Мета: познайомити дітей зі звуком [ч] і буквою Ч.

Корекційно-освітні завдання:

1) закріпити вміння дітей виділяти звук [ч] з ряду звуків, складів, слів;

2) вправляти у визначенні місця звуку в слові (початок, середина, кінець слова);

3) тренувати дітей в освіті іменників зі зменшено-пестливими суфіксами;

4) закріпити у мові дітей поняття «стиль»;

5) удосконалювати звуковий аналіз;

6) познайомити дітей з правописом ЧА, ЧУ;

7) удосконалювати навички читання складів, слів;

Корекційно-розвиваючі завдання : Розвивати фонематичний слух, увагу.

Корекційно-виховні: виховувати позитивне ставлення до занять; вести контроль за власною мовою; формувати навик співпраці, вміння слухати співрозмовника.

устаткування:

предметні картинки (банан, качка, коса, валянки); сюжетні картинки; м'яч; листи із зображенням черепахи; предметна картинка (черепаха); посібник для звукового аналізу; посібник «Годинник»; зошити, ручки; коробка; картки із зображенням букв (Ч, А, Т, У, З, И).

хід заняття

1. Організаційний момент:

Логопед: Хлопці, по дорозі в дитячий сад я зустріла листоношу. Він передав мені лист. Давайте прочитаємо, що в ньому написано.

«Хлопчики і дівчатка!

Запрошую Вас зробити чудову подорож в країну буквар, де живуть ...

А хто живе в цій країні, ви повинні відгадати самі.

Ваша нова буква »

Логопед: Ось яке цікаве лист. Ну що відгадає, хто ж живе в країні буквар?

діти: Так.

Показую дітям картинку із зображенням банана.

Логопед: Хлопці, що зображено на цій картинці?

діти: На цій картинці зображений банан.

Логопед: Який перший звук у слові банан?

діти: У слові банан перший звук б.

Логопед: Молодці, хлопці. (Перевертаю картинку. На зворотному боці зображено буква Б).

Аналогічна робота з картинками: качка, коса, валянки, буква И.

Логопед: Хлопці, давайте прочитаємо, хто ж живе в букварі?

діти: Букви.

Логопед: Правильно. І сьогодні ми познайомимося ще з однією новою буквою.

Послухайте скоромовку і скажіть, який звук найчастіше чується в ній.

«Чебурашка чашку чаю

Черепашці наливає »

діти: Звук [ч].

Логопед: Правильно. Сьогодні ми познайомимося зі звуком і буквою Ч.

Давайте дамо характеристику звуку [ч]. Вимовте звук ч.

діти: Ч-ч-ч.

Логопед: Звук ч можна проспівати?

діти: Звук ч не можна проспівати. Він згоден.

Логопед: Правильно, хлопці. Молодці. А зараз покладіть долоню на горлечко і скажіть звук ч. Наше горлечко спить або працює?

діти: Шийка спить.

Логопед: Якщо горлечко спить, значить звук ч який?

діти: Звук [ч] глухий.

Логопед: Молодці, все правильно. А ще звук [ч] завжди м'який.

Віка, дай повну характеристику звуку [ч].

Віка: Звук [ч] приголосний, глухий, завжди м'який.

2. Основна частина

Логопед: Хлопці, приготуйте свої долоньки. Я буду вимовляти звуки, склади, слова. Ви хлопайте в долоні, коли почуєте звук [ч], склад зі звуком [ч], слово зі звуком [ч].

Ч, З, Ч, Т, Ч, Ч, П, К, Ч

ЧА, ПА, ЧУ, ТІ, ЧИ

М'яч, ПАЛИЦЯ, ПОЧКА, ЧАЙНИК, ТИГР, ОЧКИ.

Логопед: Молодці, всі були дуже уважними.

3. Робота з роздатковим матеріалом

Логопед: Хлопці, подивіться на цю картинку. У кожного з вас є така ж. Візьміть її, будь ласка.

Будь уважним, дивись:

Слова зі звуком [ч] назви

І місце звуку в слові вкажи.

діти: На цій картинці зображений ключ. У слові ключ звук [ч] знаходиться в кінці слова.

(Аналогічно зі словами: бочка, царевич, черепаха, Чипполино, часник, грубка).

Логопед: Молодці. Ви дуже добре виконали це завдання.

А зараз пограємо в гру «Назви ласкаво» (Гра з м'ячем)

Виходьте в коло.

Логопед: Стілець.

діти: Стільчик.

(Слова: замок, вилка, пеньок, яблуко, бик, помідор, онук, блін, тапки, гілка, диван, батон, шнурок).

4. Бесіда

Логопед: Хлопці, що таке склад?

діти: Склад - це частина слова, в якій обов'язково є голосний звук. Скільки в слові голосних звуків, стільки і складів.

Логопед:

Буду я зараз водити,

Буду склади говорити.

Склади потрібно так поставити,

Щоб слово отримати.

Логопед: Си, ЧА

діти: ГОДИННИК.

(ЧА, ТАК КА, ЧАЙ КА, точ ЧА, ТУ ЧА, СВ НІК, ЧАЙ

ЧОК, СУ КА, ЧАШ ЧО, ПЛЕ КА, точ)

Логопед: Молодці! А зараз встаньте, відпочинемо:

Хто, скажіть, зможе, діти

Повторити рухи ці?

Руки вгору я підніму.

Д: Це теж я можу.

Вправо-вліво розведу.

Д: Це теж я можу.

І як птах полечу.

Д: Це теж я можу.

Головою поверчу.

Д: Це теж я можу.

А потім сяду, встану.

Д: Це теж я можу.

І анітрохи не втомлюся.

Д: Це теж я можу.

Я пострибати трохи.

Д: Це теж я можу.

І пішки піду в дорогу.

Д: Це теж я можу.

Якщо треба, побіжу.

Д: Це теж я можу.

Все на світі я можу.

Зараз сяде той, хто скаже чистоговорку:

Ча-ча-ча-дай мені калача.

Чу-чу-чу-я гуляти хочу.

Чи-чи-чи-червоні цеглини.

Чо-чо-чо-ох, як гаряче.

Ач-ач-ач-прийшов лікар.

Оч-оч-оч-скоро ніч.

Уч-уч-уч-у мене ключ.

Ча-ча-ча-побачили гайвороння.

Чу-чу-чу-молоточком стукаю.

Чи-чи-чи-пироги в печі.

5. Знайомство з буквою Ч

Логопед: Хлопці, подивіться, що це?

діти: це буква Ч.

Логопед: На що схожа буква Ч?

діти: на вішалку, на гачок, на цифру 4.

Логопед:

Так, ми правильно вирішили,

Чми пишемо як 4

Тільки з цифрою, друзі

Букви плутати нам не можна.

Напишіть букву Чв повітрі.

А зараз відгадайте загадку:

Що за диво?

Ось так диво.

Зверху блюдо,

Знизу блюдо,

Ходить диво по дорозі,

Голова стирчить так ноги.

діти: Це черепаха.

Логопед: Правильно. Візьміть листочки, на яких намальована черепаха. На панцирі у черепахи написані літери Ч. Але написані вони правильно і неправильно. Обведіть ті букви Ч, Які написані правильно.

(Діти виконують завдання)


7. Підведення підсумків заняття

Логопед: Молодці, хлопці.

(Відкриваю коробку, дістаю букви Ч).

Хлопці, а чому букви зеленого кольору?

діти: букву Чпозначає звук [ч], а він завжди м'який.

Логопед: Правильно, хлопці. Назвіть ще раз характеристику

Звуку [ч].

діти: Звук [ч] - приголосний, глухий і завжди м'який.

Логопед: Правильно, хлопці, молодці! Ці літери - вам. Може бути, ви ще придумаєте слова зі звуком [ч], про які ми не говорили сьогодні на занятті. І якщо придумаєте, то обов'язково розкажіть мені.

Все дуже добре займалися. Можете йти пограти.

література:

С.П. Цуканова, Л.Л. Бетц «Вчимо дитину говорити і читати» М .: Видавництво ГНОМ і Д, 2007. - 184 с.

Е.А. Пожиленко «Чарівний світ звуків і слів» - Гуманит. изд. центр ВЛАДОС. - М., 1999. - 216 с.

Т.Р. Кислова «По дорозі до абетки» - М .: Баласс, 2002. - 128 с.

Е.В. Кузнєцова, І.А. Тихонова «Навчання грамоті дітей з порушеннями мови» М .: ТЦ Сфера, 2008. - 128 с.

логопед МДОБУ дитячий сад №9 КВ

м Богородицьк, Тульська область, Росія

Більше цікавої інформації ви можете прочитати і обговорити на форумі