у старшій групі

мета: згадати відомі дітям російські народні та літературні казки, організувати комунікативну діяльність.

завдання: продовжити вдосконалювати вміння вибудовувати свою відповідь відповідно до мовними нормами, вислуховувати думки своїх однолітків, не перебиваючи, аргументувати свою думку; збагачувати словниковий запас дітей;розвивати увагу, пам'ять, мислення, мова; розвивати творчі здібності.

Матеріали та обладнання: пелюстки із завданнями, «Цветик - семицветик», ілюстрації до казок, картинки: лисиці і глечика, царівни-жаби, Сівка-Бурки, Хаврошечка, колечко, фланелеграф, будиночок, ялинки, картинки дівчинки, старого, кішки, козлика, мішечок з крупою або лялька Крупенічка, барабан, аудіозапис Е. Птічкіна «Казки гуляють по світу», проектор, ноутбук, квітка з пелюстками з білого паперу, фарби, пензлики, стаканчики з водою, серветки.

Попередня робота: читання російських народних казок: «Лисиця і глечик», «Царівна-жаба», «Сивка-Бурка», «Хаврошечка» і літературних казок: «Цветик-семицветик» В. Катаєва, «Срібне копитце» П. Бажова, «Крупенічка» Н. Телешова, «Чарівний барабан» Дж. Родарі.

хід заняття

вихователь: Діти, я вас запрошую на наш казковий килим в гурток. Давайте скажемо один одному добрі слова:

Зібралися всі діти в круг

Ти мій друг і я твій друг.

Разом за руки візьмемося

І один одному посміхнемось.

Ми без казки жити не можемо,

Казка в гості до нас прийшла.

Своїх казкових героїв

Нам з собою привела.

Чи любите ви казки?

Які? (Відповіді дітей.) І я теж дуже люблю казки. Сідайте на стільчики.

вихователь: хлопці, послухайте чарівні слова:

Лети, лети, пелюстка,

Через захід на схід,

Через північ, через південь,

Повертайся, зробивши коло.

Лише торкнешся ти землі -

Бути по-моєму вели.

Здогадалися з якої казки ці слова. (Цветик семицветик).

А у кого був цей квітка? (У дівчинки Жені).

А що робили пелюстки? (Виконували бажання).

Сьогодні я принесла свій квітку-семицветик, але він, на жаль, не виконує бажання. На пелюстках квітки сховалися казки. Хочете дізнатися, що там за казки? (Так).

Отже, почнемо - відриваємо перший пелюстка. Тут завдання.

Назва зашифровано в двох загадках. Ось перша загадка:

Хитра шахрайка,

Руда головка,

Хвіст пухнастий - краса,

А звуть її ... (лисиця)

(Виставити на мольберті зображення лисиці, похвалити дітей).

А ось вам і друга загадка:

Шийка вузьке,

Круглі боки.

Потрібен нам для молока.

І навіть в жаркий день завжди

У ньому холодна вода. (Глечик)

(Виставити на мольберті зображення глечика).

(Якщо загадка викличе у дітей утруднення, можна запропонувати підказку: це посуд, в старовину її робили з глини і зберігали там молоко або квас, з цього посуду журавель лисицю холодником пригощав в казці «Лисиця і журавель».)

вихователь: перед нами і відповідь. Ви здогадалися, як називається ця казка? ( «Лисиця і глечик»)

Картинка «Лисиця і журавель» на екрані.

вихователь: Цю казку придумав російський народ і вас чекають питання мудровані. "Слухайте уважно". Я буду говорити фрази з казки, якщо правильно то будете відповідати хором «Так, так, так» і плескати, якщо є помилка, то скажіть хором «Ні, ні, ні» і топати.

У старі роки у одного царя було три сини. "так Так"

Впала стріла у молодшого сина в город. "ні ні"

Пошила, Василиса-Премудра, царю чоботи-скороходи. "ні ні"

Махнула Василиса лівим рукавом - раптом зробилося озеро. "так Так"

Спалив Іван-царевич на вогні, плаття Василіси Премудрість «ні, ні»

Каже ведмідь: «Не бий мене, Іван-царевич! Я тобі пригоді. » "так Так"

Зламав Іван-царевич меч, тут і смерть Кощія прийшла. "ні ні"

вихователь: Молодці, хлопці, казку знаєте добре - на всі питання відповіли правильно. Як називається казка? (Царівна жаба)

Картинка «Царівна-жаба» на екрані.

    Гра «Каблучку».

вихователь : Послухайте уривок з казки. «Наступного ранку знову Іван вийшов в чисте поле, покликав коня. На цей раз високо стрибнув кінь, зірвав Іван перстень з руки царівни. » (Сівка Бурка)

Пропоную пограти в гру «Каблучку». Станьмо в гурток складемо долоньки, а я непомітно кому то з вас покладу колечко, той кому попало колечко нічим себе не видає, намагається вести себе так, щоб ми не здогадалися, що колечко у нього, вийде він тільки тоді, коли ми його покличемо: «Де ти перстень, каблучку?»

Діти стають в коло і витягують вперед руки, притиснувши долоні один до одного. Вихователь ховає в своїх руках каблучку і під пісню зачіпає своїми долонями долоньки дітей, непомітно опускає кому-небудь каблучку.

покотився каблучку

Через поле і місток.

До кого перстень потрапить,

Той зараз танцювати піде.

Діти запитують: «Де ти перстень, перстень? Ти подай свій голосок! » Дитина, у якого в долоньках захований перстень, говорить: «Я тут!», Виходить у середину кола і танцює. Діти плескають.

Картинка «Сивка-Бурка» на екран.

    Наступний пелюстка із завданням.

вихователь: казка про дівчинку, якій нелегко жилося в сім'ї. Вона ткала, пряла, працювала, слова доброго ніколи не чула, ображали її, а жаліти ніхто не шкодував. Ось її слова: «Мене б'ють, корять, хліба не дають, плакати не велять». Але була у неї корова, яка допомагала у важкій життя і в роботі. А ще за дівчинкою стежили Одноглазка, Двуглазка, Тріглазка. Здогадалися, що за казка? (Хаврошечка)

Картинки дівчинки, корови, дочок мачухи показувати по тексту.

Картинка «хаврошечка» на екран.

    Наступний пелюстка. Дидактична гра «Герої казки».

вихователь: на фланелеграфе будинок, ялинки. На столі картинки різних персонажів. Потрібно здогадатися, що за казка, знайти героїв казки і поселити їх у будиночок.

Діти приступають до завдання, при скруті можна загадати загадки.

Загадки про героїв казки:

Хтось сидить біля віконця в хатинці,

А маленький козлик стоїть на узліссі.

Вдарить копитцем - каміння летять,

І розсипи їх під місяцем блищать.

З козликом поруч кішка Мурёнка,

І дивиться на них з віконця ... (Даренка)

Козел той особливий був:

Правою ніжкою об каміння бив,

В якому місці топнет - камінь дорогий з'явиться.

Даренка все дивиться і дивується.

Здалеку-то його не розгледиш, що не розбереш,

А близько до нього, як не старайся, не підійдеш. (Срібне копитце)

Картинка «Срібне копитце» на екран.

    Наступний пелюстка. «Чарівний мішечок» або лялька Крупенічка.

У мішечку знаходиться гречана крупа. Діти по черзі обмацують мішечок і намагаються відгадати, що там знаходитися. Якщо не можуть, то можна опустити руку в мішечок.

вихователь : Відгадали казку? (Крупенічка)

Картинка «Крупенічка» на екран.

    Наступний пелюстка. «Чарівний предмет».

вихователь: ця казка про солдата і у нього є чарівний предмет, а також у казки три кінця. Перший кінець: солдат став багатим-пребагато, як мільйонер. Другий кінець: солдат відновив справедливість або покарав лиходіїв. Третій кінець: всередині цього предмета виявилося порожньо - зовсім порожньо, але солдат чомусь зрадів цьому.

Якщо діти не можуть відповісти - показати барабан. (Чарівний барабан)

Картинка «Чарівний барабан» на екран.

вихователь: ось і закінчилися мої пелюстки з казками!

Молодці хлопці, казки ви знаєте. За це я хочу подарувати вам Цветик семицветик! Але подивіться, пелюстки у квітки зовсім білі. Як же бути?

У нас є фарби, давайте спробуємо розфарбувати пелюстки. Нагадайте мені якого кольору був кожна пелюстка? (К, О, Ж, З, Г, С, Ф.)

(Діти виконують роботи.)

Звучить пісня Е. Птічкіна «Казки гуляють по світу».

(Можна взяти 4 кольори. Червона, жовта, синя і біла. Нам не вистачає помаранчевої, зеленого, блакитного, фіолетового кольорів. Як же ми зможемо зафарбувати наш квітка? (Відповіді дітей) - Щоб отримати бракуючі кольори ми будемо змішувати фарби. Якщо змішати червоний і жовтий-отримаємо, помаранчевий; синій і червоний-фіолетовий; синій і жовтий-зелений. А блакитний отримаємо змішавши білу фарбу з синьою.)

вихователь: молодці, тепер всі ваші добрі бажання збудуться, в цьому вам допоможе квітку-семицветик. Що вам сподобалося сьогодні на занятті? Що здалося складним?