Урок навчання грамоті з УМК «Школа Росії»

ТЕМА: «Згідні звуки [л], [л"]. Літера Л л»

Митрофанова Марина Володимирівна

вчитель початкових класів

МБОУ "Ліцей №1" р.п. Чамзинка


Дати характеристику вивченим приголосним звукам.


Відгадайте загадку

Сидить дід у сто шуб одягнений, Хто його роздягає, Той сльози проливає.

Виділимо перший звук.

Охарактеризуємо його.


Відгадайте загадку

Ти рукою його не чіпай! Грива є, але він не кінь. Немає копит, а є ікла І на лапах кігтики.

Виділимо перший звук.

Охарактеризуємо його.


Згадайте, з якого звуку починалося перше слово? А з якого другого? Слухайте ці звуки.

Ці звуки позначаються російською мовою буквою


») ?


Алфавіт продовжить наш

Літера Л – лісовий курінь.

(Володимир Степанов)


На що схожа літера Л («ель»)?

Люди, бачите слона?

Хобот є. Нога видно.

(Григорій Вієру)


Прочитайте склади та слова.

ло ла ли лу

оло або вулу оли




Згадайте, як починається казка.


Їхали ведмеді

На велосипеді.

А за ними кіт

Задом-наперед.

А за ним комарики

На повітряній кульці.

А за ними раки

На кульгавому собаці.

Вовки на кобилі.

Леви в автомобілі.

Зайчики

У трамвайчику.

Жаба на мітлі...

Їдуть і сміються,

Пряники жують.

Раптом з підворіття

Страшний велетень,

Рудий і вусатий

Та-ра-кан! Тарган,

Тарган,

Тарганище!


Корній Чуковський «Тараканище»

Прочитаємо уривок в Азбуці.

Як танцює слониха? Замініть іншим словом, близьким за змістом.


Корній Чуковський «Тараканище»

А який місяць? Рум'яна – отже, золотиста. Кубарем упав місяць. Це як - стрімголов?

Кубарем - перевертаючись через голову, перекидом.


Прочитайте та порівняйте слова.

Скільки складів? Чим слова відрізняються?


Прочитайте та порівняйте слова.

Скільки складів у кожному слові? Кому можна сказати катала - хлопчику чи дівчинці? А катав? Значить катала – вона, а катал – він.


Прочитайте та порівняйте слова.

Скільки складів у кожному слові? Підберіть займенник до слова заснули. Слово заснули стоїть у формі однини чи у формі множини? А слово заснув? Підберіть займенник.


Прочитайте та порівняйте слова.

Скільки складів у кожному слові? Як слово стіл перетворилося на слово стілець ? Визначте форму числа. Поставте слова у форму множини. До якої групи належать слова?

Продаж меблів.


Прочитайте та порівняйте слова.

Коли буква Л («ель») означає м'який приголосний звук? Коли ж твердий звук?


Прочитайте текст.

Хто в Олі? Як Оля грала із ляльками?


Гра. Хто більше вигадає слів на обрану літеру? Називаємо лише тварин.

Лелека, альбатрос

Удод, удав, вже

Орел, олень


Гра. Хто більше вигадає слів на обрану літеру? Називаємо лише звірів, риб та птахів.

Кролик, зозуля,

лось, ластівка, лев

синиця, слон, сом



Прочитайте слова. Чому слова написані з великої літери?

Скільки складів? Скільки звуків у слові Алла?


Прочитайте слова. Підберіть займенник до слів? Кому можна сказати хлопчику чи дівчинці?

Скільки складів?


Прочитайте слова. Чим слова схожі?

А чим відрізняються? Складіть речення.

Скільки складів?


Прочитайте текст.

Продовжимо розповідь. Де сховалась Ніна? Кого Алік знайшов спочатку?

У яку гру грали хлопці та дівчата? А у які ігри ви любите грати?

(Жмурки, наздоганяння, вишибали ...)


Стрічка букв


Ребус

пальма торт


Які звуки позначаємо буквою Л л («ель ») ?

Розділи: початкова школа

Цілі:
Навчальна:створити умови для формування уявлення про звуки [л], [л,] та літеру, яка їх позначає; навчитися розрізняти звуки [л], [л,], букву “л” у словах у усній і письмовій мові, давати характеристику нових звуків.
Розвиваюча:розвивати мову, вміння логічно мислити, аналізувати, знаходити загальні ознаки, робити висновки.
Виховна:розвивати вміння працювати в парах та групі, слухати один одного.
Засоби навчання:роздатковий матеріал, мультимедійний проектор, екран.

Хід уроку:

1. Організаційний момент
СЛАЙД
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок!

2. Мобілізуючий момент
- Сьогодні хлопці ми вирушимо у подорож до Буквоїду до країни Буквограда. СЛАЙД

3. Актуалізація знань:
- Буквоїд хоче дізнатися, а чи знаєте ви якась мова? СЛАЙД
Письмова та усна.
– З чого складається наша мова? СЛАЙД
Наша мова складається із пропозицій.
- З чого складаються пропозиції? СЛАЙД
Пропозиції складаються із слів.
- З чого складаються слова? СЛАЙД
Слова складаються із складів.
- З чого складаються склади? СЛАЙД
Склади складаються з літер.
– Як відрізнити звук від літери? СЛАЙД
Звук ми чуємо та вимовляємо, а літери ми пишемо та бачимо
– Які бувають звуки? СЛАЙД
Голосні та приголосні;
Парні та непарні;
Дзвінкі та глухі;
Тверді та м'які
- Яку останню букву ми вивчили?
- Розкажіть усе, що знаєте про звуки [т], [т,]
Звук [т] - приголосний, парний, глухий, твердий, звук [т,] - приголосний, парний, глухий, м'який.

4. Постановка теми та цілей уроку.
- Буквоїд приніс багато різних слів, а чому саме ці слова і що нового я розібратися не можу. Допоможіть, хлопці розібратися зі словами Буквоєда?
СЛАЙД
Стілець, полиця, місяць, Оля, Ляля.
Це буква [ел]. Хором!
- Давайте промовимо цей звук. Л
- Повітря затримується - звук приголосний, він не співається зустрічає перешкоду зуби, губи і язик, але він вимовляється голосом означає він дзвінкий.
- Відкрийте зошити
СЛАЙД

- Буквоїд приніс вам загадки.
Хитра шахрайка,
Руда головка,
Пухнастий хвіст – краса.
Хто ж це? (лисиця)
- Розділимо слово ЛИСИ на склади.
Лі-са (2 склади)

Лисиця. Наголос падає на склад СА голосний звук а.

2 мови - злиття ЛИ і СА.
- Складіть звукову схему слова ЛИСИЦЯ.
- Наступна загадка Буквоїда
Змусить плакати всіх у коло,
Хоч він і не забіяка, а (цибуля)
СЛАЙД
Розділимо слово ЛУК на склади.
ЛУК (1 склад)
- Давайте поставимо наголос у цьому слові. Давайте покличемо це слово.
ЦИБУЛЯ. Наголос падає на склад Лу голосний звук у.
- Визначимо скільки у цьому слові замочків та складів – злиття.
1 стилю - злиття ЛУ і 1 замочок До.
- Складіть звукову схему слова ЛУК.

Який можна зробити висновок?
СЛАЙД

Звуки [л], [л,] можуть бути як твердими, і м'якими.
-Розфарбуйте букву Л половину зеленим половину синім кольором.
СЛАЙД
Знайдемо їй місце у стрічці букв. Звуки [л], [л,] – приголосні, отже букву Л ми помістимо у синій частині стрічки букв. (Показати її місце у стрічці).
Пара є? Ні. Отже, звуки [л], [л,] будуть непарні.
- Скажіть, які звуки означає буква Л.
Літера Л – означає звуки [л], [л,]. Звук [л] - приголосний, непарний, дзвінкий, твердий. Звук [л,] - приголосний, непарний, дзвінкий, м'який.
- На що схожа літера Л?
- Зобразіть літеру Л за допомогою пальчиків.
- Встаньте, зобразіть літеру Л у парі.

Фізхвилинка

Літерою Л поставимо ноги,
Немов у танці руки в боки.
Нахилилися вліво, вправо.
Виходить справно.
Ліворуч, праворуч, ліворуч, праворуч.
Виходить справно.
-Сідайте.
-Буквоїд приніс

РОЗПОВІДЬ ПРО ТЕ, ЯК ЛІТЕРА А, О, І, У, І СПОРУЖИЛАСЯ З ЛІТЕРАЮ
Літері Л давно подобалася пісенька літери А - гучна, протяжна, плавна, але сама вона співати не вміла.
Якось літера А, співаючи свою пісеньку, прогулювалася Буквоградом, зустрілася з літерою Л і помітила, що вона чимось засмучена.
- Чому ти така сумна? - Запитала літера А.
- Я позначаю дзвінкий приголосний звук і зовсім не вмію співати...- відповіла літери Л
- Я можу заспівати разом із тобою. Аж раптом і в тебе вийде? Ти згодна? - Запропонувала А.
- Звісно я згодна! - Вигукнула Л. Може, тому їх і назвали «згодними»?
Першою встала буква Л, а буква А прилаштувалася праворуч від неї, і вони заспівали:
- ЛА-А-А...
- Так звучить найпростіша пісенька без слів: ЛА-ЛА-ЛА...
- Тут приєдналися літери О, І, У та Ы. А з нами з співаєш?
- «Звичайно заспіваю!» - Сказала літера Л.
- І заспівала ЛО-О-О, ЛИ-І-І, ЛУ-У-У, ЛИ-И-И.
СЛАЙД
- Давайте прочитаємо склади з літерою Л
ЧИ ЛО ЛО ЛУ ЛИ
назвіть склад, у якому звук [л,] – м'який. Доведіть.
Чи, тому що буква “і” вказує на м'якість попереду приголосного звуку.
АЛ ОЛ ІЛ УЛ ЫЛ
СЛАЙД
-Щоб зняти напругу з очей Буквознавець приготував ще зарядку для очей, попросив уважно стежити за предметами, оскільки він сховав у цих предметах слова з літерою Л.
СЛАЙД
- Давайте відкриємо підручник на сторінці 62 – 63
- Буквоїд приніс нам казку. Хто знає, що це за казка?
(Тараканище)
СЛАЙД
– Цю казку написав чудовий дитячий письменник Корній Іванович Чуковський. Він писав казки, пісеньки вірші для дітей у жартівливій формі напевно через те, що він народився 1 квітня в день сміху.
СЛАЙД
(Читання уривка із казки.)
- Буквоїд просить назвати слова, які є на малюнку підручника, в яких є буква Ел. (Слон, сходи, місяць, хмара, пальми)
- Читання слів, виділених чорним кольором.
СЛАЙД
- Читання речень.

5. Підсумок уроку
СЛАЙД
-Ви успішно впоралися з усіма завданнями Буквоєда, і наш урок добіг кінця. Розкажіть, чому навчалися на уроці.
Ми вчилися розрізняти звуки [л], [л,] та букву Л у словах, вчилися читати склади слова та речення
-Розкажіть все, що дізналися про звуки [л], [л,]
Звук [л] - приголосний, непарний, дзвінкий, твердий. Звук [л,] - приголосний, непарний, дзвінкий, м'який.
-Яка літера означає звуки [л], [л,]?
Літера Л

6. Рефлексія
Розкажіть:
1) що нового ви дізналися, подорожуючи Буквоградом?
2) що нового ви зробили, подорожуючи Буквоградом?
СЛАЙД

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

М Літера Л. Згідні звуки [л], [л].

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? 1) Відгадайте загадки і скажіть, з якого звуку починається слово-відгадка. 2) Проведіть невелику дослідницьку роботу. Дізнайтеся, які це звуки, голосні чи приголосні.

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? Висить груша не можна зїсти.

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? Якщо йому роботу даси - Даремно працював олівець.

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? Прилітає до нас із теплом, Шлях проробивши довгий, Ліпить будиночок під вікном З піску та глини.

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? - І дощ піде на грядки.

Що за птах: пісень не співає, гнізда не в'є, людей та вантаж везе? Дерев'яна дорога – Вгору йде вона відлого. Що ні крок, то яр.

Л Буква Л звук [ л ] - зголосний, дзвінкий може бути твердим [ л ] може бути м'яким [ л ] л уна лев

Назви слова зі звуком [л].

Л А О У И

Л А О У И

л о. м а У м ми ми

Мама мила раму.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок російської мови. 1 клас. Тема "Згідні звуки та літери, що позначають згодні звуки"

Технологічна карта уроку. Система Л. В. Занкова. Підручник "Російська мова 1клас" автор А.В. Полякова.

Тренуємося перевіряти букву парного приголосного звуку в корені слова і правильно позначати орфограму.

Даються слова з пропущеною буквою парного приголосного звуку докорінно. Є зразок перевірки та правильне позначення орфограми.

Тухватуліна Руфія Хамітівна вчитель логопедіїДержавна бюджетна спеціальна (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я "Татарсько - Єлтанська спеціальна (корекційна) школа - інтернат 8 виду" Чистопольського району РТ.


Тема: Звуки Л, Ль. Літера Л.

Цілі:

  • Навчальна: створити умови для формування уявлення про звуки [л], [ль] та літеру, яка їх позначає; навчитися розрізняти звуки [л], [ль], букву “л” у словах, у мовленні, давати характеристику нових звуків.
  • Розвиваюча: розвивати мову, вміння логічно мислити, аналізувати, знаходити загальні ознаки, робити висновки.
  • Корекційна: корекція уваги, образної пам'яті.
  • Виховна: розвивати пізнавальний інтерес дітей, виховувати доброту.

  • Губи розімкнуті
  • Зуби зближені

  • Губи розімкнуті
  • Зуби зближені
  • Кінчик язика упирається у верхні різці.
  • Голосові складки зімкнуті та вібрують

  • Губи розімкнуті
  • Зуби зближені
  • Кінчик язика упирається у верхні різці.
  • Передня частина спинки язика опущена.
  • М'яке піднебіння підняте і закриває прохід у ніс.
  • Голосові складки зімкнуті та вібрують
  • Губи розімкнуті
  • Зуби зближені
  • Кінчик язика упирається у верхні різці.
  • Середня частина мови вигнута і піднята до піднебіння.
  • Голосові складки зімкнуті та вібрують

Звук Л

Згідний


Звук Ль

Згідний


Прочитай склади.


Прочитай склади.



Прочитайте чистомовки

Чи-ли-ли-ли відлетіли журавлі.

Ло-ло-ло-ло всі доріжки замело.

Ля-ля-ля-ля побіліла вся земля.

Лю-лю-лю-лю новий рік зустрічати люблю.



Закріплення звуковимови в коротких реченнях .

Юля грала з юлою.

Із чим грала Юля?

Поля мила підлогу.

Хто мила підлогу?

Клара спіймала міль.

Що зловила Клара?

Корабель сів на мілину.

Куди сів корабель?

Галка стрибала галькою.

Хто стрибав галькою?

Ялинку поставили в кутку кімнати.

Де поставили ялинку?

Я дивлюсь у блакитну далечінь.

Куди я дивлюсь?

Через океан пливе велетень.

Хто пливе через океан?


Л Л Л Л Л М Л Л

А ЛЛ Л ЛЛ ЛП

Л л Лл П Л Н І

А Д К А Г Л Л І


Літера Л любить переодягатися в різний одяг. Її буває важко впізнати. Давайте спробуємо впізнати її у різних вбраннях. Називайте всі літери Л і підкресліть зайві.

Л Л Л Л Л МЛ Л

А ЛЛ Л ЛЛ Л П

Л л Лл ПЛ Н І

А Д До А ГЛ Л І


  • Лебідь
  • Жаба
  • Лисиця
  • Валянки

Де знаходиться звук Л?

У словах лебідь,

жаба, лисиця

звук Л знаходиться на початку слова.

У слові валянкиу середині слова.

У слові віслюкнаприкінці слова.


Один-багато.

Волошка

Васильки


Один-багато

Лимон

Лимони


Один-багато

Антилопа

Антилопи


Один-багато

Береза

Берези


Один-багато


Один-багато

Яблуко

Яблука




Правильно поділи слова на склади .

Лист

Маліна

Яблука

Лім-о-н

В-ас-іле-к

Аркуш

Ма-лі-на

Яб-ло-ко

Лімон

Ва-сі-лек.


Слова розсипалися .

  • Тенла
  • Ліфут
  • Паьтол
  • Шаляп
  • Стрічка
  • Туфлі
  • Пальто
  • Капелюх

Звукобуквенний розбір

Напиши слово правильно

Тенла

Ліфут

Паьтол

Шаляп

Скільки складів?

Скільки голосних

Скільки приголосних?

Скільки всього звуків?

Скільки всього


Звукобуквенний розбір

Напиши слово правильно

Тенла

Ліфут

Паьтол

Шаляп

Скільки складів?

Стрічка

Туфлі

Пальто

Капелюх

Скільки голосних

Скільки приголосних?

Скільки всього звуків?

Скільки всього





Правильну відповідь Гладіолус.

Тому що у слові Гладіолус звук Л твердий. А в інших словах звук Ль м'який.





Правильну відповідь Яблуко.

Тому що в слові яблука звук Л твердий. А в інших словах звук Ль м'який.





Правильну відповідь .

Чорниця

Тому що в слові Голубика звук Л твердий. А в інших словах звук Л м'який.





Правильну відповідь .

Каструля

Тому що в слові каструля звук Л м'який. А в інших словах звук Л твердий.




Жабка мандрівниця



Вовк та білка.Білка стрибала з гілки на гілку і впала прямо на сонного вовка. Вовк схопився і хотів її з'їсти. Білка почала просити: - Відпусти мене. Вовк сказав:- Добре, я пущу тебе, тільки ти скажи мені, чому ви, білки, такі веселі. Мені завжди нудно, а на вас дивишся, ви там нагорі все граєте і стрибаєте. Білка сказала: - Пусти мене раніше на дерево, а звідти тобі скажу, бо я боюся тебе. Вовк пустив, а білка пішла на дерево і звідти сказала:- Тобі від того нудно, що ти злий. Тобі злість серце палить. А ми веселі через те, що ми добрі і нікому зла не робимо.


Відповісти на питання?

1.Вона пообіцяла сказати йому причину веселощів білок.

4. - Тобі від того нудно, що ти злий. Тобі злість серце палить. А ми веселі через те, що ми добрі і нікому зла не робимо.

1.Чому вовк відпустив білку?

2.Хто виявився хитрішим?

3.Хто вимовляти мораль казки?

4. Знайдіть та прочитайте мораль?


Білка (Яка?) -

весела, добра

Вовк (Який) -

нудний, злий


Протиставлення

Перечитайте відповідь білки та виберіть, як білка говорить про хорошу людину та погану людину .

Добрий нікому зла не бажає; серце палить.


Що таке агресивність?

Злість - це дуже сильна емоція, причиною появи якої може бути дуже сильний розлад, біль та ін. Це людська реакція, яка може виражатись від легкого роздратування до справжнього сказу. Злість може стати причиною багатьох захворювань і неприємностей.


Що таке доброта?

Той, хто робить добро іншим, чуйний, а також виражає ці якості.


  • Доброта – це те, що може почути глухий та побачити сліпий.
  • Ласкаво творити себе веселити.
  • Добрі слова залишають у душах людей чудовий слід. Вони пом'якшують, втішають та зцілюють серце того, хто їх чує
  • Роби добро і кидай його у воду.
  • Роби добро і не чекай взаємності.
  • Найдорожче за титули добре серце.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Спробуйте написати людські якості, які належать білці (позитивні), а потім вовку (негативні).


Підсумок.

Так давайте підіб'ємо підсумок нашого уроку

Чим має жити людина?

Мабуть, людина має жити заради інших людей.

Треба дарувати частину своєї людської душі, випромінювати доброту та любов. Робіть людям добро, а не зло, поділяйте з ними і радість і біду, любіть, поважайте одне одного

Урок я хочу закінчити словами:

Хочу я, щоб добро до тебе прийшло,

Як світло весняне, як тепло багаття:

Нехай тобі джерелом добра

Не стане те, що іншому зло.

Алім Кешоков


  • Гайдіна Л.І., Обухова Л.А. Логопедичні вправи: Виправлення порушень писемного мовлення. 1-4 класи.-М.:ВАКО,2007.-112с.
  • Іванова.Е.А. Чую, бачу, відчуваю-правильно говорю! Книжка для логопеда.-М.: ТЦ Сфера, 2007. 176с.
  • Логопедія/Флерова Ж.М.- Вид. 3-тє. Ростов н/Д: Фенікс, 2006.-318с.
  • Самовчитель з логопедії. Універсальне керівництво / Авт.- Упоряд.Бєлов Н.В.- Мінськ: Харвест, 2011.320 с.
  • Підготовка старших дошкільнят до навчання грамоти: система занять, конспекти, дидактичний матеріал/авт.-упоряд. О.М. Єльцова. Волгоград: Вчитель, 2009.-335 с.
  • Логопедична робота у корекційних класах: метод. Посібник для вчителя-логопеда / Р.І.Лалаєва. -М: Гуманітар. Вид. Центр ВЛАДОС, 2004.-223с.
  • Заняття з логопедом: вчимося складати вірші та загадки/В.Д. Прокоф'єва. Ростов н/Д: Фенікс, 2011-171 с.

Використана література.


  • Світлана Вохрінцева. Навколишній світ. Садові квіти. Дидактичний матеріал. Видавництво «Країна фантазій»
  • Світлана Вохрінцева. Навколишній світ. Фрукти. Дидактичний матеріал. Видавництво «Країна фантазій»
  • Світлана Вохрінцева. Навколишній світ. Ягоди.Дідактичний матеріал. Видавництво «Країна фантазій»
  • Світлана Вохрінцева. Навколишній світ. Посуд. Дидактичний матеріал. Видавництво «Країна фантазій»
  • Наочно-дидактичний посібник. Світ у картинках. Дерева та листя. Москва. МОЗАЇКА-СИНТЕЗ.2010.