Gemensam utbildningsverksamhet med äldre barn förskoleåldern på ämnet: "Varför behöver vi vatten."

Mål:

  1. Stärka barns kunskap om vattnets betydelse i våra liv.
  2. För att utveckla det kognitiva intresset hos barn i processen att experimentera med vätskor, fortsätt att bekanta dem med vattnets egenskaper.
  3. Att utveckla observation av barn, förmågan att jämföra, analysera, generalisera, upprätta orsak-och-verkan-samband, dra slutsatser.
  4. Övning i bildandet av enkelrotsord;
  5. Odla intresset för experimentella aktiviteter, odla respekt för vatten.

ordförrådsarbete: översvämning, högvatten, högvatten, VVS, bubbelpool, utvisad, inkompressibel.

preliminärt arbete: läsa fiktion, pratar om vatten, tittar på illustrationer, experimentellt arbete(experiment med vatten, titta på en jordglob, världskartor, gissa gåtor om vatten, arbete i naturen

Utrustning: modeller av vattnets egenskaper, vaxduk på bordet, 3 burkar, 3 råa ägg, salt, kvistar, bläck, sprutor, koppar, kärl i olika former, pappersark, blå tuschpennor, tallrikar, förkläden, bandspelare , ljudinspelning "Sounds of Water"

Lektionens framsteg:

Pedagog: Killar, för att ta reda på vad som kommer att diskuteras idag, gissa gåtan:

Om det finns fläckar på näsan, vem är då vår första vän,

Tar bort smuts från ansikte och händer.

Utan den kan mamma varken laga mat eller tvätta,

För att regn ska falla från himlen, för att brödöron ska växa,

För att fartyg ska segla, för att gelé ska koka,

Så att det inte blir några problem - vi kan inte leva utan ... (vatten)

Så vi kommer att prata om vatten, komma ihåg vad vi vet, lära oss nya saker.

Vatten är källan till liv på jorden. Det behövs av människor, växter, djur. Vi använder ofta detta ord i vårt tal.

Ord, som infödda, är lite lika,

Och om du lägger dem på rad,

Lyssna lite och fundera över essensen -

De pratar om samma sak.

Välj följande ord (relaterade) till ordet "vatten"

Barn: vatten, vatten, vattuman, vatten, vattenfall, dykare

Katastrof. (översvämning.)

På våren svämmar floden över. (översvämning, översvämning)

Finns det några fler Svåra ord, där du också kan höra ordet "vatten": vatten svänger - en bubbelpool,

Vatten utförs - VVS,

Vatten bär - en vattenbärare.

Vem tror du behöver vatten? (människor, växter, fiskar, djur)

Hur använder en person vatten? (dricker, tvättar, städar huset, lagar middag, diskar, vattnar)

Var annars finns vatten i naturen? (snö, dagg, pöl, hav, hav, etc.)

Var annars finns vatten? (i luft, i jord, växter, djur, människor)

Hav, hav, sjöar, floder, dammar, källor är reservoarer. Var och en av oss kan jämföras med en av dessa vattensamlingar. Och vem känner du dig som?

Barn: Jag tror att jag är som...

vårdgivare : Och vilka reservoarer har vi i St. Petersburg?

Barn: Neva River, Ladogasjön, Finska viken, Fontanka-floden, Obvodny-kanalen, etc.

vårdgivare : Så vad behöver göras för att rädda våra vattendrag.

Barn : Vi måste spara vatten, inte slänga sopor, bygga hus nära vattendrag, tvätta inte bilar osv.

Lösa gåtor:

Jag är moln och dimma

Och bäcken och havet

Och jag flyger och springer

Och jag kan vara glas.(Vatten.)

De väntar på mig, de kommer inte att vänta,
Och när de ser det springer de iväg. (REGN)

Från himlen - en stjärna,
På handflatan - vatten. (SNÖFLINGA)

Hängande utanför fönstret
isbit,
Den är full av droppar
Och det luktar vår. (ISTAPP)

På morgonen glittrade pärlorna,
De täckte allt gräs.
Och låt oss gå och leta efter dem under dagen -
Vi letar efter, vi söker - vi hittar inte. (DAGG)

Runt vattnet
Och att dricka är ett problem. (HAV)

Fiskar lever varmt på vintern,
Taket är av tjockt glas. (IS)

Om floden genom röret
Kommer springande hem till dig
Och värdar i det -
Vad ska vi kalla det? (DUSCH)

Det snurrar, röker inte,
Faller, inte snö. (DIMMA)

Vattenkokaren står på spisen
Vad väser över tekannan? (ÅNGA)

vårdgivare : Bra jobbat, barn! Hur mycket kan du om vatten. Men vad som är vatten och vilka egenskaper det har ska vi försöka ta reda på i vårt laboratorium. Men först, låt oss ta en paus.

Fizkultminutka "Havet är oroligt, eftersom ..."

Låt oss komma ihåg uppförandereglerna under arbetet: gör inte oväsen - det är så vi stör andra, hantera disken försiktigt, glaset kan lätt gå sönder och skära, lyssna på läraren, övervaka noggrant resultatet av experimentet.

Innan vi fortsätter med forskning, låt oss förbereda våra fingrar för arbete.

Fingergymnastik"BÅT"

Båten flyter på floden
Ringar rinner på vattnet. (Båda handflatorna läggs på kanten, tummarna pressas mot handflatorna (som en slev).

"ÅNGBÅT"

Båten seglar på floden
Och han puffar som en ugn. (Båda handflatorna placeras på kanten, lillfingrarna pressas (som en slev) och tummarna höjs upp.)

Erfarenheter:

jag. Färskt och saltvatten.

Det finns 3 burkar på bordet: 2 halvliter och en liter. Vi fyller en burk med rent vatten och sänker ner ett rått ägg i det, det sjunker. Häll en stark lösning av bordssalt i den andra burken och sänk det andra ägget - det flyter. Lägg sedan ett tredje ägg på botten av en liters burk och häll gradvis i tur och ordning från båda små burkarna, ägget varken flyter eller sjunker.

Slutsats: Saltvatten tyngre, så att simma i havet är lättare än i floden. (Modell)

II. Kallt och varmt vatten.

Häll i varmvatten i ett glas. Släpp bläck i isvatten för att färga vattnet. Häll försiktigt isvatten i varmt vatten. Isvatten sjunker till botten, som kallt vatten vid polerna.

Slutsats: Kallt vatten är tyngre än varmt vatten. (Modell)

III. Vattens form.

Barn, tycker ni att vatten har en form? Hur kan detta bevisas? (barns svar). Häll vatten i kärl av olika former.

Slutsats: Vatten har ingen form och tar formen av kärlet i vilket det hälls. (Modell)

IV. Vatten trycker ut.

Det finns kvistar i botten av kärlen, barnen häller vatten och ser att kvistarna reser sig tillsammans med vattnet.

Slutsats: Vatten är en flytande kraft. Ett träd är lättare än undanträngt vatten, denna lag upptäcktes för länge sedan av den antika grekiska vetenskapsmannen Archimedes. (Modell)

vårdgivare : Idag lärde vi oss mycket om vatten. Berätta om det med hjälp av modeller. (barns berättelse efter modeller)

Vi fick reda på att vatten kan vara olika, fick reda på dess egenskaper. Vad skulle du rita om jag bad dig dra vatten. Vad skulle du rita, Veronica? (fråga varje barn) Det visar sig att vatten är en trollkvinna, det kan bli annorlunda, så det är väldigt svårt för en person att rita ett "porträtt" av det. Men ni kan alla göra det tillsammans. Rita en vy av vattnet, sedan sätter vi ihop alla "porträtten".

produktiv verksamhet.

Titta, vi har ett riktigt "porträtt" av vatten. Du kan direkt se vad det är

Tvätta dig inte, bli inte full
Utan vatten.
Löv öppnas inte
Utan vatten.
Kan inte leva utan vatten
Fåglar, odjur och människa.
Och så alltid
Alla behöver vatten överallt.

I framtiden kommer vi att genomföra många andra experiment och lära oss om nya intressanta egenskaper hos vatten.


KOMMUNAL BUDGET ALLMÄN UTBILDNINGSINSTITUTION - LYCEUM №22 I OREL STAD

LEKTION AV VÄRLDEN

som en del av ett seminarium för kursdeltagare

"Organisation av utbildningsverksamhet i enlighet med kraven i Federal State Educational Standard"

Oryol Regional Institute for the Improvement of Teachers

« Vem behöver vatten och varför? Vattenegenskaper»

Årskurs 2

UMK: "Lovande Grundskola»

Lektion förberedd och undervisad

lärare av högsta kvalifikationskategorin

Ptushkina Olga Viktorovna

Syftet med lärarens verksamhet

skapa förutsättningar för att klargöra vattnets grundläggande egenskaper, vattnets betydelse i naturen

Lektionstyp

studielektion

Lektionens mål

Pedagogisk:

Skapa förutsättningar för bildandet av begreppet "vattenegenskaper";

Skapa förutsättningar för bildandet av förmågan att se, jämföra, generalisera och dra slutsatser;

Att skapa förutsättningar för bildandet hos barn av idén att rent vatten är nödvändigt för livet, genom studiet av dess egenskaper;

Sammanfatta idén om användningen av vatten i mänskligt liv

Utvecklande:

Utveckla ett intresse för världen omkring dig genom att attrahera ytterligare material, skapa en problemsituation;

Utveckla tänkande, fantasi, perception, tal.

Pedagogisk:

Öka intresset för omvärlden;

Odla lusten att lära och göra upptäckter;

Utveckla förmågan att arbeta i par och i grupp.

Bildning av UUD-block

Personlig:

Skolbarnens interna ställning;

Pedagogiskt och kognitivt intresse för nytt utbildningsmaterial;

Självanalys och självkontroll av resultatet;

Förmåga att självutvärdera utifrån kriterier för framgångsrik lärandeaktiviteter.

Kognitiv:

Elevers förmåga och förmåga att utföra enkla logiska handlingar (analys, jämförelse);

Extrahera nödvändig information från vad han såg;

Medvetenhet och självständig konstruktion av talyttrande;

Att göra antaganden och motivera dem;

Självutveckling av sätt att lösa problemet.

Kommunikativ:

Bildande av förmågan att förklara ditt val, bygga fraser, svara på frågan, argumentera;

Förmåga att arbeta i par och grupper, med hänsyn till samtalspartnerns position; organisera och genomföra samarbete med lärare och kamrater.

Föreskrifter:

Användning av sekventiella åtgärder, kontroll av det utförda arbetet;

Medvetenhet om nivån och kvaliteten på det som har lärts.

Förväntade resultat

ämne : sätta de enklaste experimenten, undersöka vattnets egenskaper, namnge vattnets viktigaste, lättbestämda egenskaper.

Personlig:

Hållbart lärande motiv, intresse för att studera världen genom praktiskt arbete, välvilja, vilja att samarbeta med läraren och eleverna.

Metasubjekt

Kognitiv:

- ny kunskap genom information som presenteras i olika former; oberoende slutsatser; kognitivt intresse för ämnet genom forskning.

Föreskrifter:

Planering av pedagogisk verksamhet i lektionen, i enlighet med uppgiften och förutsättningarna för dess genomförande

Kommunikativ:

- förmågan att arbeta i grupp, lyssna noga och höra varandra, förhandla sinsemellan, uttrycka sina tankar i enlighet med uppgifterna och villkoren för kommunikation

Former och metoder

- sökmetod

Interaktiva övningar

Teknik:

Information och kommunikation

Aktivitetsstrategi.

Utbildningsresurser(för presentation)

http://www.terepec48.ru/okrmir_disk.htm

http://www.edu.rin.ru/

Utrustning

interaktiv whiteboard, dator, multimediaprojektor

Visuellt och demonstrationsmaterial

Brickor med nödvändiga verktyg och material för experiment

Presentation om ämnet för lektionen

Grundläggande koncept

Vatten. Vattenegenskaper.

Glida

Etapper

Läraraktivitet

Studentverksamhet

Bildande av UUD

jag . Motivation (självbestämmande) för lärandeaktiviteter.

Syftet med scenen: inkludering av elever i aktiviteter på en personligt betydelsefull nivå,elevernas psykologiska inställning till arbetet

Jag skulle vilja börja vår lektion med att säga: "Varje dag tillför oss en partikel av visdom."Hur förstår du det?

Vad kommer vår lektion att handla om?

( Upptäckten av ny kunskap )

Vilka åtgärder tar vi när vi öppnar

ny kunskap? (Svar på frågan"Vad

Jag vet inte?"

Vi satte upp ett mål för oss själva.

Försöker lära sig något nytt .)

Idag på lektionen hittar du mycket av

upptäckter.

Lyssna på lärare, lyssna

för kommande klassarbete

uttrycka sin åsikt.

Föreskrifter: frivillig självreglering.

Personlig: förnuftsskapande handlingar.

Kommunikativ: planera pedagogiskt samarbete med läraren och kamrater.

II . Kunskapsuppdatering provlärande aktivitet. Bestämma ämnet för lektionen.

Syftet med scenen: upprepning av det studerade materialet som är nödvändigt för "upptäckt av ny kunskap" och identifiering av svårigheter i varje elevs individuella aktivitet.

Titta på skärmen och försök förklara vad som orsakade dessa händelser.

Vad tror du att ämnet för lektionen kommer att vara?

Vad vet du om vikten av vatten? Titta på bilden på sidan 50 i din lärobok och prata om hur människor använder vatten.

Vem mer behöver vatten och varför?

Öppna din anteckningsbok till sidan 19 och gör uppgift 28 på egen hand.

Killar, berättelsen i antologin ”Lovtal om vatten” på sidan 31 hjälper till att förtydliga kunskapen om vattnets betydelse för naturen och mänskligt liv.

Visa bild

Ge uttryck för sina gissningar

Svara på lärarens frågor

Självständigt arbete med peer review.

Läser och diskuterar berättelsen

kognitiv : analys av objekt för att markera tecken, fastställa orsak-verkan-samband.

Kommunikativ : bokföring olika åsikter och strävar efter att samordna olika positioner i samarbetet.

Reglerande : göra nödvändiga justeringar, utöva självkontroll

Personlig: utveckling av kognitiva intressen och lärandemotiv

III . Identifiering av platsen och orsaken till svårigheten. Formulering av problemet

Många tror att de kan vatten väl. När allt kommer omkring tvättar de sina ansikten varje dag, dricker vatten, tittar ofta på hur det regnar, hur floden rinner. Du kan också redan mycket om vatten.Det finns inget ämne mer fantastiskt och mystiskt än vatten.. Den har många fler hemligheter. Till exempel dess egenskaper.

Och vem av er vet vilka egenskaper vatten har?

Sätt upp ett mål för lektionen.

Svara på lärarens frågor

Bedöm deras

kunskap

Sätt upp målet för lektionen: att lära sig vattnets egenskaper.

Kognitiv:

söka efter olika sätt att lösa problem.

Kommunikativ :

formulering egen åsikt; användning av tal för att reglera sina handlingar.

Reglerande

Personlig:

IV . Att sätta mål och bygga ett projekt för att komma ur svårigheten.

Syftet med scenen: formulera målen för verksamheten; val av sätt och medel för deras genomförande

- Hur uppnår man målet? (Forska).

Och detta betyder att det är dags att öppna det andra mötet i klubben "Vi och världen". Låt oss komma ihåg sammansättningen av denna klubbs arbetsgrupper.

- Vad ska vi utforska?

För att starta forskning behöver du

kom ihåg uppförandereglerna

genomföra experiment.

Jag ber labbteknikerna att få en plan

vattentester och resultattabell

vattenforskning.

Svara på lärarens frågor

Sammansättningen av grupperna bestäms.

Upprepa säkerhetsreglerna.

Studerar forskningsplanen

V . Genomförande av det konstruerade projektet.

Syftet med scenen: organisering av kommunikativ interaktion för att härleda vattnets egenskaper

- Så låt oss gå vidare till forskning.

UPPLEVELSE #1.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av den första upplevelsen.

Vad märker du? (Vatten spillts)

Slutsats: Har vatten

fluiditet?

tabell.

UPPLEVELSE #2.

Laboratorietekniker kommer att få nödvändig utrustning.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av den andra upplevelsen.

Vad observerar du? Har den ändrat form

boll? Vad sägs om vatten?

Slutsats: Har vatten en permanent form?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

UPPLEVELSE #3.

Laboratorietekniker kommer att få nödvändig utrustning.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av den tredje upplevelsen.

Vad observerar du?

Slutsats: är vattnet klart?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

ERFARENHET №4.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av det fjärde experimentet.

Slutsats: har vatten en färg?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

ERFARENHET nr 5.

Innan vi kan upptäcka närvaron av nästa egenskap hos vatten bör du lära dig om ytterligare en säkerhetsregel: ta aldrig ett kärl mot näsan om du inte vet vad det innehåller. Kärlet kan innehålla en giftig eller farlig vätska. Gör det!

Iaktta säkerhetsåtgärder, avgör om juicen har en lukt.

Vad sägs om vatten?

Sluta: Luktar vattnet?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

ERFARENHET nr 6.

Laboratorietekniker kommer att få nödvändig utrustning.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av det sjätte experimentet.

Slutsats: kan vatten lösa upp andra ämnen?

Och hur lärde sig människor att rena vatten?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

ERFARENHET nr 7.

Innan vi går vidare till nästa experiment vill jag presentera ytterligare två säkerhetsregler: om du inte vet exakt vad som finns i kärlet kan du inte smaka på dess innehåll; om du inte vet om källan är ren kan du inte dricka vatten från den! Men eftersom jag vet exakt vad som finns i dessa glas tillåter jag dig att utvärdera dess smak.

Gör en slutsats: smakar vattnet.

Experter registrerar resultatet i

tabell.

ERFARENHET nr 8.

Forskare känner till

grupp med en beskrivning av den åttonde upplevelsen.

Följ instruktionerna.

Medan vi har 1 - 2 minuter på oss, låt oss se vad som hände med vattnet som höll på att renas. Vad märker du?

Var tog vattnet vägen från tavlan? (avdunstat)

Dra slutsatsen om vatten har den åttonde egenskapen?

Experter registrerar resultatet i

tabell.

Skaffa den nödvändiga utrustningen.

Studera beskrivningen av den första upplevelsen.

Forskare visar erfarenhet.

Limmad

lite

hjälpare i motsvarande cell i tabellen.

Barn arbetar i grupposöka nödvändig informationanordna en demonstration, resultatet är fixat

Kännedom om de nya säkerhetsföreskrifterna.

Processen att rena vatten genom ett filter demonstreras.

Forskaren fuktade en del av brädan.

Kognitiv: sökning och urval av information; syntes som sammansättningen av helheten från delar; hypoteser och deras motivering; självständigt skapande av en metod för att lösa ett sökproblem

Kommunikativ : argumentation av sin åsikt och position i kommunikation; med hänsyn till olika åsikter

Reglerande : acceptera och spara inlärningsuppgiften.

Personlig: bildandet av gränserna för den egna kunskapen och okunnigheten.

Varför behöver vi veta vattnets egenskaper. Var kan vi använda denna kunskap?

Jämför deras resultat med standarden med hjälp av presentationen.

Personlig : bedömning av smältbart innehåll

Reglerande : kontroll, korrigering, utvärdering

V II . Diagnos av kvaliteten på att bemästra ämnet.

Syftet med scenen:

VIII . Inkludering i systemet av kunskap och upprepning.

Syftet med scenen:

tydliggöra och utöka elevernas kunskaper om vattnets betydelse i naturen.

Fixa en metod för att bestämma mängden vatten i människokroppen med en viss kroppsvikt

Titta på utsikten över vår jord från rymden. Det är mycket blått på den. Vatten upptar större delen av jordens yta.

Vatten finns överallt. I luften (ånga, moln, moln). I marken (fjädrar). I isansamlingar på Syd- och Nordpolen.

Vatten är en del av alla levande organismer: i växternas löv, i fruktsaften och till och med i torra frön. Mer än hälften av djurkroppen består av vatten. Även människokroppen är 2/3 vatten.

Vatten är en av de viktigaste resurserna på jorden.

Det är svårt att föreställa sig vad som skulle bli av oss om färskvatten. Men ett sådant hot finns.Vatten är i fara eftersom människan förorenar det.

- Och vi kommer att prata om detta i nästa lektion.

Svara på frågan, uttrycka sina åsikter ochantaganden

Förtydliga och utöka sina kunskaper om vatten.

Kognitiv:

klassificera föremål.

Kognitiv:

omvandla modeller efter innehåll utbildningsmaterial och sätta lärandemål.

Låt oss komma ihåg frasen i början av lektionen. Vad tillförde den här lektionen till din kunskapsbas?

Vad var ämnet för lektionen?

Hur är det med målet?

Har vi uppnått det?

- Läxa:

Förbered en grupp kreativt arbete(ritning, applikation, collage) "Hur en person använder vattnets egenskaper"

Ge svar på frågor

Skriv ner läxa

Analysera arbetet i lektionen genom självvärdering

Kognitiv: reflektion av metoder och villkor för handling; kontroll och utvärdering av processen och resultaten av aktiviteter

Personlig : självkänsla; adekvat förståelse för orsakerna till framgång eller misslyckande i UD; efterlevnad av moraliska normer och etiska krav i beteende

Kommunikativ : uttrycka sina tankar fullt ut och korrekt; att formulera och argumentera för sin åsikt, med hänsyn till olika åsikter

I den här lektionen kommer vi att prata om vatten. Finns det mycket vatten på jorden? Vilken roll spelar det i livet för djur, växter och människor? Vilka egenskaper har vatten? Dessa och andra frågor kommer att diskuteras i lektionen.

Tema: Natur

Lektion: Vatten

Låt oss komma ihåg vilka fenomen av livlös naturvatten är förknippat med. Dagg, dimma, moln, ånga, regn, snö, is, frost är alla vatten.

Ris. 1. Vatten

Vatten på jordklotet och på kartan anges blå färg. Denna färg är den mest på jordklotet, eftersom ¾ av jordens yta är täckt med vatten. Vatten finns överallt. Vår jordklot är omsluten av ett tjockt lager av luft, och det finns också mycket vatten, ånga, moln och moln i luften. Det finns också vatten under jorden - det här är källor. Enorma ansamlingar av is finns på planetens nord- och sydpoler, och is är vatten.

Vatten är en del av alla levande organismer. Om du krossar ett grönt blad i handen hittar du fukt. Vatten finns i alla delar av växter.

Kom ihåg hur mycket juice som finns i frukt och bär. Juice är också vatten med ämnen lösta i det.

Ris. 2. Frukt och bär

Vatten finns även i torra frön av växter, men i mycket mindre mängder.

Ris. 3. Plantera frön

Den italienske konstnären Leonardo da Vinci kallade vattnet livets saft. Och det är sant. Om vi ​​inte vattnar växterna kommer de att torka ut.

I djurkroppen utgör vatten vanligtvis mer än hälften av massan, och kroppen hos en manet är 90-95% vatten.

En person kan leva utan vatten i endast 3 dagar och utan mat i 30-50 dagar. Människan själv är 2/3 vatten. Vatten är en del av mänskligt blod. Vatten avdunstar från hudens yta och reglerar därmed vår kroppstemperatur. Vatten avlägsnas från kroppen skadliga ämnen. Vatten behövs för åkrar och skogar, varken djur, fåglar eller människor kan leva utan det. Vatten ger inte bara vatten, utan ger också näring. Ett stort antal fiskebåtar seglar på hav och oceaner. Vatten producerar elektricitet när du arbetar i kraftverk. Vatten tvättar allt. Och vatten är den största och bekvämaste vägen. Fartyg seglar på den dag och natt och transporterar olika laster och passagerare. Allt detta blev tillgängligt för människan först efter att hon studerat vattnets egenskaper.

Låt oss ta en titt på dem:

1. Vatten har formen av kärlet i vilket det är beläget;

2. Vatten är en genomskinlig vätska;

3. Vatten rinner, rör sig. Denna egenskap hos henne kallas fluiditet;

4. Vatten har ingen lukt;

5. Vatten har ingen smak;

6. Vatten är ett lösningsmedel, men inte för alla ämnen.

Vatten är liv, och människor förorenar det med avfall från fabriker och fabriker. För att förhindra att detta händer är det nödvändigt att bygga reningsanläggningar, vatten måste användas försiktigt och ekonomiskt.

  1. Pleshakov A.A. Världen omkring oss: lärobok. och slav. tetra. för årskurs 2 tidigt skola - M .: Utbildning, 2006.
  2. Bursky O.V., Vakhrushev A.A., Rautian A.S. Världen runt.- Balass.
  3. Vinogradova N.F. Världen omkring oss.- VENTANA-GRAF.

Sammanfattning av mötet för klubben runt om i världen

i 2:a klass.

EMC "Perspective Primary School"

Ämne: "Vem behöver vatten och varför?"

Mål och syfte:

    Att upprepa och utöka barns idéer om vikten av vatten för livet på jorden, att förmedla till barn idén om vattnets stora betydelse för planeten jorden, förstå det som en integrerad del av människokroppen, förstå det extraordinära egenskaperna hos detta underbara ämne .

    Förstå vikten av vatten i människors liv, veta hur man bevarar naturliga färskvattenreserver, kunna använda vatten sparsamt.

Utrustning och visuella hjälpmedel:

    Läroböcker.

    Anteckningsböcker för självständigt arbete.

    Utställning av böcker om vatten.

    Inbjudningskort.

    Presentation

    Meddelande

Annonsexempel

    Vetenskapsklubbmedlemmar yngre skolbarn"Vi och omvärlden" bjuder in alla att delta i nästa möte i klubben.

    Mötesämne: Kan alla trädgårdsväxter planteras samtidigt?

    Mötet kommer att äga rum ______ i klassrummet ______ lektion _____

Ansvarig __________________________________________________

Högtalare_____________________

Ämne" Vem behöver vatten och varför? .

Mötet leds av nästa ordförande i den vetenskapliga klubben för yngre studenter ________________________________________________________________

    Att organisera tid.

    Lärare:

Idag öppnar vi det tredje mötet i skolklubben "Vi och världen omkring oss", som leds av _________________. Det är inga frånvarande i klassen.

    Målsättning.
    Ordförande i Junior Scientific Society:

    Jag föreslår att skriva ner ämnet för mötet (”Vem behöver vatten och varför?”) och diskutera arbetsplanen samt bestämmelserna. Dessutom bör du för nästa lektion förbereda en rapport om vikten av vatten, ritningar.

Studenter:

Vi föreslår att du först lyssnar på killarnas meddelanden "Vad vet vi om vatten?" - 15 minuter.

Lärarinformation - 15 min.

Skriv slutsatserna i en anteckningsbok för självständigt arbete - 10 min.

Sammanfattande. - 5 minuter.

    Att lära sig nytt material.
    3.1. Ordförande

För dagens arbete behöver du dela upp dig i grupper. Varje grupp förberedde information om ett ämne.

Lyssna på barnrapporten "Vad vet vi om vatten?" (Läs det).

Vad berättade killarna för nytt om vatten?

3.2. Studenter (inbjudna):

Vi vet redan att rent vatten är ett lösningsmedel, har ingen smak, luktar, är färglöst, genomskinligt, har formen av ett kärl, har egenskapen att flyta.

Vi vet också att livet på jorden är omöjligt utan vatten. För många växter och djur är vatten en plats för liv. Men även de som bor på land kan inte leva utan vatten.

Vatten är ett extraordinärt ämne, eftersom det kan finnas på ett ställe i tre olika tillstånd: flytande, fast, gasformig.

3.3. Lärarens ord (med presentation):

Hela vårt liv är centrerat kring vatten. Föreställ dig bara ett ögonblick - du har INTE NÅGOT VATTEN i ditt hus. Du måste erkänna att det är omöjligt att föreställa sig en mer dyster situation.

Det är svårt att överskatta vattnets betydelse i människors liv. ”Vatten är grunden för allt. Allt i världen består av vatten och förvandlas så småningom till det” - dessa ord tillhör den antika grekiska filosofen Thales of Miletus, som levde för mer än 2 tusen år sedan.

Ja, vatten ger oss näring med sin livgivande fukt (mer än hälften av oss är vatten), ger liv till växter och djur på vår planet. Vatten är lika dyrbart som luft. Inget kan ersätta henne! Och om det bara rinner eller droppar från din kran är detta ett stort problem, eftersom tusentals och åter tusentals människor arbetar dag och natt för att få rent dricksvatten in i ditt hus just nu. Naturen fungerar också och ger människor färskvatten.

Ja, över 70 % av vår planet är täckt av vatten, men bara en liten bråkdel, mindre än 1 %, är sötvatten som människor kan använda. Färskvatten håller snabbt på att bli en knapp naturresurs. Idag lider mer än 2 miljarder människor på vår planet av brist på dricker vatten. Tänk allvarligt på detta, kära vänner. Jag hoppas att du kommer att behandla vattnet med omsorg och respekt. Låt henne inte springa iväg från dina kranar förgäves.

3.4. Grupparbete:

1. Dikter om vatten.

En droppe

En droppe vatten rinner ut ur en kran

En droppe renat vatten,

En droppe tårar rinner från ögat -

En droppe av lidande och själens smärta.

En droppe regn rinner ut ur ett moln -

En droppe hopp och regnbågsljus

En droppe av floden rinner från mynningen -

En droppe av naturen och våra segrar.

Släpp och släpp - du får havet,

Hav plus hav är lika med hav.

Vattenhavet har belönat oss med smärta

För mardrömmen vi orsakade henne.

hårt arbetande vatten

Dags att ta ett bad.

Väntar på lite vatten, kan inte vänta

Hon kommer att behöva jobba

Tvätta händer och fötter.

Tvätta ryggen med tvål - bröder

Och med en tvättlapp - syster,

Det är inte lätt för vatten ibland,

Om hon inte lyder.

Voditsa är kränkt -

Smuts förskönar inte ansiktet.

Vem vill vara vacker

Vatten måste respekteras.

***

Strömmar, mumlande och slingrande,

Och ropar till varandra,

De rusar till den ekande dalen,

Och det brusande vattnet

Under vita marmorvalv

De flyger med ett glatt vrål

A. Fet

***

Som klädd i spets

Träd, buskar, trådar.

Och det verkar det här är en saga,

I själva verket är det bara vatten.

Havets gränslösa vidd

Och dammens tysta bakvatten,

Vattenfallets stråle och fontänens stråle,

Och allt är bara vatten.

***

Tvätta dig inte, bli inte full

Utan vatten.

Löv öppnas inte

Utan vatten.

Kan inte leva utan vatten

Fåglar, odjur och människa.

Och så alltid

Alla behöver vatten överallt!

***

    Gåtor om vatten.

Jag är både ett moln och en dimma,

Och bäcken och havet

Och jag flyger och springer

Och jag kan vara glas (vatten)

Flödar, flyter

Kommer inte att läcka.

Springer, springer -

Kommer inte ta slut (flod)

Utan vingar - jag flyger.

Jag springer utan ben

Utan segel - jag seglar (moln)

Träd i vit sammet

Och staket, och byn.

Och hur vinden angriper

Denna sammet faller (frost)

Mjölk flöt över floden

Ingenting var synligt.

Upplöst mjölk -

Blev synlig långt (dimma)

Inga plankor, inga yxor

Bron över floden är klar.

Bron är som blått glas:

Halt, roligt, lätt (is)

Född ur vatten och förvandlats till vatten (snö)

3. Saga om vatten.

Sagan om bäcken

Jag vill berätta en historia om en liten bäck. Lyssna noggrant.

Det levde en bäck i världen. Bäcken var liten, men glad. Han mumlade glatt på riffen. Bäcken hade många vänner, de flesta djur. Han älskade att tävla med harar, gav sitt friska, svala vatten till mesar, starar, finkar. Han älskade också berg. Mer än en gång hjälpte han dem att bära snövattnet som rann nerför deras sluttningar på våren.

Förutom en enorm tillgång på glädje hade bäcken en annan god egenskap: han behandlade människor väl, även om moder jord mer än en gång varnade för att de var lömska.

En vacker morgon plaskade bäcken med sina flickvänner - fiskar, glänsande fjäll i morgonsolen, han tittade upp och såg att en nötskrika satt på en gren av ett träd som växte i närheten. Hon samlade en flock fåglar runt sig och pratade entusiastiskt om något.

Vad har hänt? frågade bäcken och stannade.

Jay gick ner och när han satt på en sten började han kvittra att nedanför, under berget, var byn utan vatten - källan som försåg människor med vatten hade torkat upp. Bäcken blev eftertänksam, dess turbulenta vatten avtog. Vi vet vad bäcken tänkte: han kunde inte tillåta folk att vara törstiga någonstans i närheten. Och bäcken bestämde. Han tog farväl av sina vänner och skyndade ner till folket för att ge dem rent vatten att dricka.

Den här dagen var det helgdag i byn - folk gladde sig över vattnet. Brook var stolt, även om tvivel ibland smög sig in i hans själs djup. Han mindes moder jords ord: "Kom ihåg, son-brook, människor är förrädiska och benägna att förråda."

Några av de tråkigaste dagarna i en bäcks liv har passerat. Till en början underhölls den av byhundar som slogs i dammmoln, barn som lekte på dess strand. Han blev snart uttråkad av det hela. Brook tittade mycket på folk. Han blev mer och mer förvånad över deras motvilja mot naturen, speciellt för jorden, deras okunnighet. Han förstod inte hur man kan skräpa ner platsen där man bor med högar av sopor, avfall. Snart började strömmen att kvävas och förvandlades till ett smutsigt dike, i vilket en obehaglig vätska rann från alla håll. Bäcken förvandlades från genomskinlig till en vitaktig, lerig bäck. Och han grät, varför vattnet blev salt ... Nu förstod han varför bäckarna försvinner från sådana platser.

På natten tvingades vår bäck lämna byn. På vägen, för att rensa sig, gjorde han så många svängar som möjligt och böjde sig på alla möjliga sätt. Före honom låg ett sorglöst liv och sanna vänner.

Även om sagan är en lögn, men det finns en antydan i den - en läxa för mänskligheten.

Ett samtal om vattnets betydelse i människans liv.

Varför lämnade den glada strömmen folk?

Om alla floder blev kränkta av människor och sprang iväg, vad skulle det bli av oss?

Skulle människor kunna leva utan vatten?

Reservoarer är en verklig dekoration av naturen, ett naturligt hem för många växter och djur.

    Ordspråk och "vingade" uttryck om vatten

1. Kranen är en ren källa i lägenheten.

2. Bröd är en far, och vatten är en moder.

3. Om det finns bröd och vatten, då spelar det ingen roll.

4. Allt vatten är inte bra att dricka.

5. Mycket vatten - mycket gräs.

6. Vatten rann från bergen - kom med våren.

8. Vatten sliter bort jorden och stenen urholkar.

9. Vatten är en värdefull gåva från naturen.

10. Om vi ​​inte räddar naturen blir det inget fosterland.

11. Att spara vatten innebär att skydda den inhemska naturens hälsa, liv och skönhet.

12. Vatten är en av de viktigaste resurserna på jorden.

    "Det är intressant att veta."

Vatten på jorden är annorlunda. Havsvatten är salt. Mineral vatten- det godaste och mest hälsosamma. Regnvatten är farligt att dricka, det kan vara förorenat med damm, mikrober, giftiga ämnen. Rent färskvatten är ett stort värde. Den huvudsakliga lagringen av färskvatten på planeten är glaciärer.

Både dimma och moln består av små vattendroppar. Skillnaden ligger i det faktum att dimman sprider sig över jorden, och molnet bildas högt över jorden.

Under jorden slår en nyckel av genomskinligt rent vatten. Det här är källvatten. Var kommer hon ifrån? Detta är grundvatten (underjordiskt) som har sipprat genom de övre lagren av jorden.

På natten, särskilt på morgonen, dyker dagg upp på bladen av buskar och på gräset. Dagg är vattendroppar. På natten svalnar luften och ångan den innehåller förvandlas till vatten.

Om en timme kommer han att droppa 2 glas vatten från en trasig kran.

Hur mycket vatten kommer att droppa på 10 timmar?

Vad är tillräckligt av detta vatten om:

Vattengurkor behöver 1 hink - 10 glas vatten;

Koka soppa - 6 glas vatten;

Tvätta - 3 glas vatten;

Koka kompott - 8 glas vatten;

Diska - 5 glas vatten.

För att få det att regna från himlen

Att odla bröd

För fartyg att segla

Att laga kissels

Så att det inte är några problem -

Vi kan inte leva utan vatten!

4. Fixa det nya materialet.

Ordförande:

Ordet ges till bibliotekarien.

Bibliotekarien recenserar böcker om vatten. Samtidigt använder han en utställning av vetenskaplig litteratur som förbereds inför mötet.
Ordförande:

Jag föreslår att diskutera Kontrollfrågor:

5. Sammanfattning.

Ordförande:

    Ge uttryck för din åsikt om mötet.

    Elever i årskurs 2 presenterar förberedda presenter.

Läxa:

    lärobok s. 50 – 61,

    förbered illustrationer till en saga, gåtor som du hörde på lektionen.

Referensmaterial för läraren

1. Det finns inget liv utan vatten, vatten finns i varje levande varelse. Du kan leva mycket längre utan mat än utan vatten. Människan och många djur är nästan 2/3 vatten. Och vissa växter är ungefär 4/5 vatten.

Vatten upptar 2/3 av jordens yta, och endast 1/3 är land. Vatten - i haven och hav, floder och sjöar, under jorden och i jorden. Glaciärer och isberg är också vatten, bara frusna. Det finns mycket vatten i atmosfären: dessa är moln, dimma, ånga, regn, snö.

Det finns absolut inget rent vatten i naturen. Den kan endast fås i laboratoriet. Sådant vatten är smaklöst, det innehåller inte salter som behövs av en levande organism. Och det finns för många olika salter lösta i havsvatten, så det är inte heller lämpligt att dricka.

Den totala mängden vatten på jorden förändras inte. Från ytan av hav och oceaner, floder och sjöar förångas vatten, moln bildas. De öser regn eller snö – och återför vatten tillbaka till land och hav.

Men det finns mindre och mindre rent vatten på jorden. Människor använder allt mer vatten för industriella behov, förorenar vattnet med industriavfall. Ingenjörer har redan kommit på olika sätt att rena vatten. I vårt 6:e land är det förbjudet att släppa ut industriavfall i vattendrag och avloppsvatten. Kom ihåg: spara vatten! Antoine de Saint-Exupery skrev om vatten: "Du är livet självt ... Du är den största rikedomen i världen." Vatten är det vanligaste ämnet på jorden, men det är ojämnt fördelat. På jorden finns det stora vidder utan vatten - det här är öknar. Den största mängden vatten finns i haven (95,7%), i form av is (2,14%), vattnet i floder och sjöar är 2,14% och atmosfäriskt vatten är 0,0005%. I naturen finns en konstant och aktiv cirkulation av vatten. Nästan ¼ av all solenergi som faller på jorden spenderas på avdunstning av vatten från reservoarernas ytor. Ungefär 2/3 av atmosfärens vatten går tillbaka som nederbörd till havet och 1/3 faller på land. Bergsglaciärer är en viktig regulator av vatten på land. Glaciärer är den huvudsakliga lagringen av färskvatten på planeten. De innehåller cirka 30 miljoner kubikmeter. km. färskvatten. Träsk är stora reservoarer av sötvatten. De totala reserverna av fritt vatten på jorden är 1,4 miljarder kubikmeter. km. Tillgången på färskvatten på jorden är ganska begränsad. Färskvattenkällorna är ojämnt fördelade, i vissa länder är det akut brist på sötvatten, till exempel i Algeriet och vissa kustregioner och öar i Grekland.

Rent färskvatten är ett stort värde, men tyvärr, det Naturliga resurserär uttömliga, så vatten måste skyddas och skyddas från föroreningar, kom ihåg att det är ett viktigt komponent mänsklig livsmiljö.

2. Vatten i människokroppen

Människor är ungefär 65% vatten. Med åldern minskar vattenhalten i kroppen. I en frisk kropp hos en vuxen observeras ett tillstånd av vattenbalans, eller vattenbalans, det vill säga mängden vatten som förbrukas är lika med mängden vatten som utsöndras från kroppen. Vattenmetabolism är en viktig del av människans övergripande ämnesomsättning. Vattenmetabolism inkluderar processerna för absorption av vatten som kommer in i magen när man dricker och med livsmedel, och dess distribution i kroppen. Utsöndring genom njurar, urinvägar, lungor, hud och tarmar. Vatten bildas också i kroppen på grund av oxidation av fetter, kolhydrater och proteiner som tas med mat.

Den totala mängden vatten som konsumeras av en person per dag när man dricker och med mat är 2-2,5 liter. Cirka 50-60 % av vattnet avlägsnas genom njurarna och urinvägarna. När kroppen tappar 6-8% av fukt utöver den vanliga normen, stiger kroppstemperaturen, hjärtslag snabbare och muskelsvaghet uppträder. Förlusten av 10% vatten kan leda till oåterkalleliga förändringar i kroppen, och förlusten av 15-20% av vattnet leder till döden. En person kan leva utan mat i ungefär en månad och utan vatten - bara några dagar. Olika vävnader i människokroppen innehåller olika mängd vatten. Den vattenrikaste vävnaden är ögats glaskropp (99%). Sämst är tandemaljen (0,2%).

Irina Yachmeneva

Mål: att hjälpa barn att förstå vikten av vatten på jorden.

Programinnehåll: visa vikten av vatten för allt levande; utveckla kognitiv aktivitet i processen att bilda idéer om skydd Vattenresurser; att ingjuta i barn färdigheterna för ekonomisk användning av vatten; utveckla ekologiskt tänkande och ekologisk kultur; systematisera idén om hur vatten används.

Material: klot, målningar som skildrar öknens natur, norr, undervattensvärlden.

Samtalets gång

Pedagog.

De dricker mig

De häller upp mig.

Alla behöver mig.

Vem är jag?

Killar, vad tror ni att det här är? Det här är vatten! Var kan du se vatten? Hur använder en person vatten?

Barns svar, deras diskussion och generalisering.

Pedagog. Vatten täcker en enorm del av jordens yta, mycket större än land. Hav, hav, floder, bäckar och träsk består av vatten. Det är på jordens yta, och under jorden och i luften. I Arktis och Antarktis, samt på bergstoppar Ett stort antal vatten koncentreras i form av is och snö. Tänk på bilder av Arktis, Antarktis och bergstoppar.

Pedagog. I naturen är vatten i konstant cirkulation. Vattenånga stiger upp från marken och återkommer som regn.

Men det finns platser på jorden där det inte finns något vatten. Sådana områden kallas "öknar", det finns väldigt få levande varelser och växter. Tänk på en bild av en öken.

Utan vatten är livet på jorden omöjligt: ​​utan det skulle växter snabbt torka ut och dö, djur och människor skulle möta samma öde. För fiskar, vissa växter och djur är vatten en livsmiljö.

Vi dricker vatten när vi är törstiga. Men vatten kommer in i vår kropp och tillsammans med olika produkter: grönsaker, frukt och även kött. Dricksvattnet ska vara rent och genomskinligt. Det är bäst att dricka källvatten - det är det renaste.

Vi använder även vatten till matlagning, tvätt och tvätt.

Men vi måste komma ihåg att på grund av ökningen av jordens befolkning blir dricksvattnet mindre och mindre, så vatten måste sparas, inte hällas förgäves och skyddas från föroreningar.

Våren har torkat, våren har försvagats,

Och vi är från kranen dropp-dropp-dropp.

Grunda floder och hav

Slösa inte vatten förgäves = förgäves förgäves!

Och så går det några år

Och inget vatten - nej, nej, nej!

I slutet av samtalet ber du barnen att svara på följande frågor:

Vad är vatten till för?

Hur kan vi spara vatten?

Hur kan vi skydda vattnet från föroreningar?

TACK FÖR DIN UPPMÄRKSAMHET!

Relaterade publikationer:

Samtal med barn i yngre och äldre förskoleålder om reglerna för personlig hygien Samtal med barn i äldre förskoleåldern om reglerna för personlig hygien. Syfte: Att ge barn vanan att tvätta händerna (med tvål). Arbetsuppgifter: Sammanfatta.

Sammanfattning av OOD om bekantskap med miljön "Det här är vad vatten är" (grupp i grundskoleåldern) Syfte: Att identifiera egenskaperna hos vatten: transparens, luktfri, häller, vissa ämnen löser sig i det, har vikt. Visa barnen hur man brygger.

Sammanfattning av lektionen "Spara vatten! eller alla behöver vatten!” för barn i den näst yngre gruppen Syfte: Utveckla: - Att utöka och fördjupa barns kunskaper och idéer om världen omkring dem, för att bilda början på en ekologisk kultur.

Syfte: Att utveckla kognitiv aktivitet i experimentprocessen. Arbetsuppgifter: Att befästa barns kunskaper om vattnets egenskaper. Omvänd.

Människor har länge märkt att rörelser av fingrar och fingrar, som åtföljs av rim, har en gynnsam effekt på utvecklingen av barn. Men i vår tid.

Direkt pedagogisk aktivitet "Varför behöver vi en röd bok" (förberedande grupp) Direkt utbildningsaktivitet "VAD DEN RÖDA BOKEN BEHÖVS FÖR" ( förberedande grupp) Programinnehåll: Form.

Var ska man starta? I början skolår små elever kommer till trädgården och för många är det en stor stress. Bebisen "rivs av" från mamman.