Бесіда з дітьми підготовчої групи по темі: «Земне життя Пресвятої Богородиці відображена в православних іконах російського народу»

Автор: Колесникова Світлана Олександрівна, вихователь.
Місце роботи: МКОУ Березовська ЗОШ структурний підрозділ МКДОУ Березовський дитячий сад ОРВ с. Березівка \u200b\u200bАннинского району Воронезької області.
опис: Дорогі колеги пропоную вашій увазі конспект бесіди про Пресвяту Богородицю, призначеної для дітей старшої і підготовчої груп або дітей початкових класів. Бесіда проводиться в формі презентації, в рамках знайомства з православною культурою та історією російського народу. Буду рада, якщо мій матеріал виявиться корисним педагогам і вихователям.
мета:Знайомство з основними подіями життя Пресвятої Богородиці.
завдання: Розповісти про життя Богородиці. Ознайомити дітей з іконами, що відображають основні події життя Божої Матері. Виховувати в дітях необхідність добрих вчинків, слів, думок. Ввести дітей в світ духовних цінностей, традицій свого народу.

Хід бесіди:
вихователь: Привіт хлопці і гості нашого садка. Осінь багата не тільки урожаєм, а й осінніми святами. В останню неділю листопада країна відзначає День Матері, а перед цим 21 вересня вся наша країна і всі віруючі люди всього світу відзначають велике свято - Різдво Пресвятої Богородиці, Самою Великої Матері, Божої Матері. Ось про це ми зараз і поговоримо з вами.
Слайд №2 (На екрані з'являється зображення ікони Божої Матері).
У далекому, стародавньому місті Назареті жила благочестива сімейна пара - Іоаким і Анна. Вони були праведні перед Господом і з чистим серцем дотримували заповіді його. Все б було добре, та тільки не було у них дітей. На ті часи це вважалося великим покаранням і засуджувалося людьми. Так вони і жили біліше 50 років, піддаючись глузуванням і докорів від оточуючих людей. Одного разу прийшов Йоаким в Храм, щоб принести жертву Богу, але священик Іссахаре відкинув його приношення, докорив бездітність. І інші одноплемінники також докоряли його. Важко було Иоакиму чути такі слова всенародно, і вирішив він не повертатися додому, а піти в пустелю і там молитися 40 днів і ночей. У той же час Ганна, дружина його була вдома і дізналася про образу, завдану її чоловікові. Гірко плакала вона в саду під деревом. І піднявши очі до неба, побачила в гілках гніздо з пташенятами - ще сильніше полилися з її очей сльози. «Горе мені, одинокій - все в світі втішаються дітьми: і птиці небесні і звірі земні родючі у Тебе, Господи, і земля приносить під час плоди свої, і все благословляють Тебе! Одна я як степ безводний, без життя і рослинності! Поглянь на мене Господи, і почуй молитву мою! » І раптом з'явився перед нею ангел і сказав, що молитви її почуті і народиться у неї дочка і назве її Марія. Зраділа Анна і пішла в Єрусалим, віддати хвалу і подяку Всевишньому.
Ангел Божий з'явився і праведному Йоакима і сказав йому такі ж слова. І Іоаким так само поспішив до Єрусалимського Храму, де і зустрів свою дружину і Золотих воріт.
Слайд №3 (На екрані з'являється зображення ікони «Зустріч Іоакима і Анни біля Золотих воріт»).
У належний час народилася у них дочка і дано їй ім'я Марія, що означає по-єврейськи: «пані», «надія». І з давніх часів всі християни святкують різдво Божої Матері 21 вересня: це свято великої радості, тому що весь рід людський отримав надію на порятунок.
Слайд №4 (На екрані з'являється зображення ікони «Різдво Пресвятої Богородиці).
Різдво Твоє, Богородице Діво, радість звести всій вселенній: з Тебе бо засяяло Сонце Правди, Христос Бог наш, і, зруйнувавши клятву, дав благословення, і, скасувавши смерть, дарував нам життя вічне.
Дівчинка росла і ось, їй уже виповнилося три роки.
Слайд № 5 (На екрані з'являється зображення ікони «Трілетствующая»).
Слайд №6 (На екрані з'являється зображення ікони «Іоаким і Анна»).
По обітниці батьки відвели Марію в Храм і присвятили Богу. Урочиста процесія пройшла через все місто і маленька Марія сама піднялася по крутих сходах храму.
Слайд №7 (На екрані з'являється зображення ікони «Введення в храм Пресвятої Богородиці»).
Старі батьки, вручивши дочка свою волю Отця Небесного, принесли йому подячні жертви і повернулися в свій будинок. Марія ж продовжувала жити при храмі.
Але у древніх євреїв не було монастирів, де можна було всю свою життя присвятити Богові. І Марія була заручена праведному Йосипу, тобто доручена йому не для шлюбу, а для збереження її дівоцтва та чистоти. Так, пройшло якийсь час. Одного разу Марія була в своїй кімнаті і читала Св.Пісаніе і в цей момент їй явився архангел Гавриїл. Він передрік Діві Марії, що вона зачне, і породить сина і назве Йому ім'я Ісус.
Слайд№8 (На екрані з'являється зображення ікони «Благовіщення Пресвятої Богородиці»).
В цей час трапилася в країні перепис населення, і кожна людина повинна була йти в своє рідне місто і записатися там, в державні списки. Йосип і Марія вирушили до Віфлеєму. І прийшов час Марії народити. У готелі не було місця, і сім'я притулилася в печері для худоби. Марія народила немовля і поклала його в ясла, годівницю для худоби. Пастухи ж першими принесли свою повагу і принесли все, що мали: чистоту любові, міцну віру, і серцеву хвалу Спасителю і Владиці своєму.
Слайд №9 (на екрані з'являється зображення ікони «Різдво Христове»).
Як було покладено за стародавнім звичаєм, на дев'ятий день був здійснений обряд обрізання.
Слайд№ 10 (На екрані з'являється зображення ікони «Обрізання Господнє»).
Так жив Ісус разом з Пречистою Матір'ю своєю і Йосипом.
Слайд № 11 (На екрані з'являється зображення ікони «Свята Родина»).
Слайд №12 (На екрані з'являється зображення ікони «Йосип з немовлям»).

І дізналися мудреці, що на землі народився великий Цар, Який буде панувати над усім світом. І прийшли поклонитися Цареві, і принесли дари - золото, як Цареві, ладан, як Богу, і смирну, як Боголюдини, яка спокутує хресною смертю гріхи всього світу.
Слайд№ 13 (На екрані з'являється зображення ікони «Поклоніння волхвів»).
За єврейським звичаєм, на сороковий день немовляти Ісуса принесли в Храм для присвяти Богові. У той час в храмі був праведний Симеон, якому було обіцяно, що він не помре, поки не побачить народженого Ісуса - Спасителя світу.
Слайд № 14 (На екрані з'являється зображення ікони «Стрітення Господнє»).
Але цар Ірод дізнався про народження великого Царя, він побоявся втратити владу і вирішив знищити немовляти. Ангел Господній з'явився Йосипові і звелів бігти з Марією і немовлям до Єгипту.
Слайд №15 (На екрані з'являється зображення ікони «Втеча в Єгипет»).
До 30 років жив Ісус з батьками, за тим вийшов на служіння людям.
Слайд№16 (На екрані з'являється зображення ікони «Спаситель»)
Три роки проповідував Він Євангеліє Спасіння і був відданий і розп'ятий на горі Голгофі як злочинець.
Слайд №17 (На екрані з'являється зображення ікони «Розп'яття»).
Тут доречно згадати вірш Анни Ахматової:

Магдалина билася і ридала,
Учень улюблений кам'янів,
А туди, де мовчки Мати стояла,
Так ніхто глянути й не посмів.

На третій день після смерті Ісус воскрес.
Слайд №18 (На екрані з'являється зображення ікони «Воскресіння»).
На сороковий день Ісус вознісся на небеса до небесного Свого Отця.
Слайд№ 19 (На екрані з'являється зображення ікони «Вознесіння»).
Після вознесіння Ісуса Христа Марія прожила ще багато років, подорожувала з учнями Христа і проповідувала Євангеліє. Велику славу і повагу має Вона в Росії. Широко прославилися чудотворні ікони і списки з цих ікон.
На екрані з'являються слайди з зображенням святих, чудотворних ікон Божої Матері.
Деякі ікони миро точать, тобто мимовільно виділяють священне масло - миро.
Слайд № 26 (На екрані з'являється зображення мироточивої ікони).
На знак подяки за вчинені чудеса, люди приносять до ікон коштовності і прикрашають їх.
Слайд№27 (На екрані з'являється зображення ікони прикрашеної коштовностями).
Померла Пресвята Богородиця в глибокій старості в оточенні учнів Христа.
Слайд №28 (На екрані з'являється зображення ікони «Успіння Пресвятої Богородиці»).
володарці
До Тебе, Владичице свята,
До Тебе за милістю прийду,
В Тобі, Заступниці благая,
Покров і допомогу я знайду.
Ти нам притулок, і щит,
І зцілення недужих,
До Тебе ображений поспішає,
Втіха, Радість усіх скорботних!

Презентація на тему: Земне життя Пресвятої Богородиці відображена в православних іконах російського народу

Істина: Бог створив все прекрасним.

Мета: Показати, що Бог - Творець всього. Вчити дбати про все творіння Боже.

Догматика: Бог - Творець.

Християнська етика: Турбота про творіння Боже.

зацікавленість:

Хто зробив цей предмет? (Стіл, шафа, книгу). А як називають тих людей, які будують будинки? (Будівельники). Будують будинки різні робочі: і муляр, і слюсар, і тесля, і інші. А як називають Того, Хто зробив квіти, воду, камені, тварин? (Бог).

Сьогодні ми з вами дізнаємося, як все це було.

Біблійна історія:

(Всі дні творіння з'являються на дошці у вигляді цифр від 1 до 6)

На землі нічого не було. Вона була гола, негарна.

  • «3 день» Якими квіточками Бог прикрасив землю? (Айстри, троянди, ромашки і ін.) Які дерева з'явилися на землі? (Ялинка, береза, тополя).
  • «4 день» Пісня «Хто створив?». Відпочинемо, заспіваємо пісню. (Хто створив: небо і землю, розбурхане море, зелені дерева, мерехтливі зірки? Наш Господь Бог.) Ось скільки тварин створив Бог.

  • «5 день» (вчитель бере відповідну іграшку-саморобку і на очах дітей розправляє її та скріплює степлером (цим показати, що також Бог створив все живе). Яких рибок ви знаєте? Яких пташок ви знаєте?).

  • «6 день» (Створення тварин. Учитель загадує загадки, діти відгадують, кого Бог створив в 6 день, після правильної відповіді вчитель робить на очах дітей іграшку - саморобку.

  • Білка. В сосні дупло, в дуплі тепло, а хто в дуплі живе в теплі?

  • Їжак. Повзун повзе, голки везе і т.д.

  • Баран і Кінь. , Півень, Собака.




Ось скільки тварин створив Бог. Але ми ще не всіх назвали. Богу дуже подобалося те, що Він зробив - створив. А вам подобається? (Продовження пісні «Хто створив?». Хто створив: товстих бегемотиків, зубастих крокодилів, тебе і мене? Наш Господь Бог.)

- «7 день» - день відпочинку

Повторення біблійної історії - за малюнками на цифрах.

Учитель показує золотий вірш рухами:

«На початку» - встає,

«Створив» - руками «ліпить колобок»,

«Бог» - однією рукою показує на небо,

«Небо» - двома руками потягнулися високо-високо,

«І землю» - руки опускають низько присідаючи.

«Побут. 1: 1 »- каже, сідаючи.

Діти повторюють за вчителем спочатку повільно, потім швидше. Потім за бажанням, хто швидше скаже вірш.

застосування:

Гра з м'ячем. Учитель називає слово і кидає м'яч дітям, що сидять в одну лінію, по порядку. Якщо те, що назвав учитель, створив Бог, то діти ловлять м'яч, якщо немає - то відкидають. Наприклад: стіл, ведмідь, баран, редиска, майка, земля, лампа, місяць, тарілка і т.д. Або робота з картинкою «Створено Богом або зроблено людиною».

гра.- Хлопці, для кого Бог створив такий прекрасний світ? (Для нас). Як ви думаєте, чи можемо ми ображати тварин або ламати дерева (немає). А що ми повинні робити? (Навпаки, дбати).

Учитель роздає дітям предмети або малюнки. Діти повинні визначити, до кого відносяться ці предмети або малюнки: поганим дітям або хорошим, які піклуються про навколишнє, і розповісти, для чого потрібні ці предмети:

палиця, миска з кісточкою,

нога квітка мне, лійка,

годівниця з хлібними крихтами,

рука з обломленной гілкою,

шпаківню і т.д.

Як би ви хотіли робити? А як хоче Бог, щоб ми жили згідно? (Дбали про природу).

ліплення

Учитель заздалегідь готує великий щільний картон зеленого кольору і пропонує дітям зліпити з пластиліну (по 1 поделке), то, що створив Бог. Потім разом розселяють по землі-картону то, що вийшло у дітей. Запрошують батьків подивитися цю спільну саморобку.

Домашнє завдання

Батькам розповісти те, що запам'ятали з уроку, і змайструвати з батьками годівницю птахам на зиму.

устаткування:

(Для вчителя)

іграшки - саморобки

загадки про тварин

цифри 1-6 - «Дні творіння»

предмети або малюнки для гри на застосування

картинки різних квітів, дерев

(для дітей)

пластилін

картон для кожного учня

великий картон зеленого кольору

картинка «Створено або зроблено»

пісенька «Хто створив?»

Хто створив?

Хто створив (пурхають пташок?) 3 рази

Хто створив пурхають пташок?

Наш Господь Бог!

Хто створив (мерехтливі зірки?) 3 рази

Хто створив мерехтливі зірки?

Наш Господь Бог!

Хто створив (розбурхане море?) 3 рази

Хто створив розбурхане море?

Наш Господь Бог!

Хто створив пурхають пташок,

Мерехтливі зірки, розбурхане море?

Хто створив тебе і мене?

Виховувати в дітях здатність відчувати красу і мудрість навколишнього світу, знайомити їх з життям природи.

завдання:

  • Звернути увагу дітей на красу навколишнього світу.
  • Згадати з дітьми про радість спілкування з тваринним і рослинним світом.
  • Виховувати вдячне і дбайливе ставлення до всього живого.
  • Пояснювати дітям відміну рукотворного від нерукотворного.
  • Обговорити з дітьми наявність видимого і невидимого в світі.
  • Підвести дітей до висновку про мудрого влаштування навколишнього світу.

Використана література:

  1. Сурова Л.В. Православна школа сьогодні. Книга для учнів та навчають. - 3-е изд. - Вид-во Володимирській єпархії, 2000..
  2. Сухомлинський В.А. Хрестоматія з етики. - М .: Педагогіка, 1990..
  3. Янушкявічене О., Кірєєв І. Дерево добре. Навчальний посібник для початкових класів. - М .: Відділ релігійної освіти і катехізації, 1997. Глава «Світ Божий».
  4. Шевченко Л.Л. Православна культура. Навчальний посібник для початкових класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій. - М., 2009. Глава «Краса в навколишньому світі».

Додаткова література:

  1. Слобідської С., прот. Закон Божий для сім'ї і школи. - СПб., 2006. Частина 1. Глава «За мир».

Ключові поняття:

  • світ Божий
  • Пізнання світу

Словник уроку:

  • добрий світ
  • Краса

зміст заняття (відкрити)

ілюстрації:

Перевірочні питання:

Хід уроку. Варіант 1:

Розповідь вчителя за новою темою. Якщо немає можливості провести урок на свіжому повітрі, то можна використовувати одну з двох презентацій: спеціально для дітей або з унікальними фотографіями тваринного світу.

Розфарбовування дітьми розмальовки.

Хід уроку. Варіант 2:

Розповідь вчителя за новою темою.

Робота з ілюстраціями. Учитель показує дітям картину і проводить бесіду з питань.

Рухлива гра на спілкування.

Діти малюють чийсь будинок.

Закріплення теми за допомогою перевірочних питань.

1) Пізнання світу

Подивимося в вікно. Що ми там бачимо?

Будинки, дерева, люди ходять по вулицях. Продавець продає морозиво. Всі зайняті своїми справами.

А якщо ми підемо в ліс, що ми там побачимо?

Там різні дерева ростуть, птахи літають, звірі бігають. Влітку метелики літають. Багато комах: жучки, черв'ячки, коники. А якщо поруч є річка, то там риби плавають.

Всім і всьому на Землі є місце. Світ - наш спільний дім. Як нам жити в такому багатонаселеному світі всім разом? Як не заважати один одному?

2) Розповідь «Які ви щасливі!» Сухомлинський В.А.

Сьогодні в школу вперше прийшли малюки. Завтра вони сядуть за парти, а сьогодні їх привели батьки, щоб познайомитися з учителем.

Матері пішли додому, а діти залишилися з учителем на зеленій галявині, під високою липою.

Старий учитель Іван Пилипович сьогодні зустрічає десяте покоління своїх вихованців. Чи доведе цих малюків до четвертого класу, і виповниться сорок років його роботи в школі.

Ласкаві, привітні очі вчителя дивляться в чорні, сині, сірі, блакитні очі своїх вихованців.

Діти посміхаються.

- Діти, ви не бачили, як задовго до світанку сходить ранкова зоря? - запитав Іван Пилипович, і його ласкава посмішка викликала у малюків таку ж теплу усмішку.

- Ні, не бачили, - відповіли діти.

- А ви не бачили, як соловейко п'є росу?

- Ні, не бачили ...

- А як джміль чистить крильця - перед тим, як злетіти з квітки, в якому він спав вночі?

- Не бачили...

- А чи не бачили ви, як весела комашка - сонечко - в теплий зимовий день спросоння визирає з-під кори: чи не настала весна?

- Не бачили...

- Які ж ви щасливі, діти ... - сказав Іван Пилипович. - Щасливі, адже вам є що побачити. Щасливі, тому що побачите багато прекрасного. Я поведу вас на берег ставка, і ви побачите, як сходить ранкова зоря. Ми сядемо в кущах, затамувавши подих і побачимо, як соловейко, прокинувшись, п'є крапельку роси. Прийдемо до сходу сонця на превеликий гарбузовому квітки і застанемо там ледачого джмеля, який переночував у квітці, прокинувся і чистить крильця. Підемо ранньою весною до нагрітого сонцем стовбура і побачимо, як сонечко з-під кори визирає і здивовано дивиться на сніг: що ж це таке - жарко вже спати в ліжку, а на вулиці снігу лежать? ..

Ви такі щасливі діти, тому що все це можна буде побачити ...

Перевірочні питання:

  1. Як тобі здається, звідки взявся такий складний великий світ?
  2. Чому все в світі так підходить одне до іншого?
  3. Подумай і назви видиме і невидиме в людині і в світі.
  4. Як впливає світ рукотворний на нерукотворний?
  5. Чому в прочитане нами оповіданні вчитель називає дітей щасливими?

Світлана Гончарова

цілі:

- моральний розвиток і виховання дітей за допомогою залучення до традиційних духовних цінностей Росії;

Дати дітям елементарне уявлення про Бога як Творця всього існуючого; показати, як чудово створена наша Земля.

Ознайомлення дошкільнят з основними подіями Старого Завіту;

Виховання у дітей почуття любові, дбайливе і дбайливе ставлення до рослинного і тваринного світу, навчання їх дбайливого ставлення до навколишнього світу - великому творінню Господа;

Сприяння становленню духовно-моральної особистості з оптимістичним поглядом на життя, з спрямованістю на пізнання Бога, допомогти переконатися в Його реальності через прилучення до краси і мудрості створеного ним світу, Сприяти формуванню вищих (Релігійних) почуттів;

Сприяння розвитку мовлення дітей: Збагачення словника, розвитку навичок мовного спілкування;

Розвиток навичок посидючості й акуратності в роботі.

- виховувати інтерес до образотворчого мистецтва;

завдання:

- розкрити поняття «Видимий світ», « невидимий світ» , "мир ангелів» ;

- ангели, Їх духовність;

початок світу; з'ясування поняття « створив» ;

- Ангели добрі і злі; відмінність Ангелів гідно: архангели, Херувими і Серафими.

Поняття про святість, падіння ангелів. Диявол.

Вивчити молитву до Ангелу Хранителю;

Пояснити значення християнського імені;

Виготовити виріб Шестикрилого Серафима;

попередня робота:

Робота з ілюстративним матеріалом; бесіди «Світ Божий навколо нас», «Світло. День. ніч », «Небо»; рухлива гра "День ніч"; читання оповідання "Наш мир"; Читання Дитячої Біблії (Старий Заповіт); творча діяльність дітей: Малювання та конструювання по темі«Хмари», "День ніч", «Що ми бачили на прогулянці»

словникова робота:

Бог, Господь, Біблія, Мир, рукотворний, небесне склепіння, світло, темрява, ніч, день.

наочний матеріал:

- ікони та ілюстрації з зображенням Ангела Хоронителя, зображення Шестикрилих серафимів;

- дитяча Біблія;

Євангеліє;

- Музичний ряд: Запис пісні «Хор Свято-Данилова монастиря Пісня ангела»

Роздатковий матеріал (Для кожної дитини):

- альбомний аркуш;

- фломастери, олівці кольорові, гуаш, акварель, крейда;

- Звичайний олівець;

- вода в банку, палітра;

- серветка, шматочок вати;

- клей ПВА;

- паперові форми: Шість крил з жовтого паперу (Три пари);

- овал з білої щільного паперу;

- німб з золотистою паперу.

Хід заняття:

I. Вихователь звертається до дітей, що сидять в груповий кімнаті:

- Хлопці! Подивіться на предмети, що оточують вас, виберіть будь-який і скажіть, з якого матеріалу, ким і за допомогою яких інструментів він зроблений.

- Правильно, хлопці ви відповіли на мої запитання. Молодці! Так, людина може зробити безліч речей. Для цього йому необхідні матеріал (То, з чого робити) і інструменти (Те, чим робити).

II. А тепер назвіть те, що також знаходиться в нашій групі, але не зроблено з матеріалу, то, що невидимі.

(Для підказки вихователь включає класичну музику.)

діти: - звуки.

- А що ще в нашій кімнаті невидимо?

діти: - повітря, тепло ...

- А чи можна побачити почуття? Наприклад, любов?

діти: - немає.

- Так, любов, як і всі почуття, невидима. Але ми точно знаємо, що вона існує, ви і ми відчуваємо, як любить нас мама. Ось, послухайте, вірш "Кохання" і подумайте - «Що ж таке любов?»

"Кохання".

Що таке любов?

Хто вміє любити?

Це мила, добра мама

втішає вона

І шкодує тебе,

Навіть якщо буваєш впертим.

А любов їй дає

І всім нам тільки Бог -

Той, Хто любить сильніше за всіх на світі

І ти пам'ятай завжди,

Що любов - це Бог

І ми все для Нього тільки діти.

- Але тільки людина відчуває любов? Чи можуть тварини, а й рослини відгукуватися на добрі почуття. Послухайте про це одну історію.

Жив в минулі часи у одного короля старий садівник, який любив все квіти і рослини в королівському парку. Він не просто їх поливав, обрізав сухі гілки, спушував землю, прополював бур'яни, а розмовляв з кожною квіткою, шкодував його. І квіти, відповідаючи на його любов, радували всіх незвичайною красою, чудовим ароматом, яскравими фарбами. Пройшли роки, садівник помер, а на його місце прийшов інший - молодий і вчений. Він також поливав квіти, обрізав сухі гілки, спушував землю, тільки не розмовляв з кожною квіткою і не шкодував його. І в королівському парку й досі росли красиві квіти, але тепер їх краса нікого не чіпала.

- Скажіть мені, хлопці, чому пропала незвичайна краса квітів?

- Так, виявляється, все живе на землі відчуває любов до них і відгукується на неї. А пам'ятаєте, ми говорили з вами, що людину відрізняє від рослин і тварин безсмертна ...

діти: - душа.

- Так, своєю безсмертною душею людина подібний до Бога. І якщо за все своє життя людина «Наситить» душу любов'ю до Бога і близьким, світлом і радістю, то після смерті його душа виявиться там, де любов, світло і радість, тобто у Бога. Життя в любові є велика радість. І Богу було угодно, щоб і інші істоти отримали цю радість. Для цього Він створив світ. спочатку Бог створив Ангелів. Вони були створені добрими, для служіння Богу і добровільного виконання Його святої волі за коханням і в радості .... (Презентація - фільм: 6 хв)

II. Небесний світ. Ангели.

- Хлопці, крім видимого світу навколо нас, Бог створив світ НЕВИДИМИЙ. У ньому живуть АНГЕЛИ, Служителі Бога.

Чому їх так назвали (АНГЕЛИ)

- Слово « Янгол» означає «Вісник». Ангели приносять людям звістку - повідомлення про те, що Бог велить людині.

Спочатку і все Ангели були святими духами, Але вони не всі однакові. У них є старші Ангели - начальники і є просто Ангели. старші Ангели називаються Архангелами, Херувими і серафими. Один зі старших ангелів не захотів слухати Бога, загордився і став злим ангелом.

Хто називається святим?

Якими спочатку були всі Ангели?

Чи все Ангели рівні?

Як називаються старші Ангели?

Що зробив один з ангелів?

Яким він став?

перший злий ангел називається дияволом. Диявол збентежив з собою багато інших добрих ангелів; вони не стали слухатися Бога і стали також злими. ці злі ангели називаються духами нечистими.

Як називається перший злий янгол?

Хто такий диявол?

Що зробив диявол з іншими ангелами?

Якими стали інші ангели?

Чому вони стали злими?

Як вони звуться?

МОЛИТВА Ангела Хоронителя

- Крім родичів і друзів, у кожного християнина є НЕВИДИМИЙ ПОМІЧНИК - добрий АНГЕЛ ОХОРОНЕЦЬ, Який дається Богом при Хрещенні.

Янгол Хранитель допомагає робити добрі справи і охороняє від зла. Він завжди з людиною. Але, вступаючи погано, людина відштовхує від себе свого Ангела і ображає його.

Слід завжди пам'ятати про своє Ангелі Хранителі. Християни звертаються до нього з молитвою:

«Святий ангел Божий, Хранитель мій, моли Бога за мене! »

Хлопці! Послухайте, які чудові вірші християни склали про Ангелі:

« Янгол»

У тебе є АНГЕЛ БОЖИЙ

Світлий, вірний, кращий друг.

Він завжди прийде на допомогу,

Якщо щось трапиться раптом,

Ангел поряд з тобою

І невидимо зберігає,

А коли ти неслухняний,

Він засмучений і сумує.

Від упертих і врунішек

Ангел може відійти,

А тобі такого друга

В цілому світі не знайти.

- Хлопці! Сподобалися вам вірші?

(Відповіді дітей : - так дуже.)

- Для чого людині дано Ангел охоронець?

(Відповіді дітей)

- Який він: Добрий або злий?

(Відповіді дітей : - добрий).

- Що він робить?

(Відповіді дітей : - охороняє, страждає, плаче).

- Правильно, хлопці! Ангел охороняє нас, Захищає від зла і рятує в скрутні хвилини.

- Правильно! Хлопці! Давайте ми зробимо подарунок для своїх близьких і для друзів - аплікацію «Шестикрилого Серафима і інших небесних ангелів» . Потім помістимо їх на небо (Намальоване)

Діти! А хто знає, хто такі Серафими?

(Згадують презентацію і відповідають)

Правильно ...

IV. Серафими - це Небесні Сили, безтілесні, боголюбиві, огнеобразность, майбутні ближче всіх до Бога.

- Діти! А хто-небудь з вас бачив зображення Серафима в Храмі, В книгах? Якщо ви ще не бачили, то уважно розгляньте ілюстрацію, яку я вам покажу. Ви бачите вони шестикрилий Серафими. У книзі пророка Ісаї написано: «Навколо Господа стояли Серафими, у кожного з них по шести крив: Двома закривав обличчя своє, і двома закривав ноги свої, а двома літав. І кликав один до одного і говорили: Свят, свят, свят Господь Савооф! Вся земля повна слави Його! » (Іс. 6, 1-2).

виготовлення вироби

- Сьогодні на нашому занятті ми будемо не тільки малювати, а й зробимо аплікацію. Подивіться, у вас на столах є кілька паперових форм: Білий овал, золотистий німб і три пари крил. Ці деталі необхідні для аплікації, зображує Серафима і для зображення інших ангелів. У нас є небо на яке ми будемо розміщувати наших серафимів і ангелів

Коли діти малюють і роблять аплікацію, вихователь вводить музично-фонове супроводження

(Діти малюють під музику).

Вихователь проходить по рядах, хвалить кожну дитину, дивиться, поправляє

Ми складемо з паперових деталей зображення Серафима і ангелів. Діти розкладають паперові форми, складають крила парами. Потім наклеюють німб. Олівцем роблять на овальної форми начерк особи, обводять фломастером, наклеюють, домальовують волосся, стрічки. Потім наклеюють крила, використовуючи серветки для промачивания аплікації. Верхню і нижню пари крил наклеюють, схрещуючи їх. По можливості крила роблять з золотистою паперу, але можна і з жовтою, золотиста папір повинна відрізнятися за кольором від золотистої папери німба.

Звучить музично-фонове супроводження, коли діти роблять малюнок-аплікацію Шестикрилого Серафима

Коли роботи закінчені, вихователь всіх хвалить.

- Хлопці! Ви так чудово зобразили в своїх роботах серафимів і ангелів. А тепер ми помістимо на небо серафимів і ангелів, Як красиво вийшло, ми порадуємо батьків. Нехай вони подивляться, які ви молодці!

Після гри діти слухаю пісню « Янгол» (Слова в книзі 4, стор. 74, в якій Ангел хвалить Бога. Після пісні вихователь підводить підсумок заняття.

VII. підсумок заняття

- Хлопці! Треба завжди і за все дякувати Богові! Не забувайте це робити. А ще я хотіла вас запитати: Чи сподобалося вам заняття? Що нового і цікавого ви дізналися сьогодні?

(Відповіді дітей).

Перед відходом з дитячого саду діти показують своїм батькам виставку. Ті радіють їхнім успіхам. Все з хорошим настроєм йдуть додому.

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок №3

Розробка заняття з духовно - моральному вихованню для дітей старшого дошкільного віку на тему «Створення світу»

виконала вихователь

Е.В. Нащекина

п. Львівське

Пояснювальна записка.

Діти старшого дошкільного віку досягають досить високого рівня фізичного і розумового розвитку, досконало опановують практично всіма видами діяльності, відрізняються великою рухливістю, достатньою витривалістю, мова стає грамотної, розширюється словниковий запас, з'являється вміння переказувати невеликі художні твори, складати розповіді з особистого досвіду при цьому фантазувати. Діти цього віку вже здатні керувати своєю поведінкою, починають пред'являти до себе ті вимоги, які раніше пред'являли до них дорослі; це стає можливим завдяки усвідомленню дітьми загальноприйнятих норм, правил поведінки і обов'язковості їх виконання. Формування у дітей старшого віку релігійних почуттів грунтується не тільки на емоціях, а й на певних знаннях, правильних уявленнях про добро і зло, справедливості. За слова священика Олександра Ельчанинова «важливо поспішати наповнити серце і розум дитини світлом і добром з самого раннього віку», «це саме той ґрунт, в якій посіяне дає урожай в тридцять, шістдесят і навіть сто карат. Потім, коли окам'яніє, зачерствіє душа, сприйняте в дитинстві може знову очистити, врятувати людину ». Тому можна зробити висновок: що сприйняв людина в дитинстві, визначає всю його подальше життя.

Виходячи з висловленого, я поставила перед собоюмета: дати дітям елементарне уявлення про Бога як Творця всього існуючого; показати, як чудово створена наша Земля.

Орієнтуючись на поставлену мету я сформулювалазавдання:

Ознайомлення дошкільнят з основними подіями Старого Завіту;

Виховання у дітей почуття любові, дбайливе і дбайливе ставлення до рослинного і тваринного світу, навчання їх дбайливого ставлення до навколишнього світу - великому творінню Господа;

Сприяння становленню духовно-моральної особистості з оптимістичним поглядом на життя, з спрямованістю на пізнання Бога, допомогти переконатися в Його реальності через прилучення до краси і мудрості створеного ним світу, сприяти формуванню вищих (релігійних) почуттів;

Сприяння розвитку мовлення дітей: збагачення словника, розвитку навичок мовного спілкування;

Розвиток навичок посидючості й акуратності в роботі.

Передбачуваний результат.

За допомогою систематичної роботи по духовно- моральному вихованню я сподіваюся досягти наступних результатів:

Стійкість навичок поведінки;

Стабільність психічного розвитку;

Цілісність сприйняття світу;

Виховання всебічно і гармонійно розвиненої особистості;

Формування колективу, де кожен самоцінний, і все прибувають в гармонії один з одним;

Розвиток здібностей до самовдосконалення і самостійної творчості;

Попередня робота:

Робота з ілюстративним матеріалом; спостереження на прогулянці; бесіди «Світ Божий навколо нас», «Світло. День. Ніч »,« Небо »; рухлива гра «День - ніч»; читання оповідання «Наш світ»; читання Дитячої Біблії (Старий Заповіт); творча діяльність дітей: малювання і конструювання по темі «Хмари», «День - ніч», «Що ми бачили на прогулянці».

Словникова робота:

Бог, Господь, Біблія, Мир, рукотворний, небесне склепіння, світло, темрява, ніч, день.

Хід заняття:

1 частина заняття:

вихователь:

Давно був мир наш створений,

І ми в тому світі живемо,

Його нам Бог подарував

І таємницю створення відкрив.

Священна книга лежить перед нами,(Вказуючи на Біблію)

Біблією книгу кличемо,

Вона нам розповіла про Всесвіт,

Про те, як світ створений.

День 1.

вихователь:

Діти, біблійна оповідь починається зі слів:

«На початку створив Бог небо і землю.

А земля була пуста та порожня, і темрява була над безоднею,

і Дух Божий ширяв над поверхнею води ».

Отже, спочатку не було зовсім нічого ... Тільки темрява і порожнеча ...Педагог пропонує дітям заплющити очі, закрити долоньками вуха, посидіти так кілька секунд, а потім відповісти на питання:

вихователь:

Чи бачили ви що-небудь? Що було у вас перед очима? Чи чули ви що-небудь?

Нічого не було видно, нічого не було чутно - лише темрява і тиша.

Зажмурьте очі ще раз. Темно? А тепер відкрийте очі. Що ви побачили?

Світло, предмети навколо, один одного ... У світі на початку не було нічого крім темряви і порожнечі, але ось Бог створив світ.

«І сказав Бог: так буде світло. І настало світло.

І побачив Бог світло, що він гарний; і Бог відділив світло від темряви.

І назвав Бог світло днем, а темряву назвав: Ніч.

І був вечір, і був ранок, день перший ».

Це і був перший день миру.Вечір, і ранок, і самі дні творіння Богом світу були набагато довше наших сьогоднішніх днів.

День 2.

вихователь:

під другий день світуБог створив воду ітвердь - навколишній землю простір - небо, яке ми бачимо.

День3.

(Звучить музика звуки природи, вихователь демонструє Репродукції пейзажів І. Шишкіна, І. Левітана, І. Айвазовського та ін. Художників).

вихователь:

Як приємний на світанку

Аромат полів садів,

Було б нудно жити на світі,

Якщо б не було квітів.

вихователь:

відгадає загадки і зрозуміємо, що Бог створив в третій день:

В небо вони впираються

Вершини їх льодом покриваються.

(Гори)

Вони бувають високими,

Коричневими і зеленими.

Влітку бувають кучеряві.

Взимку голі і кострубаті.

(Дерева)

Вони бувають низькими,

Пухнастими і запашними.

Колючими і гіллястими.

(Чагарники)

Тут - Хоч куди кинемо погляд -

Водний блакитний простір.

У ньому хвиля встає стіною,

Білий гребінь над хвилею.

А часом тут тиша і спокій.

Всі змогли його впізнати?

(Море)

День 4.

вихователь:

У четвертий день світуБог створив небесні світила:сонце, місяць і зірки.

(Розгляд разом з дітьми ілюстрації денного і нічного зоряного неба, роздуми і відповіді дітей про відмінність дня і ночі.)

На розсуд вихователя проводиться рухливагра «День і ніч». У вихователя в руках дві картинки із зображенням місяця і сонця. У той момент, коли вихователь показує картинку із зображенням сонця, діти рухаються ритмічно під музику, а коли картинку із зображенням місяця діти завмирають.

День 5.

вихователь:

У п'ятий день світу, за велінням Божим, з'явилисяриби та птиці.

Було тихо над землею,

Лише вільний шумів прибій.

Створив Господь в день п'ятий

Риб і птахів для нас з тобою.

В океані блакитному

Риби знайшли свій будинок.

Птахи радіють в небі

Займається зоря.

Птахи піснею славлять Бога,

За любов завдяки.

(Анатолій Кисельов)

День 6.

вихователь:

Шостий же день явив нам чудо!

З нічого, з нізвідки:

Гіпопотами, крокодили,

Олені, тигри і горили ...

Земля наповнилася! І ось

Нас диво - дивне всіх чекає.

Вінець творіння - людина!

«Спадщина землі всю довіку!»

вихователь:

У шостий день з'явилися, за словом Божим, різнітварини на землі.

Запропонуйте дітям назвати і показати на ілюстраціях знайомих домашніх і диких тварин. Під час розглядання картинок, діти дізнаються на них знайомих птахів і риб, розповідають, чим відрізняються середовище проживання і спосіб життя риб і птахів.

Ще в шостий день, коли весь світ був вже створений, Бог створивлюдини - чоловіка і жінку - і доручив людям дбати про всю землю.

І скінчив Бог дня сьомого працю Свою. І благословив Творецьсьомий день, і заповів присвячувати кожен сьомий день служінню Богу і ближнім; зробив сьомий день святом.

Розповідаючи про дні творіння світу, можна показувати дітям ілюстрації. Їх треба попросити заздалегідь намалювати когось із дорослих помічників або батьків вихованців, використовуючи матеріали книг С.С. Куломзін «Закон Божий для самих маленьких», К. Тарасар «Наше життя з Богом».

3 частина заняття:

Дидактична гра: «Дні творіння».

По ходу гри вихователь називає день, а діти називають події відповідно до званим днем \u200b\u200b- кожної з шести граней: 1 день - світло і темрява, вода і суша, риби і птахи, тварини, людина.

Прослуховування в запису піснеспіви «Слава в вишніх Богу», діти підспівують.

4 частина заняття:

Запропонувати дітям намалювати будь-який з днів творіння, який їм сподобався найбільше.

Форма заняття: заняття - узагальнення.

Спосіб організації дітей на заняття:фронтальний.

Отримання конкретного результату: головний результат полягає в засвоєнні дитиною вічних цінностей: милосердя, правдолюбства, в прагненні його до добра і неприйняття зла.

Матеріал до заняття:

1. Фотографії красивих пейзажів, репродукцій картин російських художників: Саврасов «Граки прилетіли», Левітан «Над вічним спокоєм».

2. Музичний ряд: «Звуки припод», запис пісні «Слава в вишніх Богу».

3. Альбом «Шестиднев».

4. Зображення із зображенням денного і нічного неба, рослин, тварин (риб, птахів, звірів).

5. Картонна коробка кубічної форми, для того, щоб на шести гранях куба можна було наклеїти підібрані або намальовані дітьми зображення відповідно до того, що було створене Богом в перший, другий і т.д. дні творення світу.

6. Кольорові олівці, фломастери.

7. Ножиці.

8. Клей-олівець, серветки

Список літератури.

  1. Дитяча біблія.

2. Прот. Серафим Слобідської «Закон Божий», с. 16-22

3.Духовно-моральне виховання в дошкільних освітніх установах: традиції і реформи. Матеріали секції 14 Міжнародних Різдвяних освітніх читань / Під наук. ред. О.М. Потапівського. - М.: Відділ релігійної освіти і катехізації Руської Православної Церкви, 2006 год.

4. Перші кроки в православному храмі. - 4-е изд. - СТСЛ, 2011 рік.

5. С.С. Куломзін «Закон Божий для самих маленьких».

6. К. Тарасар «Наше життя з Богом».