МБ ДОП №9

Конспект безпосередньо організованої освітньої діяльності з дітьми середньої групи

Тема: «Рахунок до 5»

Підготувала:

Вихователь Казакова Дар'я Віталіївна

Новокузнецьк, 2016

Конспект заняття з ФЕМП у середній групі.

Цілі: формувати знання дітей про геометричних фігур, закріпити знання у рахунку до 5.

Завдання:

Закріплювати вміння зіставляти цифру та число(кількість) ;

Відпрацьовуватирахунок у межах 5 ;

Формувати вміння знаходити відомі геометричні постаті;

Розвивати пам'ять, мислення, мовлення;

Виховувати активність, самостійність.

Розвивати логічне мислення.

Обладнання:

1. Роздатковий матеріал: геометричні фігури, лічильні палички.

2. Наочний матеріал: геометричні фігури, картинки із зображенням чисел від 1 до 5, картинки із зображенням геометричних фігур, лялька.
Хід заняття

Вихователь:

У долоні п'ять дітей,

П'ять веселих пустунь.

Усі поспіль вони хапають,

Лише вночі відпочивають.

Як звуть їх, вгадайте,

Малюків перерахуйте.

Пальчики легко впізнати

На руці їх рівно п'ять.

Вихователь: Хлопці, сьогодні ми з вами закріплюватимемо свої знання в рахунку до 5. І повторимо з вами назву геометричних фігур.

2. Основна частина.

Вихователь: Подивіться на дошку. (Малюнки із зображенням чисел від 1 до 5)

(Діти вважають вголос спільно з вихователем. Повторюють 3 рази)

Ой тихіше, здається, до нас хтось прийшов. (Дістаю іграшку: ляльку)

Вихователь: до нас у гості прийшла лялька Даша, давайте з нею привітаємось. Даша мені розповіла, що сьогодні, дорогою до школи, вона сплутала цифри і тепер не може поставити їх по порядку. Давайте їй допоможемо?

(Вибираю бажаючу дитину, яка на дошці розставляє цифри по порядку)

Вихователь: молодець Діма, допоміг Даші, але це ще не все. Сьогодні Даша буде присутня у нас на занятті, і дивитися, хто з хлопців найстаріший і найрозумніший.

Вихователь: давайте з вами трохи відпочинемо.

Фізкультхвилинка;

На болоті п'ять подружок.

П'ять зелених жаб

Вранці рано вмивалися.

Рушникам розтиралися.

Ніжками тупотіли.

Ручками ляскали.

Вправо, вліво нахилялися

І назад поверталися.

Ось здоров'я у чому секрет.

Всім друзям фізкультпривіт!

Вихователь: трохи відпочили, а тепер візьміть геометричні фігури та порахуйте, скільки їх у вас на столі.

Діти рахують фігури. (Відповіді дітей)

Вихователь: правильно їх лише 5. А які фігури присутні у нас на занятті? (Відповіді дітей)

Вихователь: тепер хлопці, завдання складніше. Я вам роздам лічильні палички, а ви з них спробуєте зробити геометричні фігури, які я вам роздала. Але Даша підказує, що не всі фігури у вас вийде зробити з паличок.

(Діти роблять із лічильних паличок геометричні фігури, вихователь виправляє помилки, допомагає кожній дитині у виконанні роботи).

Вихователь: які ви молодці, вийшли різні геометричні фігури, але якоїсь фігури не вистачає і не вдалося її зробити за допомогою лічильних паличок, як ви вважаєте, який? (Відповіді дітей)

Вихователь: правильно, не вийшли у нас дві фігури - це коло та овал. Адже з лічильних паличок ці фігури побудувати неможливо.

(Показую картину із зображенням 5-ти геометричних фігур).

Вихователь: хлопці, давайте з вами повторимо назву фігур: квадрат, коло, трикутник, прямокутник, овал. (Повторюю разом із дітьми).

Вихователь: Даші дуже сподобалося, як ви всі сьогодні відповідали, ви такі розумні та талановиті діти! Вона зараз не піде, а залишиться з вами у групі і кожен із вас з нею зможе пограти.

Вихователь: хлопці, давайте пригадаємо, що ми сьогодні робили на занятті? (Відповіді дітей).

Вихователь: Ви сьогодні були усі молодці, заняття закінчено.

Література:

1. Помораєва, Позина: Заняття з формування елементарних математичних уявленьу середній групі дитячого садка

2. Матліна Л.С Заняття з математики в дитячому садку: (Формування у дошкільнят елементарних математичних уявлень). Посібник для вихователя дет. сада.2-е вид., доп.-М.: Просвітництво, 1985.-223с.

Ціль:Тренувати в порядку до 5. Вміти розрізняти і називати геометричні фігури.

Інтеграція освітніх областей: «Пізнання» (ФЕМП,) «Художня творчість» (Малювання), «Музика», « Фізична культура», «Комунікація», «Соціалізація».

Обладнання та матеріали: М'яка іграшка (будь-яка), 5 предметів меблів (будь-які), картки із зображенням п'яти табуреток з тваринами, що сидять на них, чудовий мішечок з геометричними фігурами, бубон (або музика, 5 обручів, картки з кількісними ягодами (або цифрами), конверт з паперовими геометричними фігурами (коло, трикутник, квадрат, прямокутник, овал), магнітна дошка, ½ альбомного листа, фарби, пензлики, стаканчики з водою для кожної дитини.

Хід заняття :

1. Приходить Тигреня (будь-яка м'яка іграшка) з коробкою з предметами меблів. Вітальна промова. Йому треба допомогти порахувати. Вихователь ставить 5 предметів меблів та ставить запитання:

Диван, у нас який за рахунком вартий? Перший.

Великий, стілець який за рахунком коштує? Другий.

Яким за рахунком стоїть крісло? Третім.

А маленький стілець, яким варто? Четвертим.

Стіл, яким за рахунком вартий? П'ятим.

Діти повторюють порядковий рахунок хором та індивідуально: перший, другий, третій, четвертий, п'ятий.

Вихователь: - Молодці хлопці, які правильно відповіли на запитання, впоралися із завданням. Тигреня каже вам спасибі за допомогу.

2 . Вихователь: Хлопці, у вас на столі лежать картки, подивіться будь ласка.

Порахуйте, скільки табуреток намальовано? - 5.

А хто сидить на цих табуретах? - Тварини.

Альміре, подивися, хто сидить на першій табуретці?

Мишко, а хто сидить на четвертій табуретці?

Олексія, а хто сидить на третій табуретці?

Артеме, а хто сидить на другій табуретці?

Віка, а хто сидить на п'ятій табуретці?

Вихователь: Тигреня каже вам спасибі, всіх моїх друзів дізналися.

3 . Вихователь: Тигреня ще принесло вам чудовий мішечок, там знаходяться геометричні фігури, тільки він не знає як вони називаються. Зараз ми з вами трохи пограємо.

Гра «Чудовий мішечок».

У мішечку лежать різні геометричні фігури. Діти по черзі опускають руку в мішечок, визначають на дотик фігуру, називають її та виймають. Інші діти перевіряють, чи правильно названо фігуру.

Вихователь: - Молодці хлопці та з геометричними фігурами допомогли тигреняті розібратися, тепер він знатиме, як вони правильно називаються.

4. Фізмінутка.

Діти виконують стрибки під стукіт бубна і вважають, скільки разів вони підстрибнули (до 5 стрибків). Гра повторюється 3-4 рази.

5. Гра із цифрами.

У руках дітей картки з кількісними ягодами, на підлозі 5 обручів, в обручах картки з цифрами. Під звук бубна чи під музику діти бігають, стрибають, а після сигналу (бубна, музики) мають стати обручі з відповідною цифрою. Діти заплющують очі, вихователь змінює цифри подекуди в обручах. Гра повторюється тричі.

6 . Вихователь: У Тигреня в коробці ще є для вас сюрприз - Конверт із загадками(Про геометричні фігури). Після кожної розгаданої загадки вихователь дістає фігуру та вішає на дошку. Послухайте першу загадку:

Немає кутів у мене,

І схожий на блюдце я,

На тарілку та на кришку

На кільце, на колесо

Хто ж я такий, друзі? Коло

На фігуру подивися

І в альбомі накресли

Три кути, три сторони

Між собою з'єднай

Вийшов не косинець

А гарний... Трикутник

Я постать – хоч куди

Дуже рівна завжди

Усі кути в мені рівні

І чотири сторони.

Кубик – мій улюблений брат

Тому що я … Квадрат

Чотири кута, як квадрат я маю.

Але тільки квадратом назватися не смію,

І все ж, схожий на квадрат, між іншим,

Дві довгі сторони та дві коротші . Прямокутник

Він схожий на яйце, або на твоє обличчя

Ось таке є коло

Дуже дивна зовнішність:

Коло плескатим стало

Вийшов раптом... Овал

Вихователь: Молодці хлопці, всі загадки розгадали!

7. Художня творчість.

Вихователь: Хлопці, зараз ми з вами помалюємо. Розфарбовуватимемо геометричні фігури. Спочатку намалюємо контур фігури та потім розфарбуємо.

Коло – зеленим. Трикутник – синім. Квадрат – червоним.

Вихователь: А які гарні та акуратні геометричні фігури у вас вийшли? Діти відповідають хором та індивідуально.

8. Підсумок заняття:

Вам сподобалося заняття, а що найбільше сподобалося?

Усі хлопці молодці! Добре впоралися із завданням. І Тигреня теж допомогли. Тигреня вам дуже вдячний і дуже радий тому, що він тепер вміє рахувати до 5, знає як називаються геометричні фігури.

Заняття рахунок у межах п'яти

Інтеграція освітніх галузей: « Мовленнєвий розвиток» « Пізнавальний розвиток» «Соціально-комунікативне», «Здоров'я».
Ціль : Розвиток інтересів дітей допитливості пізнавальної активності
Завдання:
Освітня: формувати знання про цифри від 1 до 5; знання про геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, багатокутник); вміння орієнтуватися на аркуші паперу; розвивати конструктивні навички (збирати пазли із героями мультфільмів).
Розвиваюча : розвивати інтереси дітей, логічне мислення, допитливість
Виховна : розвиток спілкування та взаємодії дитини з дорослим та однолітками.
Попередня робота:
Читання та обговорення з дітьми казки «Доктор Айболіт»
Методичні прийоми:
Ігрова ситуація, постановка проблеми, бесіда-діалог, мовні ігри, рухлива гра «Купимо ми з бабусею», конструктивна діяльність, експеримент з водою в баночці, аналіз, показ картинок до завдань за допомогою ІКТ, підбиття підсумків.
Секретний експеримент із водою. Щоб у баночці після прозорої води з'явилася кольорова, потрібно нанести на кришку від баночки густу гуаш. Після того, як ви струсите або побалакати закриту баночку, в ній з'явиться кольорова вода.
Демонстраційний матеріал:
Скринька, п'ять ключів, невелика скляна баночка з прозорою водою, блакитна тканина натягнута на обруч (озеро), п'ять рибок з цифрами від 1 до 5, телефон.
Роздатковий матеріал:
Набір геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, шестикутник), пазли з героями мультфільмів.
Словникова робота:Африка, пластик.
Вступна частина.

Хід ООД:

Діти заходять до зали та стають півколом обличчям до гостей.
Вихователь. Діти, подивіться сьогодні до нас прийшло багато гостей. Скажіть, а ви любите коли до вас приходять гості?
Діти. Так.
Вихователь. Давайте привітаємось із нашими гостями.
Діти. Вітаю.
Вихователь . Але це ще не все, до нас прийшов лист від Лікаря Айболита зі знайомої вам казки.
Давайте я вам прочитаю листа: «Хлопці, допоможіть мені, будь ласка, мені зателефонували з Африки і попросили, щоб я терміново приїхав. В Африці захворіли всі звірята. Я взяв чарівну водуі вже було зібрався в дорогу, але злі пірати відібрали у мене чарівну воду! Вони закрили її в скриню, а ключ кинули в глибоке озеро.
Вихователь. Як ми можемо допомогти? Що потрібно робити?
ПРОДОВЖЕННЯ ЛИСТА: Вам належить виконати п'ять завдань. За кожне правильно виконане завдання ви від рибки отримаєте ключ. Якщо наберете п'ять ключів, то зможете відкрити скриньку з чарівною водою. Я б і сам з вами вирушив у дорогу, але на мене чекають інші хворі звірята.
Основна частина.
Вихователь. Допоможемо, хлопці?
Діти. Так
Вихователь . Треба вирушати в дорогу. Але спочатку ми перевіримо, чи зможете допомогти Айболиту. Я пропоную пограти вам у гру, яка називається «Частини доби». Я читатиму пропозицію, а ви постарайтеся її закінчити.
Гра «Частини доби»(«Закінчи пропозицію»)
- Спимо ми вночі, а робимо зарядку... (вранці)
- Снідаємо ми вранці, а обідаємо... (вдень)
- Обідаємо ми вдень, а вечеряємо... (ввечері)
- Вечеряємо ми ввечері, а спимо... (вночі)
- Скільки частин на добу?
Діти. (4).
Вихователь. Назвіть їх.
Діти. (ранок день вечір ніч).
Вихователь . Скажіть, а коли починається наша подорож, коли доби? Діти. (Вранці.)
Вихователь . А яка зараз пора року?
Діти. (ЗИМА)
Вихователь . Назвіть зимові місяці
Діти. (грудень, січень та лютий – їх не забувай).
Вихователь . Молодці! Доктор Айболіт, так само надіслав вам завдання і хоче перевірити дітей? Я задаватиму вам запитання, а ви будете на нього відповідати.
Гра «У яку пору року?»
- У яку пору року всі купаються і засмагають? (Літо).
- У яку пору року пташки відлітають на південь? (Осінь).
- У яку пору року розквітають проліски? (Весна).
- У яку пору року грають у сніжки? (Взимку)
- У яку пору року тане сніг? (Навесні)
- У яку пору року з дерев опадає листя? (Восени)
- У яку пору року з'являються проталіни? (Навесні)
Молодці! Я думаю, що ви впораєтеся і дістанете всі ключі.
Вихователь. Тоді вирушаємо в дорогу до озера. Ідемо по доріжці. Подивіться, в озері плавають рибки. Щоб дізнатися, яке завдання перше, а яке друге тощо, нам потрібно рибок розташувати по порядку. (Кожна дитина розкладає в обручі рибок із цифрами від 1 до 5). Знайдіть рибку з цифрою 1. Зараз ви сядете на стільці і ми подивимося, яке завдання приготувала нам ця рибка.
- Молодці! Ось перша рибка та завдання 1.
1 ЗАВДАННЯ - Гра «Скажи одним словом» (узагальнення) із м'ячем.
- Яблуко, груша, злива, лимон – … (фрукти).
- Ліжко, тумбочка, стілець, шафа – … (меблі).
- Собака, кішка, корова, коза – … (домашні тварини).
- Тато, мама, бабуся, дідусь – … (родичі – сім'я).
- Кубик, лялька, машина, м'ячик – … (іграшки).
- Тапочки, босоніжки, чоботи, кросівки – … (взуття).
- Бджола, бабка, муха, жук – … (комахи).
- Літак, гелікоптер, ракета - ... (Повітряний транспорт).
Вихователь. Молодці! Ось від рибки ключик за правильні відповіді. Знайдіть рибку із цифрою 2. Молодці.
Завдання 2.
Діти сідають півколо біля проектора.
2 ЗАВДАННЯ - Гра «Описуємо тварину».
Вихователь. Якщо відгадаєте тварину, вона з'явиться на екрані.
- У цієї тварини влітку шубка сіра, а взимку біла. Він швидко бігає. Усіх у лісі боїться, ховається під кущем (заєць).
- Він маленький та колючий. Взимку спить. Влітку ловить жуків та черв'яків (їжак).
- Він великий, кудлатий, незграбний. Взимку спить у барлозі. Влітку ходить лісом і шукає мед і малину (ведмідь).
- Вона руда та хитра. У неї пухнастий хвіст. Живе у норі. Ловить мишей та зайців (лисиця).
- Він сірий і страшний, злий та голодний. Ловить зайців та телят. Живе у лігві (вовк).
- Вона маленька, швидка, руда. Деревами скаче, живе в дуплі. Гризе шишки та горішки (білка).
Вихователь. Діти, а як називаються ці тварини? Правильно, дикі тварини. За правильні відповіді рибка дає нам другий ключ. А де третя рибка? (Діти знаходять рибку із цифрою 3).
Завдання 3. Вона пропонує нам пограти гру
Гра «З чого зроблено предмети?»
- М'яч із гуми – … гумовий.
- М'яч із пластмаси – … пластмасовий.
- Склянка зі скла – … скляна.
- Матрьошка з дерева – … дерев'яна.
- Качка з гуми – … гумова.
- Іграшка з хутра – … хутряна.
- Виріб з паперу - ... паперовий.
- Цвях із заліза – … залізний.
Вихователь. Молодці! Від рибки отримуємо ще один ключ. Наступне завдання 4. (Сідають за столи).
4 ЗАВДАННЯ - Гра "Що де знаходиться?"
Це завдання в розвитку пам'яті. Дітям пропонується уважно спостерігати та запам'ятовувати де розташовані геометричні фігури. Потім розмістити на альбомному аркуші геометричні фігури.
Вихователь.
У середині – гурток.
У правому верхньому кутку – квадрат.
У лівому нижньому кутку – шестикутник.
У правому нижньому кутку – трикутник.
У лівому верхньому кутку прямокутник.
Вихователь. Добре. Усі правильно зробили? Рибка дає нам четвертий ключ. І подивимося останнє завдання. Залишилася одна рибка. Яка цифра? Правильно, 5.
5 ЗАВДАННЯ - Збери героїв знайомих мультфільмів за допомогою пазлів.
Діти збирають пазли і називають мультфільм.
Заключна частина.
Вихователь. Молодці! Рибка дає нам ще один ключ. Тож скільки у нас ключів? (П'ять). Настав час дзвонити доктору Айболіту.
Дзвонять лікарю.
У нас є 5 ключів. Зараз нам належить підібрати ключ до скриньки, відкрити його і дістати чарівну воду?
Діти із вихователем підбирають ключ. Відкривають та дістають чарівну воду. (Вона прозора).
Вихователь. На мою думку, це звичайна вода, а ви як думаєте діти?
Вихователь: А ось і ні! Дивіться. (Вихованець накриває банку тканиною, базікає, виходить кольорова вода.) Справжнісінька чарівна вода! Спасибі за допомогу! Швидше відправимо чарівну воду в Африку лікувати звірів. А нам Лікар Айболіт відправив сюрприз у скриньці, щоб ми не хворіли. До побачення.
Вихователь і діти знаходять у скриньці вітаміни

Наталія Дрібна

Представляю Вашій увазі варіанти дидактичних ігор, спрямованих на формування математичних уявлень, навчання рахунку до 5 та знайомству з цифрами, з використанням сенсорних елементів на розвиток дрібної моторики (прищіпок, деталей на липучках, магнітів, пазли, зроблені своїми руками).

Запропоновані варіанти ігор призначені для дітей 3-5 років.

Ціль:

1. Знайомство дітей з числами від 1 до 5, закріплення цифр та числового ряду в межах 5.

2. Закріплення зворотного та порядкового рахунку, співвідношення числа та кількості.

3. Розвиток уваги, пам'яті, наочно-образного та логічного мислення, вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати через навчання рахунковим операціям та дидактичним іграм. Коригування та розвиток довгострокової пам'яті.

4. Формування в дітей віком сенсорних здібностей, тактильних відчуттів.

5. Розвиток уявлень про колір, форму, величину та властивості предметів через яскраві наочні образи та ігрову діяльність.

Матеріал:

Усі варіанти ігор нерозривно пов'язані з дрібною моторикою, спритністю пальчиків та зорово-моторною координацією. Всі ігрові елементи пошиті із фетру різної жорсткості та інших матеріалів, завдяки яким збагачується сенсорний досвід дітей. Як додаткові сенсорні елементи використовуються два види прищіпок: дерев'яні – 4см і пластмасові – 6см, неодимові магніти, липучки. Як основу під липучки (для міцного, чіпкого скріплення) використовувала велкротканину (банки та живіт курки).

ВАРІАНТИ ІГР:

#1. ПАЗЛ "БОЖІ КОРІВКИ".

Пазли - це чудова розвиваюча іграшка. Вони добре впливають в розвитку логічного і просторового мислення, уваги, пам'яті. Складаючи картинку, дитина розвиває дрібну моторику рук і починає краще координувати свої рухи. Розвиваючи подібні навички, дитина надалі зможе легко освоїти лист та мовлення.

Порахуємо крапки на спині у сонечок і з'єднаємо їх з потрібною цифрою.














#2. ДИДАКТИЧНІ ФЕТРОВІ КАРТКИ "ДОЛОНКИ"- Ознайомлення з рахунком до п'яти на пальчиках.

Пальчики протягом тривалого часу допомагають дитині рахувати. На запитання: "Скільки тобі років?" малюки вдаються до пальчиків, показуючи свій вік (один, два, три). Виходить, що це не тільки вказівний жест для спілкування, але й корисна вправа для дрібної моторики, математичний знак, що позначає кількість, і чудова вправа на розвиток координації, сили пальців рук і т.д.



Коли дитина починає вчитися рахувати, ще не усвідомлюючи, що таке число, вдалим методичним прийомом може бути прийом співвіднесення об'єктів рахунку з пальцями рук. Дуже важливо на самому початку знайомства з числами усвідомити, що один це один об'єкт, два одночасно два об'єкти, і т. д. А за допомогою пальців це зробити легко. Причому усвідомлення цього факту при використанні пальців рук йде відразу по кількох каналах сприйняття: зоровому (бачимо, слуховому (чуємо, вимовляємо, тактильному (відчуваємо, кінестичному (рухаємось))).

Пропонуємо дитині докласти пальчики до картки та назвати число, тим самим співвіднести число та кількість.







Дуже корисний прийом для розвитку дрібної моторики – використання різнорозмірних прищіпок, що сприяє розвитку координації та сили пальців рук.


Маленькі дерев'яні прищіпки з цифрами.








Більші (а відповідно зручні) пластмасові прищіпки.





Паралельно знайомити дітей з цифрами, спираючись на зорову пам'ять.




#3. "ДОПОМАГАЄМО БАБУНІ КОНСЕРВУВАТИ ЙОГОДИ, ФРУКТИ, ОВОЧІ ТА ГРИБИ".

Пропонуємо дітям розкласти певну кількість соковитих ягід та фруктів по банках.




Банки "для консервування" виконані з велкротканини, тому ягоди та фрукти (та інші овочі та гриби) з липучками на зворотній стороні- Чудово чіпляються на них. Таким чином, банки з ягодами та фруктами можна вільно переміщати в процесі навчальної гри, переносити та зберігати.

А тепер теж саме з овочами.







Як варіант розкласти яблука за квітами. Колір яблука повинен збігатися із кольором кришки на банку.





А тепер порахуємо скільки яблук та груш у кожній банці.





А тепер порахуємо грибочки.




4. "СВІТЛЯЧКИ".

Сонце сховалося. Темно.

Час за північ давно

У траві яскравий маячок –

Причаївся світлячок.

Відповідайте дружно, діти:

Хто нам уночі в траві світить?

Помістився в кулачок

Цей крихта світлячок.







5. "ЦИП - ЦИП - ЦИП МОЇ ЦИПЛЯТА".

Вийшла Курочка гуляти,

Раз два три чотири п'ять,

Разом ми йдемо гуляти.


Мама - курка виконана з жорсткого фетру, а її животик з велкротканини, що дозволяє з легкістю кріпити до неї яєчка і курчат (у яких є липучки на звороті).


Крила курочки складаються і тримаються за рахунок прихованих під фетровими квіточками неодимових магнітів. Все це, своєю чергою, є додатковим тренажером для дитячих пальчиків.







Скільки вилупилося курчат, а скільки ще немає.


Скільки курчат мама сховала під крилами?


Аптрієва Ольга

Ціль: Сприяти формуванню елементарних математичних уявлень та розвитку пізнавальної активності

Завдання:

1. Освітні:

Ознайомити з освітою числа 5, вчити рахувати в межах 5, відповідати на запитання "Скільки?"

Удосконалювати вміння порівнювати дві рівні групи предметів, позначати результати порівняння словами: порівну, стільки - скільки.

Закріплювати уявлення про послідовність елементів діб: ранок день вечір ніч.

Вправляти у розрізненні геометричних фігур (Коло, квадрат, трикутник, прямокутник)

2. Розвиваючі:

Розвивати мову, увагу, пам'ять

3. Виховують: Виховувати посидючість та допитливість

Демонстраційний матеріал: картинки із зображенням півня, півня на тлі сходу сонечка, 5 курочок, 5 курчат, розрізний плакат "Пори року", дидактична гра"Чарівна геометрія".

Роздатковий матеріал: двосмугова картка, на кожну дитину в тарілочці, картинки: 5 блюдечок, 5 зернят.

Попередня робота: Закріпити освіту числа 4, рахунок в межах 4, дидактична гра «Знайди, що схоже на коло (квадрат, трикутник, прямокутник)»

Хід заняття:

1 частина організаційний момент

(Діти знаходяться на килимі)

Хлопці, давайте привітаємось із нашими гостями.

Сьогодні до нас у гості прийшов ще один гість. Послухайте потішку про нього.

Півник, півник, золотий гребінець

Масляна головушка, шовкова борідка,

Діткам спати не даєш.

Коли прокидаються дітки? (Показую зображення півня на тлі сонечка, що встає)

Хто ще прокидається разом із півником? (курочки)Звертаю увагу дітей на дошку, на якій розташовані 4 картинки із зображенням курочок.

Скільки всього курочок? (4)

Раліна, порахуй, будь ласка курочок і розташуй будь ласка на нижній частині дошки стільки ж курчат:

скільки курочок? (4)

Скільки курчат (4)

Що можна сказати про кількість курочок та курчат? (Курчать стільки ж скільки курочок)

Прокинулася ще одна курочка і прибігла до чотирьох курочок.

(Прикріплюю на дошку ще одну картинку із зображенням курочки)

Що ми можемо сказати про кількість курочок та курчат. Курочок побільшало. (Вважаю курочок сама і питаю)

Скільки стало курочок? Порахуй Соня.

Як вийшло 5 курочок, Розаліна. (Додали одну)

Мишко, скільки курчат? (4)

П'ять курочок і чотири курча.

Порівняйте, кого більше? (Курочок більше, ніж курчат)

Кого менше? (Курчат менше, ніж курочок)

Яке число менше 5 чи 4?

Яке число більше 5 чи 4?

Як зробити так, щоб курочок та курчат стало порівну: по 5.

(Додати одного курчати)

Як вийшло 5 курчат (До чотирьох курчат додали ще одного)

Відновлюю нерівність: прибираю одного курча

Як ще можна зробити так, щоб курочок та курчат стало порівну. (Прибрати одну курочку)

Молодці, хлопці впоралися із завданням.

Фізмінутка.

Раз – ми встали, розпрямилися.

Два – зігнулися, нахилилися.

Три - руками три бавовни.

А чотири – під боки.

П'ять – руками помахати.

Шість – на місце сісти знову.

Гра "Погодуємо курчат"

А тепер пройдіть до своїх робочих місць, пограємо у гру "Погодуємо курчат"

У вас на столі лежить картка, а на тарілочках картинки із зображенням блюдечок та зернят.

На нижній смужці картки розташуйте 4 блюдечка, а на верхній стільки ж зернят.

Страви і зернят порівну?

Скільки блюдечок та зернят? (4)

Зробіть так, щоб блюдечок стало 5.

Порівняйте, що більше?

Що менше?

Зробіть так, щоб блюдечок і зернят стало порівну.

По скільки тепер зернят і блюдечок?

Із завданням ми добре впоралися.

А тепер залишаємо все на столах і проходимо на килим.

Гра "Коли це буває?"

У нашого півня є для нас ще одна гра "Коли це буває?"

Я хочу вам пояснити

Я хочу вам пояснити,

Як на частині день ділити.

Кожен може щогодини

Час дня побачити сам.

Вранці сонечко встає,

За вікном розвидниться.

Прокидатися нам час,

У дитячий садокйти з ранку.

Ось на вулиці ясно,

Час полуденку настав.

Ми гуляти, грати йдемо,

Багато справ буває вдень!

Ось і сонечко сідає,

Це вечір до нас стукає.

Вся родина повернеться до будинку,

Збереться за столом.

День скінчився давно.

Надворі зовсім темно.

Ніч приходить. Нам вона

Доброго бажає сну.

Порадуйте півня, назвіть усі частини доби по порядку.

Сьогодні ми відгадуватимемо загадки. Вони незвичайні, про знайомі нам із вами геометричні фігури. Відгадувати ми їх теж будемо незвично

Немає кутів у мене

І схожий на блюдце я,

На медаль, на млинець,

На осиновий листок.

Людям я старовинний друг.

Називають мене… коло.

Ти на мене уважно дивися –

Адже в мене лише по три.

Три сторони та три кути,

Три піки – вістря.

Тепер швидше дай відповідь,

Хто ж я? Трикутник.

Він давно знайомий мій,

Кожен кут у ньому прямий,

Усі чотири сторони

Одинакової довжини.

Вам його уявити радий.

А звати його... квадрат

Ви подумайте, скажіть.

Тільки пам'ятати ви повинні:

Сторони цієї фігури

Протилежні рівні. Прямокутник.

Дидактична гра "Чарівна геометрія"

Молодці, хлопці, впоралися із загадками. А півник нам ще одну гру приготував називається вона "Що до чого". На столі розташовані геометричні фігури, а довкола лежать іграшки, схожі на геометричні фігури. Вам потрібно іграшки, схожі на коло покласти з колом і т.д.

Організаційне завершення

Сподобалася вам гра? (Так)Півник нам її залишить і ми ще пограємося.

Хлопці, а чим ми з вами сьогодні займалися? (Вчилися рахувати до 5.)

Молодці, хлопці, півник дуже радий, що ви й рахувати вмієте і геометричні фігури знаєте, і частини доби запам'ятали.

Публікації на тему:

Конспект заняття з математики «Рахунок в межах 5»Тема «Рахунок у межах 5» Програмний зміст: Вправляти у рахунку не більше 5; Зміцнювати знання цифр від 1 до 5. Вчити співвідносити кількість.

Конспект заняття у старшій групі «Кількісний та порядковий рахунок. Геометричні фігури. Число та цифра 3»конспект заняття для дітей старшого дошкільного вікуМета: закріплювати уявлення дітей про геометричні фігури; вправляти у кількісній.

Конспект заняття з формування елементарних математичних уявлень у старшій групі «Веселий рахунок з Буратіно»Спільна освітня діяльністьз ФЕМП в старшій групі«Веселий рахунок із Буратіно» Завдання: 1. Закріплювати навички рахунку в межах.

Конспект заняття з ФЕМП у підготовчій групі «Кількість та рахунок. Рахунок у межах 10»Конспект заняття з ФЕМП у підготовчій групі«Кількість та рахунок. Рахунок у межах 10» Мета: Виховувати у дітей стійкий інтерес до математики.