyteczną - podrzędny atrybut zaimkowy. Następne pytanie: może uważać swoją młodość za straconą bez śladu nieważne co? nieważne jak fajnie było - klauzula koncesyjna. Pytanie ponownie zadawane jest od zdania głównego - powiązanie między zdaniami podrzędnymi jest równoległe (różne pytania z jednego zdania głównego do różnych zdań podrzędnych). Może uważać swoją młodość za straconą bez śladu nieważne co? - bez względu na to, ile miłych wspomnień pozostawiła - klauzula podrzędna koncesji, pytanie zadawane jest z tego samego punktu głównego i tego samego, co w zdaniu poprzednim (podporządkowanie jednorodne). Zatem w tym zdaniu mamy podporządkowanie równoległe i jednorodne.

Pisarev napisał, że natura ludzka jest tak bogata, silna i elastyczna, że ​​potrafi zachować świeżość i piękno pośród najbardziej opresyjnej brzydoty środowiska. Pisariew napisał o czym? że natura ludzka jest tak bogata, silna i elastyczna - podrzędna klauzula wyjaśniająca. Natura jest tak bogata, silna i elastyczna w jakim stopniu? która potrafi zachować swą świeżość i piękno pośród najbardziej opresyjnej brzydoty otoczenia – Zdania podrzędne dotyczące miary i stopnia. To zdanie ma sekwencyjne podporządkowanie.

miła osoba nie ten, który umie czynić dobro, ale ten, który nie umie czynić zła (W. Klyuchevsky). Miła osoba to nie to samo Który? kto wie, jak czynić dobro. Dobrym człowiekiem nie jest ten, ale tamten Który? który nie umie czynić zła. Mamy jedną główną rzecz, zawiera ona zdanie podrzędne kto umie czynić dobro, a po głównym jest jeszcze jedno zdanie podrzędne. To jest składanie równoległe.

Zdanie złożone z kilkoma zdaniami podrzędnymi jest używane głównie w stylu naukowym; takie zdania pomagają przekazać złożone połączenia pomiędzy faktami, co jest celem literatury naukowej.

Praca domowa

pytania

1. Na jakie typy dzielą się zdania złożone z kilkoma zdaniami podrzędnymi?

2. W jaki sposób zdania podrzędne są dodawane do zdań głównych?

3. Jak wytłumaczyć, że zdanie złożone z kilkoma zdaniami podrzędnymi jest używane głównie w stylu naukowym?

Ćwiczenie 1. Określ rodzaj połączenia zdań podrzędnych w zdaniu złożonym.

(1) Ale smutno jest myśleć, że młodość została nam dana na próżno, że cały czas ją oszukiwali, że nas oszukiwała (A. Puszkin). (2) Dersu powiedział, że to nie są chmury, ale mgła i że jutro dzień będzie słoneczny, a nawet gorący (V. Arsenyev). (3) Gdybym miał sto żyć, nie zaspokoiłyby one całego pragnienia wiedzy, który mnie pali (V. Bryusov). (4) Przeraziła się, gdy dowiedziała się, że list niósł jej ojciec (F. Dostojewski). (5) Woda opadła tak strasznie, że gdy żołnierze uciekli na dół, płynęły już za nimi szalejące strumienie.(6) Kto w młodości nie łączył się silnymi więzami z jakąś zewnętrzną i piękną sprawą, albo przynajmniej z uczciwą i uczciwą pożyteczną pracę, może uważać swoją młodość za straconą bez śladu, niezależnie od tego, jak zabawna była i ile przyjemnych wspomnień po niej pozostawiło.

Ćwiczenie 2. Zadaj pytanie od głównego do zdanie podrzędne, określ rodzaj zdania podrzędnego.

(1) Tam, gdzie szedł wesoły sierp i opadło ucho, teraz wszystko jest puste (F. Tyutczew). (2) Kto w młodości nie wiązał się silnymi więzami z pracą zewnętrzną i piękną, a przynajmniej z pracą uczciwą i pożyteczną, może uważać swoją młodość za straconą bez śladu, niezależnie od tego, jak zabawna była, bez względu na to, ile przyjemnych wspomnienia, które pozostawił.(3) Pisariew napisał, że natura ludzka jest tak bogata, silna i elastyczna, że ​​potrafi zachować świeżość i piękno pośród najbardziej opresyjnej brzydoty środowiska. (4) Dobrym człowiekiem nie jest ten, kto umie czynić dobro, ale ten, który nie umie czynić zła (W. Klyuchevsky).

1. Efremova T.F. Nowy słownik języka rosyjskiego. Wyjaśniające i słowotwórcze. - M.: Język rosyjski, 2000 ().

2. Portal informacyjny i informacyjny „Język rosyjski”. gramota.ru

Wykorzystane zasoby Internetu

1. Nauczyciel język angielski w Petersburgu ().

2. Przygotowanie do Olimpiady Języka Rosyjskiego ().

Literatura

Język rosyjski: Podręcznik dla klasy 9. instytucje edukacyjne/ S.G. Barkhudarov, SE Kryuchkov, L.Yu. Maksimov, Los Angeles Czech. - M.: Edukacja, 2011.

Język rosyjski Klasa 9: podręcznik. dla instytucji edukacyjnych /M.M. Razumowska, S.I. Lwowa, V.I. Kapinos, V.V. Lwów; edytowany przez MM. Razumowska, PA Lekanta, - M.: Drop, 2011.

Rosenthal DE Podręcznik ortografii i redakcji literackiej. - M., 2012.

Ujednolicony egzamin państwowy z języka rosyjskiego Wersja demo kontrola materiałów pomiarowych pojedynczego Egzamin państwowy 2013 w języku rosyjskim, przygotowane przez Federalną Państwową Budżetową Instytucję Naukową „FEDERALNY INSTYTUT POMIARÓW PEDAGOGICZNYCH”.

Wersja demonstracyjna materiałów do pomiarów kontrolnych do przeprowadzenia certyfikacji państwowej (końcowej) (w nowej formie) w JĘZYKU ROSYJSKIM w latach 2009, 2011, 2012, 2013 uczniów, którzy opanowali podstawową programy kształcenia ogólnego główny ogólne wykształcenie, przygotowany przez Federalną Państwową Budżetową Instytucję Naukową „FEDERALNY INSTYTUT POMIARÓW PEDAGOGICZNYCH”.