Ruski jezik. 4. razred. Planovi lekcija za udžbenik Kanakina V.P., Goretsky V.G.

Uz udžbenik:

M.: 2017. - 494 str.

Priručnik predstavlja razvoj lekcija iz ruskog jezika za 4. razred TMC V.P. Kanakina, V.G. Gorecki (" Škola Rusije“), sastavljen u skladu sa zahtjevima Saveznog državnog obrazovnog standarda. Ovdje će učitelj pronaći sve što je potrebno za kvalitetnu pripremu za nastavu i njezino izvođenje: tematsko planiranje obrazovni materijal, detaljni scenariji lekcija, tekstovi diktata, zanimljiv materijal za igru. Upućeno učiteljima osnovna škola, studenti pedagoških sveučilišta i visokih škola.

Format: pdf

Veličina: 9,4 MB

Preuzimanje datoteka: yandex.disk

Predložena publikacija sadrži razvoj lekcija na ruskom jeziku za 4. razred, sastavljen u skladu sa zahtjevima Saveznog državnog obrazovnog standarda, a prvenstveno je usmjeren na rad u kombinaciji s udžbenikom V.P. Kanakina, V.G. Gorecki (M.: Prosvjetljenje).
Zadaća priručnika je da učitelju što više olakša i pripremu za nastavni sat i rad na satu. Uključene lekcije upoznavanja s novim materijalom, konsolidacija, projektne aktivnosti.
Priprema projekata ne traje više od dva tjedna. Rad se odvija zajedno s roditeljima, profesor pomaže samo u odabiru teme (po želji učenici sami mogu izabrati temu). Učenici izrađuju projekte na A4 listovima, tekst se kuca na računalu (s fotografijama). Rad se može odvijati u grupama, parovima ili individualno.
Nastavnik može koristiti predložene scenarije lekcije bilo u cijelosti ili djelomično, uključujući u svom planu lekcije.
Nastava se temelji na principima aktivnog učenja i uključuje praktični rad, rad u skupinama i parovima, samostalni rad prim razne forme provjere. Od prvih sati učenici koriste tehnike samoprovjeravanja i međusobnog provjeravanja.

Razvoj lekcija na ruskom jeziku Kanakina 4. razred

Lekcija 1. Upoznavanje s udžbenikom. Kakav je govor?

Cilj: uvesti novi udžbenik i pravila rada ali ga.

Planirani rezultati; učenici će naučiti zaključivati ​​o značenju govora u ljudskom životu; rad prema udžbeniku uz korištenje simbola; pregovarati i doći do zajedničke odluke; procijenite svoje rezultate.

Tijekom nastave

ja. Organiziranje vremena

II. Rad na temi sata Upoznavanje s udžbenikom

Evo novog udžbenika ruskog jezika. Pogledajte naslovnicu i recite kako izgleda udžbenik za 1. razred. Koja je razlika?

Otvorite svoj udžbenik na str. 3. Pročitajte izjavu pisca prirodoslovca K. Paustovskog. Kako to razumiješ? (Odgovori djece.)

-~ Kakva će otkrića donijeti udžbenik?

Zašto trebate poznavati zakone kulture govora?

Zaključite: što ćemo naučiti na satovima ruskog jezika? (Pišite kompetentno, proučavajte zakone govorne kulture, naučite koristiti jezik.)

Pogledaj konvencije. Pročitajte članak šapatom i recite čemu služe. (Oni će vam pomoći da se snađete i obratite pozornost na neke vrste zadataka.) . \

Pročitajte: Koje ćemo poslove raditi? (Izraziti svoje mišljenje, razvijati govor, sastaviti tekst, raditi s rječnikom, raditi u parovima.)

III. Minute tjelesnog odgoja

Jedan - ustati, rastegnuti se,

Dva - sagnite se, savijte se,

Tri - u rukama tri pljeska,)

Tri glave kimnu.

Četiri - ruke šire

Pet - mahni rukama,

Šest- Tiho sjedni. "

IV. Rad na temi lekcije

Otvorite svoj udžbenik na str. 6 i pročitajte naslov teme lekcije.

Na koje bismo pitanje danas trebali odgovoriti? (Kakav je govor D) Pr. 1 (str. 6).

Pogledaj dijagram, prisjeti se što smo učili u 1. razredu,

te govoriti o vrstama govora. (Odgovori djece prema tablici.) npr. 2 (str. 6).

Što mislite, koji je govor nastao ranije - usmeni ili

napisano? npr. 3 (str. 7).

Pročitajte zadatak i recite što treba učiniti u vježbi.

Navedite glavnu misao rečenice. Dokažite to slikama.

Zapišite ponudu. Što će vam pomoći ispravno npr. (otpisati? (Podsjetnik na str. 132.)

Otvorite i pročitajte dopis.

Objasniti značenje izraza "do duboke starosti" h (Vrlo stara.)>

Objasnite značenje riječi "nerazdvojni". (Vrlo jak.) S

Koji su se poznati načini pisanja susreli u rečenici ":c

Pročitaj rečenicu u udžbeniku. Na što trebate obratiti pozornost? (Na označena slova u riječima.)

Koja su slova označena u ovoj rečenici? *- - Zapiši, diktirajući sebi u slogove. T - Provjerite što je napisano. Ocijenite sami!

uh? "!" - učinio sve ispravno i točno. P,"+" - postoje manje greške ili ispravci. "-" - napravio više od 2 pogreške, mnogo ispravaka.

Koje vrste govora sada koristimo? (Napisano - zapisivao rečenicu, usmeno - odgovarao na pitanja, govor u sebi - razmišljao.)

V. Odraz

Ja imenujem situacije, a ti stavljaš slovo P ako je ovo primjer pisanog govora, slovo U ako je ovo primjer usmenog govora, slovo C ako je to govor o sebi.

Poslušajte učenikov odgovor.

Mama bebi čita bajku.

Razmišljamo o rješenju problema.

>/ Pišemo diktat.

Čitamo o sebi.

Zapjevajmo pjesmu.

e (Provjeriti. Napisati na ploču: U, P, S, P, S, U.)

"+" - razumio temu i nije napravio niti jednu grešku. ,b "-" - Još uvijek se malo varam, moram to popraviti.

VI. Sažimanje lekcije

E1; Koje vrste govora postoje?

Koji govor češće koristite?

Lekcija2. Što možete naučiti o osobi S prema njemugovor?

Ciljevi: S na ilustrativnim primjerima pokazati učenicima „da je govor izvor podataka o čovjeku; razvijati sposobnost korištenja "pristojnih" riječi u govoru.

OPlanirani rezultati: učenici uče donositi zaključke

o važnosti govora u životu čovjeka; otkriti i formulirati

1: identificirati problem učenja; analizirati i donijeti zaključak:, s; procijeniti postupke u smislu općeprihvaćenih pravila "ljubaznog", "sigurnog", "lijepog", "ispravnog" ponašanja.

Tijekom nastave.

ja. Organiziranje vremena

II. Aktualizacija znanja Pravopisna minuta

Riješite zagonetke. Zapišite natuknice.., (- (... Sjede na štapu U crvenim košuljama, Trbuh je lagan, Nabijen kamenčićima. (Šipak.)

Živimo pod zemljom u mračnoj jazbini. Bunda siva, sićušna stasom, Oči, crna zrnca, oštrooka, I tanak rep sa strunom. (Miševi.)

Trava koja raste na obroncima

I na zelenim bregima.

Miris je jak i mirisan

I njen mirisni list

Idemo na čaj.

Kakva trava, pogodite! (Origano.)

Vrčevi i tanjurići

Ne tonu i ne bore se. (Lopoč.)

Po čemu su riječi slične? (Oni imajukombinacija slova SHI.)

Koja je kombinacija slova napisana po istom pravilu? (ZHI pisati slovom I.)

Navedi riječi koje sadrže spoj JI. (Odgovori djece.)

Napiši bilo koje dvije riječi s ovim kombinacijama slova. Podcrtajte kombinacije ZhI i SHI.

III. Samoodređenje za aktivnost

(Pisanje na ploču.)

Grudve snijega u proljeće se pretvaraju u lokve.

Pročitajte vrlo čudnu rečenicu na ploči.

Kakav je ovo govor? (Pisani govor.)

Što možete reći o ponudi? (Napravio je pogreške u pisanju kombinacija ZhI, SL.)

Koje su riječi pogrešno napisane? (Pahulje, pretvorite se u lokve.)

Što možete reći o osobi koja je napisala ovu rečenicu? (On je nepismen, ne poznaje pravila ruskog jezika.)

Ispostavilo se da se govorom, usmenim i pismenim, može puno naučiti o osobi.

IV. Raditi na novi tema

1. Rad prema udžbeniku npr. 4 (str. 8).

Pročitaj zadatak i reci što ćeš raditi. (Čitajmo pjesme V.V. Majakovskog.)(Pjesme čita učenik s dobrim čitalačkim sposobnostima.)

Što se može naučiti iz govora sugovornika? (Po govoru možete saznati profesiju osobe.)

2. rad na rječniku

Što znači znak pored riječi "zdravo"? ("Zapamtite pravopis riječi.")

Što znači riječ "zdravo"? (Ovo je pozdravna riječ. Kada kažu "zdravo", žele vam zdravlje. Na drugi način možete reći "budite zdravi.")

Dobro zdravlje vama ljudi.

Svaki dan i sat poželjno je - pozdrav!

Dat ću teti dušu za tebe.

Neka ti zraka sunca podari zdravlje,

Ljetna kiša dat će ti snagu za piće.

Majka zemlja pusti kruha i soli

Bit ćete bogato nagrađeni za svoj trud.

Zdravo, pozdravljam te!

Za svu obitelj, prijatelje i poznanike.

Budite sretni i samo pozdravite

Mir, radost i blagostanje vama!

T. Lavrova

Zašto je slovo istaknuto u riječi U?(Piše se ali se ne izgovara.)

Kako možete zapamtiti ovo pismo? (Piše se kao u riječi "zdravlje", vojska kaže "Želim vam dobro zdravlje.")

Zapiši riječ, podcrtaj pravopis.

V. Minute tjelesnog odgoja

Jednom - sagnite se, ispravite se. Dva - sagnuti se, istegnuti se. Tri-tri pljeska rukama, tri klimanja glavom. Četiri - ruke šire, Pet, šest - sjedi tiho, sedam, osam - lijenost odbaciti.

Od autora
Tematsko planiranje 170 sati (5 sati tjedno)
Tematsko planiranje 136 sati (4 sata tjedno)
Ponavljanje
Lekcija 1 Naš govor i naš jezik
Lekcija 2. Jezik i govor. Formule uljudnosti
Lekcija 3
Lekcija 4
Lekcija 5 Vrste teksta
Lekcija 6
Lekcija 7
Lekcija 8. Dijalog. Apel
Lekcija 9 Glavni i manji članovi ponude
Lekcija 10
Lekcija 11
Ponuda
Lekcija 12 opći koncept)
Lekcija 13 Interpunkcijski znakovi u rečenicama sa homogeni članovi
Lekcija 14
Lekcija 15 Levitan "Zlatna jesen"
Lekcija 16
Lekcija 17 Veza između jednostavne rečenice unutar kompleksa
Lekcija 18 Teška rečenica a rečenica s jednorodnim članovima
Lekcija 19
Lekcija 20
Riječ u jeziku i govoru
Lekcija 21
Lekcija 22 Izravna i figurativna značenja riječi. Posuđenice. zastarjele riječi
Lekcija 23
Lekcija 24 Uopćavanje znanja o leksičkim skupinama riječi
Lekcija 25 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 26 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 27 Prepoznavanje značajnih dijelova riječi
Lekcija 28
Lekcija 29
Lekcija 30
Lekcija 31 meki znak I
Lekcija 32
Lekcija 33 Djelovi govora. Morfološke značajke Djelovi govora
Lekcija 34
Lekcija 35 Glagol
Lekcija 36
Lekcija 37
Lekcija 38 Vasnetsov "Ivan Tsarevich na sivom vuku"
Lekcija 39
Imenica
Lekcija 40
Lekcija 41
Lekcija 42 dativu
Lekcija 43
Lekcija 44 Nedeklinabilne imenice
Lekcija 45 Generalna ideja). 1. sklonidba imenica
Lekcija 46
Lekcija 47 Plastov "Prvi snijeg"
Lekcija 48
Lekcija 49
Lekcija 50
Lekcija 51
Lekcija 52 Algoritam za određivanje deklinacije imenice
Lekcija 53
Lekcija 54 Padežni nastavci imenica 1., 2. i 3. deklinacije jedn. Načini provjere nenaglašenih padežnih nastavaka imenica
Lekcija 55
Lekcija 56
Lekcija 57
Lekcija 58
Lekcija 59
Lekcija 60
Lekcija 61
Lekcija 62
Lekcija 63
Lekcija 64
Lekcija 65
Lekcija 66
Lekcija 67
Lekcija 68 Tropinina "Čipkarica"
Lekcija 69
Lekcija 70 kontrolni diktat. Ponavljanje
Lekcija 71
Lekcija 72 plural
Lekcija 73
Lekcija 74 Genitiv i akuzativ množine imenica
Lekcija 75
Lekcija 76
Lekcija 77 Pravopis padežnih nastavaka imenica u jednini i množini
Lekcija 78
Lekcija 79 Rad na provjeri
Lekcija 80
Pridjev
Lekcija 81
Lekcija 82
Lekcija 83
Lekcija 84
Lekcija 85 Serov "Mika Morozov"
Lekcija 86
Lekcija 87 imenički padež
Lekcija 88
Lekcija 89
Lekcija 90
Lekcija 91
Lekcija 92
Lekcija 93 Naši projekti
Lekcija 94 Pravopis padežnih nastavaka pridjeva muškog i srednjeg roda
Lekcija 95
Lekcija 96
Lekcija 97
Lekcija 98
Lekcija 99
Lekcija 100
Lekcija 101 Pravopis padežnih nastavaka pridjeva
Lekcija 102
Lekcija 103 Roerich "Prekomorski gosti"
Lekcija 104
Lekcija 105
Lekcija 106
Lekcija 107
Lekcija 108 Grabar "Veljačko plavo"
Lekcija 109 Provjera znanja
Lekcija 110
Lekcija 111 Ponavljanje
Zamjenica
Lekcija 112
Lekcija 113
Lekcija 114
Lekcija 115
Lekcija 116
Lekcija 117
Lekcija 118 Generalizacija na temu "Zamjenica"
Lekcija 119
Lekcija 120 Ponavljanje
Glagol
Lekcija 121
Lekcija 122
Lekcija 123
Lekcija 124
Lekcija 125
Lekcija 126
Lekcija 127 Konjugacija glagola
Lekcija 128
Lekcija 129
Lekcija 130 Levitan "Proljeće. Velika voda"
Lekcija 131
Lekcija 132
Lekcija 133
Lekcija 134
Lekcija 135
Lekcija 136
Lekcija 137
Lekcija 138
Lekcija 139 povratni glagoli
Lekcija 140
Lekcija 141 Smišljanje priče prema nizu slika
Lekcija 142
Lekcija 143
Lekcija 144 nenaglašeni sufiks u glagolima prošlog vremena
Lekcija 145
Lekcija 146
Lekcija 147 Ponavljanje
Lekcija 148
Lekcija 149
Lekcija 150
Lekcija 151
Lekcija 152 Ponavljanje
Lekcija 153 Govor. Tekst
Lekcija 154
Lekcija 155
Lekcija 156
Lekcija 157
Lekcija 158 Šiškin "Raž"
Lekcija 159
Lekcija 160
Lekcija 161
Lekcija 162
Lekcija 163
Lekcija 164
Lekcija 165
Lekcija 166 Djelovi govora
Lekcija 167
Lekcija 168 Ponavljanje
Lekcija 169
Lekcija 170

Bibliografija

Lekcija 1

Predmet: Jezik je sredstvo komunikacije. Generalizacija informacija o riječi, rečenici, tekstu.

Cilj:

Zadaci:

    dati pojam: jezik kao sredstvo komunikacije predstaviti udžbenik i njegovu strukturu; dati predodžbu o vodećoj ulozi jezika kao sredstva komunikacije i stjecanja znanja u životu društva, osobe.

    razvoj pravopisne budnosti učenika, proširivanje rječnika učenika.

    V poučavanje učenika sposobnosti da vide ljepotu u svijetu oko sebe, točnosti, discipline.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

Možete vidjeti dijamant u blatu.

Riječ

Abeceda

Učenje čitanja i pisanja uvijek je korisno.

    Postavljanje ciljeva i zadataka.

    Tema lekcije.

Pregledajte razgovor: koji su ti dijelovi poznati?

Izjava problema: što je jezik? Čemu služi?

“Jeste li razmišljali o pitanju, što je jezik? Jedan govori, drugi ga sluša i razumije. Pročitate knjigu i također razumijete što je u njoj napisano. Uz pomoć riječi (usmeno ili pismeno, možete izraziti svoje misli, osjećaje. A sve se to događa zahvaljujući JEZIK" .

Ljudima je oduvijek bio potreban neki jezik da jedni drugima govore o važnim i ne baš važni događaji. Kažete: "Ostavljamo li loptu?" Vaš prijatelj čuje i razumije: želite igrati odbojku. Riječi su poput struna između vas. Možete, naravno, pozvati prijatelja na odbojku bez otvaranja usta. Samo se pretvarajte da servirate i udarate lopticu, i on će razumjeti. Samo znakovi, geste - nijedna riječ nije izgovorena naglas - a ipak je to jezik. A ako ste napisali poruku prijatelju, ovo je također jezik. Ali glavna stvar u komunikaciji među ljudima ipak je riječ.

Igra "Pet riječi"

VILICA

Bicikl igla čamac mačka lubenica

metla puran lav kit profil

vata igra žlica ljepilo ananas

kosa iris labud četka bus

kanta Irina lama krtica dijamant

Rad na polisemiji riječi "jezik"

Komentiranje značenja poslovica , otkrivanje značenja riječi Jezik :

1. Tko s jezikom, taj i s pitom.

2. Jezik glavu hrani.

3. Bez jezika i njemačkog zvona.

4. Jezik je oštriji od mača.

5. Što na duši, to na jeziku.

Kako razumiješ značenje poslovica? Zašto je "govoriti jezik" isto što i "biti s pitom"? Zašto "jezik glavu hrani"? Ima li zvono jezik?

Na koji način mislite životne situacije možete reći ove riječi.

Bilježenje poslovica po sjećanju.

Rad u udžbeniku.

Stranica 3-6

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća– c6 y12

Lekcija #2

Predmet: Prijedlozi prema namjeni iskaza i intonaciji.

Cilj: doprinijeti formiranju kod djece ideja o vrstama rečenica, njihovim emocionalna obojenost; sposobnost konstruiranja načina raščlanjivanja rečenice prilikom pisanja.

Zadaci:

    promicati formiranje kod djece ideja o vrstama rečenica, njihovoj emocionalnoj boji; sposobnost konstruiranja načina raščlanjivanja rečenice tijekom pisanja;

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

Ah

A A

a a

Možete vidjeti dijamant u blatu.

    Tema lekcije.

Pročitajmo rečenice i obratimo pažnju na to koliko su one ovdje različite. Jedni nešto javljaju, drugi pitaju, treći sadrže zahtjev.

- Turtle, odvedi me kući!

- A gdje ti živiš?

- Živim u mravinjaku.

Pronađimo rečenicu koja sadrži pitanje.

Pronađite rečenicu koja sadrži zahtjev.

Pročitaj rečenicu koja nešto govori.

Kao što vidite, rečenice se razlikuju po svrsi iskaza.

Prema svrsi iskaza tradicionalno se razlikuju tri vrste rečenica:pripovjedni, upitni i poticajni.

Koja je glavna svrha izjavnih rečenica?

Glavna svrha narativnih rečenica: poruka o određenim pojavama stvarnosti, prijenos informacija sugovorniku.

Nr: Dolazi oluja. U daljini sijevaju munje.

Navedite svoje primjere izjavnih rečenica.…..

Koji se interpunkcijski znakovi koriste na kraju izjavnih rečenica?

Napišimo rečenicu:

Moj brat živi u Donjecku.

Koja je rečenica za svrhu iskaza? Zašto je ovo deklarativna rečenica?

Pronađite i podcrtajteglavni i sporedni predloženi članovi

Koja je glavna svrha upitnih rečenica?

Upitne rečenice koriste se za izražavanje pitanja.Nr: Kada će stići?

Navedite svoje primjere upitnih rečenica.…..

Koji se interpunkcijski znakovi koriste na kraju upitnih rečenica?

Napišimo rečenicu:

Kad ti dolazi brat?

Koja je rečenica za svrhu iskaza?

Rastavite riječće stići.

Koja je glavna svrha poticajnih ponuda?

Glavna je svrha poticajnih rečenica potaknuti na radnju onoga kome je govor upućen.Nr: Donesi mi vode.

Navedite primjere poticajnih rečenica.…..

Koji se interpunkcijski znakovi stavljaju na kraj zapovjednih rečenica?

Napišimo rečenicu:Svakako dođite.

Odredite kojem dijelu govora pripada svaka riječ u rečenici.

Zaključiti:

Koji su prijedlozi za svrhu izjave?

Grupni rad:

Obnoviti deformiranu rečenicu, postaviti interpunkcijske znakove, odrediti vrstu rečenice prema namjeni iskaza i intonaciji.

Rad u udžbeniku.

Stranica 6-8

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c8 y18

Lekcija #3

Predmet: Slaganje riječi.

Cilj: učvrstiti znanje i razviti vještine na temu "Sastav riječi", usaditi interes za materinji jezik, razvijati govor učenika, širiti leksikon.

Zadaci:

    učvrstiti znanje i razviti vještine na temu "Sastav riječi", usaditi interes za materinji jezik,

    razvijati komunikacijske vještine (graditi monološki i dijaloški iskaz, voditi računa različita mišljenja i interese, opravdati vlastiti položaj); sposobnost praćenja napretka aktivnosti učenja u okviru rješavanja pojedinog problema te ostvarivati ​​odgojnu interakciju u različitim oblicima rada;

    promicati odgoj kod učenika potrebe za usavršavanjem govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspješnost obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

bb

B

b

Posao prije zadovoljstva.

    Tema lekcije.

Križaljka "Morfemi"

Učitelj, nastavnik, profesor : Iz daleke zemlje Rječnika stigao je brzojav od njezinih stanovnika sa zadatkom, samo rješavanjem križaljke možete saznati temu današnje lekcije. Uslijedila je svađa među stanovnicima zemlje, da čujemo o čemu se radi.

    Stojim ispred korijena i mogu oblikovati riječi.

    A mogu i tvoriti riječi, samo stojim iza korijena.

    I živjet ću bez kraja, makni to od mene!

    A ja sam najvažniji među vama, ni jedna riječ ne može bez mene.

    Usput, bez mene je nemoguće sastaviti rečenicu od riječi.

Okomito u odabranim ćelijama je ključna riječ, koja je tema naše današnje lekcije. (morfemi)

Generalizacija na temu "Sastav riječi" tema je naše lekcije. Koji se od pojmova navedenih u križaljci ne može nazvati morfemom? (Osnova, jer se može sastojati od jednog ili više morfema.) Što je morfem? (to je dio riječi)

Recite mi, molim vas, redoslijed raščlanjivanja riječi u sastavu.

Igra "Četvrti dodatni"

    slajd, izgorjela , brežuljak, rudar.

    Kost, dodir , kost, kost.

    Trputac, poskupljenje , off-road, cesta.

    H čisto , nosni, izljev, nos.

    šumar, šuma, ljestve , bez drveća.

Igra "Zamijeni jednom riječju"

Učitelj, nastavnik, profesor: A u ruskom postoje riječi koje se tvore iz dva korijena! Povezani su samoglasnicima, koji se nazivaju spojnim. Koji su ovo samoglasnici? Kako su definirani u raščlanjivanju? Pogodite i zapišite riječi, ističući korijene i spojni samoglasnik u njima:

    Ljubitelj knjiga. (Bibliofil)

    Automobil koji vozi mlijeko. (nosač mlijeka)

    Radnik koji vari čelik. (čeličana)

    Auto koji sam leti. (Zrakoplov)

    Osoba koja uzgaja ptice. (uzgajivač peradi)

    Uređaj koji melje meso. (Mašina za mljevenje mesa)

    Čovjek koji čuva svinje. (Svinjar)

    Stroj koji kosi travu za sijeno. (Kosilica

Stavite riječ u svoju kuću

Učitelj, nastavnik, profesor: Evo shema raščlanjivanja, rasporedite riječi u stupce u skladu sa sastavom:

Izlaz, dijamant (zamka!), Overseas, recepcija, bush, fisherman, obalni, uzlijetanje, kreda, starci, dizanje.

Rad u udžbeniku.

Stranica 8-10

    Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - c8 y18

Lekcija #4

Predmet:

Cilj:

Zadaci:

    formirati pravopisnu vještinu, konsolidirati znanje, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

    promicati odgoj kod učenika potrebe za usavršavanjem govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspješnost obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

Vv

U

V

Rad na rječniku.

Auto, agronom, bagrem, abeceda, lubenica, aroma, Astana.

2. Tema lekcije.

Teorijsko zagrijavanje

Objasnite što znači nenaglašeni samoglasnik u korijenu riječi?

Zašto nenaglašeni samoglasnik treba provjeriti?

Kako provjeriti pravopis nenaglašenog samoglasnika u korijenu riječi?

Koliko riječi za provjeru trebaju imati riječi s dva nenaglašena samoglasnika u korijenu riječi?

Je li uvijek moguće provjeriti pravopis nenaglašenog samoglasnika u korijenu riječi?

Kako postupaju u takvim slučajevima?

A) Stihovi "U šumi"

S takvim zadacima rade lektori - ljudi koji ispravljaju pogreške u riječima. Bit ćete i lektori, ali ne zaboravite na ispitne riječi.

Provjerimo tekstove.

B) Razdjelni diktat

Zapišite riječi u 4 stupca (4 osobe na ploči)

Cvrči, gladan, starac, zabava, pekmez, dobroćudan, životinjica, vrišti, strelica, slovo, trun, oči

Test kontrola

Ovdje su testovi na temu "Pravopis nenaglašenih samoglasnika u korijenu riječi, provjereni i neprovjereni naglaskom"

Rad u udžbeniku.

str.10-12

3. Sažetak lekcije. Odraz.

    Domaća zadaća - s12 y30

Lekcija #5

Predmet: Pravopis naglašenih i nenaglašenih samoglasnika i parnih suglasnika u korijenu riječi.

Cilj: formirati pravopisnu vještinu, konsolidirati znanje, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

Zadaci:

    formirati pravopisnu vještinu, konsolidirati znanje, vještine i sposobnosti učenika o ovoj temi;

    razvijati govor učenika, učiti ih pravilno izgovarati i govoriti pojedine riječi i izraze;

    promicati odgoj kod učenika potrebe za usavršavanjem govora, formiranje samopoštovanja na temelju kriterijauspješnost obrazovnih aktivnosti.

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

Gg

G

G

Oči se boje, a ruke rade.

Rad na rječniku.

Obala, breza, razgovor, knjižnica, vrabac, vrana, nedjelja, istok.

    Tema lekcije.

Problematična situacija. Kako provjeriti nenaglašeni samoglasnik u korijenu?
Učitelj: Što možete reći o sljedećoj skupini riječi?
Boris, Svetlana, Aleksej, Tatjana.
Djeca: Ovo su imena. Pišu se velikim slovom.
- Ovo su vlastite imenice.
- Ovo su puna imena.
Učitelj: Prepoznali ste jedno "opasno mjesto" u ovim riječima. (Podvlači veliko slovo.) A koja još "opasna mjesta" vidite?
Djeca: Nenaglašeni samoglasnici.
Učitelj: Kako dokazati da je u ovim riječima potrebno pisati ove samoglasnike?
Djeca: Znamo da se pod stresom samoglasnici jasno čuju i ne izazivaju sumnju. Dakle, moramo se pobrinuti da nenaglašeni samoglasnici postanu naglašeni.
- Možete pokušati uzeti ne pune, već kratke oblike imena. Na primjer, Boris-Borya. U riječi Borya jasno čujemo samoglasnik o, što znači da u riječi Boris postoji nenaglašeni samoglasnik o.
Učitelj: Ima li još prijedloga?
Djeca: Možete provjeriti nježno ime - Borenka.
Učitelj: Koju ćemo metodu ispitivanja odabrati?
Djeca: Bilo tko.
Učitelj: Kako provjeriti nenaglašeni samoglasnik u korijenu?
Djeca: Da biste provjerili nenaglašeni samoglasnik u korijenu, trebate odabrati jednokorijensku riječ tako da naglasak padne na nenaglašeni samoglasnik. Koji je samoglasnik napisan s naglaskom, bit će u nenaglašenom položaju.
Učitelj: Pogledajte naš dijagram. Čitajmo (prvo jak učenik, a zatim jednoglasno)
Samoglasnici
Udaraljke bez naglaska
neprovjerljiv provjerljiv
(riječi iz rječnika)
rječnik pokupiti jednokorijenske riječi

Vježba razlikovanja provjerenih i nenaglašenih samoglasnika.
Učitelj: Sada ću vam pokazati riječi s označenim i neprovjerenim samoglasnicima u korijenu. Ako je samoglasnik neprovjerljiv, čučnite. Ako se nenaglašeni samoglasnik može provjeriti, skoči. (Riječi: pijetao, vrana, planina, daska, san, cvijet.)
2. Igra "Smiješne utrke"
Učitelj: Pažnja! Pažnja! A sada na start izlaze automobili marke „E“ i marke „I“. na putu, svaki auto mora voziti do svog pravopisa. Stroj koji napravi najmanje grešaka pobjeđuje.
L ... bod, st .. na, kr ... varati, l ... titsa, l ... tit.
3. Otpisivati ​​riječi, fraze i rečenice. Stavite naglasak, preskačući sve samoglasnike u slabom položaju.
Romi, na leđima, zimski suton, stoljetna stabla, zadrijemala, izdaleka, u radnom stolu, jesenji dan, igra s prijateljem, kuharica. Mlado vitko božićno drvce stajalo je samotno na čistini.

Rad u udžbeniku

3. Sažetak lekcije. Odraz.

4. Domaća zadaća - c14 y36

Lekcija #6

Predmet: Rastavljanje riječi po sastavu.

Cilj: - razjasniti pojmove "korijen", "osnova", "prefiks", "sufiks", "završetak"; izraditi s učenicima algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu.

Zadaci:

Tijekom nastave

    Organiziranje vremena.

Trenutak čišćenja.

dd

Stari prijatelj je bolji od dva nova.

Rad na rječniku.

Novine, horizont, grašak, grad, gusjenica, dvadeset, dvanaest, djevojka, pratilac, prosinac, delfin, selo, direktor, cesta.

    Tema lekcije.

Riječ je podijeljena na dijelove
Kao kriške naranče.

Može li svaki pismen
Sastavite riječ od dijelova.

Kako razumiješ ove riječi? Raspravljajte u svojoj skupini, izgovarajući svaki redom u krug određeno vrijeme. Sudionik broj 1 starta na znak.

Što ćemo danas raditi?

Koji ćemo cilj postaviti? (Naučite raščlanjivati ​​riječi po sastavu)slajd 3

Sve na svijetu sastoji se od nečega: oblaci kapljica, šuma drveća.

Riječi su također napravljene od vlastitog materijala.

Riječ je podijeljena na dijelove

Kao kriške naranče.

I svaki dio riječi ima svoje ime.

Na čemu ćemo danas raditi.

Pa, da prikupimo pažnju, provest ćemo "Zagrijavanje za um".

Oči na meni. Odgovaramo u zboru, brzo.

    Dio riječi koji služi za povezivanje riječi u rečenici

nazvao...

    Zajednički dio srodnih riječi zove se ...

Kako se zove treći zimski mjesec?

    Koja se slova ne koriste na početku ruskih riječi?

    U što se voda pretvara zimi?

    Dio riječi bez kraja naziva se ...

    Navedite suprotnu riječ za neprijatelja.

    Najkraći mjesec u godini?

Koliko samoglasnika ima ruska abeceda?

Koje dijelove govora poznajemo?

Dobro napravljeno!

I naravno, kakva lekcija bez rada na vokabularu!

Otvaramo bilježnice, zapisujemo broj. Školski rad.

1) Dio riječi koji se mijenja je ……….

2) Dio riječi bez kraja je ………….

3) Dio riječi koji dolazi ispred korijena i služi za tvorbu novih riječi je ……….

4) Dio riječi koji dolazi iza korijena i služi za tvorbu novih riječi je ……….

5) glavni dio riječi su…….

Rad u udžbeniku.

str. 15-16.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Lekcija #7

Predmet: Rastavljanje riječi po sastavu. Diktat rječnika.

Cilj: razjasniti pojmove "korijen", "osnova", "prefiks", "sufiks", "završetak"; izraditi s učenicima algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu.

Zadaci:

    razjasniti pojmove "korijen", "osnova", "prefiks", "sufiks", "završetak"; izraditi s učenicima algoritam za raščlanjivanje riječi po sastavu;

    razvijati sposobnost isticanja dijelova riječi, doprinositi razvoju pravopisnih vještina,govor učenika, obogatiti rječnik djece; intelekt, mišljenje, pamćenje.

    njegovati kulturu govora, ljubav prema riječi, pažnju, ljubazan odnos jedni prema drugima.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Diktat rječnika.

Abeceda, lubenica, Astana, obala, breza, knjižnica, vrabac, vrana, istok, novine, grad, grašak, prosinac, direktor, cesta.

Trenutak čišćenja.

Nju

E

E

Jedna glava je dobra, ali dvije bolje.

    Tema lekcije.

Rastavljanje riječi po sastavu.

    Pročitao sam riječ - šumarak. Sjetio sam se da je to uzak pojas šume koji spaja dvije šume.

2. Ističem kraj. Da bih to učinio, mijenjam oblik riječi: na šumarku, u šumarak. Dio riječi koji se mijenja je završetak. Izdvajam, u ovoj riječi je nula.

3. Naglašavam osnovu riječi. Osnova je dio riječi bez kraja. U dana riječ- šumarak.

4. Za isticanje korijena biram istokorijenske riječi: šuma, šuma, šuma. Zajednički dio ovih riječi je šuma. Ovo je korijen, ističem ga.

5. Odaberem prefiks. Prefiks dolazi ispred korijena. U ovoj riječi, prefiks je \u200b\u200bpere.

6. Traženje sufiksa. Sufiks dolazi iza korijena i koristi se za tvorbu riječi. U riječi šumarak, sufiks je cca.

Razvrstaj riječi po sastavu.

korijen breze: brezova šuma (znači: brezova šuma, gaj), breza, breza, breza, breza, breza, breza, breza, vrganj.

korijen -brat- : bratimljenje, brat, brat, brat, brat,
bratstvo, drug

korijen -zabava-: zabava, zabava, veselo, veselo, veselo,
veseo, veseo.

Podijelite ga po sastojcima:

trava blade of grass mlada zora

krijesnica breeze obalni mornar

polyushko samovar zlatno gnijezdo

obala mali ris mladunci obale

nebo drva za ogrjev rainy streak

šumski golubovi oko gutljaj

planina distant drozd dar

day cub duga kći

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - c16 y41, pravilo.

Lekcija #8

Predmet: Djelovi govora.

Cilj:

Zadaci:

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

Naučiti

I

i

Rad na rječniku.

    Tema lekcije.

Kako razlikujete dijelove govora? (U smislu, pitanje.)

Koji naučeni dio govora nije korišten u ovom zadatku? (Zamjenica.)

Zašto misliš? (Nisu mogle biti među skupinama srodnih riječi, jer samo označavaju predmet, a ne imenuju ga.)

Koje gramatičke znakove dijelova govora poznajete? (Broj, rod, padež, deklinacija.)

Imaju li svi dijelovi govora te karakteristike?

- Zašto?

Pokušajmo u tablici koju vidite na ploči prikazati gramatičke značajke svakog dijela govora.

Dio govornih vježbi

    Odredi dio govora podcrtanih riječi

Živi i uči.

Bilježnica je učenikovo ogledalo.

Prvo az da bukve, a onda znanost.

Nikada nije kasno za učenje.

Knjiga je mali prozor kroz koji se vidi cijeli svijet.

    Čitati. Umetnite riječi koje nedostaju. Odredi koji su to dijelovi govora. Dokaži.

Živi stoljeće - stoljeće ... ..

Bilježnica -…….. učenik.

Prvo az da bukve, a onda……….

Nikad ne nauči…….

Knjiga je ……….. prozor kroz koji se vidi cijeli svijet.

kasno

naučiti

deset

znanosti

ogledalo

mali

Grupni rad.

Svaka skupina učenika dobiva na stolu jednu biljku čije znakove djeca mogu napisati.

Plan grupnog rada.

    Razmotrite biljku.

    Svi unutra radna bilježnica on bilježi znakove ove biljke.

    Pročitajte riječi grupi.

    Napišite opći tekst.

    Predstavite rezultat svog rada.

Navedite gramatička obilježja 2 - 3 pridjeva po izboru.

Rad u udžbeniku.

str.18-19.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s19 y48

Lekcija #9

Predmet: Djelovi govora. Pravopis ʹ i ʺ.

Cilj: Generalizacija znanja po dijelovima govora

Zadaci:

    Generalizacija znanja po dijelovima govora.

    Razvoj sposobnosti razlikovanja dijelova govora od sastava riječi, vještine obuke razne dijelove govor u tekst.

    Odgoj dobrote, osjećaja prijateljstva, kolektivizma.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

Naučiti

I

i

Gruzdev se nazvao get in the body.

Rad na rječniku.

Ždrijebe, žuto, biljka, sutra, doručak, zec, ovdje, inženjer, zanimljivo.

    Tema lekcije.

Čitanje teksta

Što ste naučili?

Što vas je najviše iznenadilo?

Vježba:

1. skupina - zapisati sve pridjeve i odrediti im rod

2. grupa - ispisati glagole i odrediti njihovu konjugaciju

3. grupa - ispisati glagole i odrediti njihovu konjugaciju

4. skupina - ispiši imenicu prijedložnog padeža i sastavi je

morfološku analizu

Izborni diktat.

Iz teksta ispiši samo glagole u dva stupca: 1. i 2. konjugacije

Dječji vrtić za pingvine

Prošlo je pet tjedana od rođenja mladunca pingvina. Klinac gazi šapama po snijegu i ulazi Dječji vrtić. Tamo već stoje stotine vršnjaka. Skupljaju se u tijesnu gomilu i međusobno se griju. Takva okupljanja nazivaju se vrtići. Odrasli pingvini štite ih od burnica. Roditelji dolaze i u vrištanju i galami pronalaze svoju djecu među tisućama stranaca. Oni hrane samo svoje piliće. Najproždrljiviji progutaju šest kilograma ribe odjednom. Ljeti maturanti pingvinskih vrtića odlaze na praksu na more.

MEĐUSOBNA PROVJERA

Koja je domovina za pingvine?

Što im služi za izgradnju gnijezda?

RASTAVLJANJE REČENICE

U prirodi, pingvin za izgradnju gnijezdatražim trava ili mrtvaca.

Morfološka analiza odabranih riječi.

Rad u udžbeniku.

str.20-21

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s21 y54

Lekcija #10

Predmet: Kontrolni diktat br. 1 "Jesen".

Cilj: provjerite razinu asimilacije ZUN-a za ocjenu 3, identificirajte praznine u skladu s državnim standardom.

Zadaci:

    provjerite razinu asimilacije ZUN-a za ocjenu 3, identificirajte praznine u skladu s državnim standardom.

    Razviti logično mišljenje, pažnja, pamćenje, koherentan govor

    Odgajati točnost, disciplinu, neovisnost, marljivost.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Diktat.

Jesen.

Rujan i listopad su prošli. Ispraznite naš vrt. Glatke staze vrta posute su zlatnim lišćem. Listovi breze lako se njišu na vjetru. Nebo je prekriveno sivim oblacima.

Hladna kiša lije. Rijetko će koja divna zraka sunca zasjati iza oblaka. Ljudi su ubirali usjeve s polja. Prazne su leje mrkve i kupusa. U vrtu je tiho. Ptice su odavno nestale. Stazom samo vrapci skaču. Traže hranu. S neba se čuje oproštajna pjesma ždralova.

Gramatički zadaci:

    Navedite dijelove govora, rastavite po članovima rečenice.

    Poredaj po sastavu.

    Ispiši sintagme, odredi gramatička obilježja imenica.

3. Rezultat lekcije. Odraz.

Lekcija #11

Predmet: Leksičko značenje višeznačne riječi.

Cilj: formiranje ideje o leksičko značenje riječi kao o obveznom značenju bilo koje riječi u jeziku.

Zadaci:

    formiranje ideje o leksičkom značenju riječi kao obveznom značenju bilo koje riječi u jeziku;

    razvoj pravopisne budnosti, govora i mentalne operacije studenti;

    njegovati točnost, disciplinu, neovisnost, marljivost.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

W

h

Zz

Posao prije zadovoljstva.

Rad na rječniku.

Kazahstan, kupus, olovka, slika, krompir, tava, stan, kilogram, razred, kotač, soba, krevet.

2. Tema lekcije.

Tema naše lekcije je "Polisemija riječi". Koliko leksičkih značenja ima riječ? Tema vam je, iako nova, vrlo poznata. Da bismo komunicirali, prenijeli misli i osjećaje jedni drugima, potrebne su riječi. Za razumijevanje sugovornika u normalnom razgovoru dovoljno je 4-5 tisuća riječi. Ali ni ovo nije dovoljno. Što više riječi i njihovih značenja osoba zna i zna koristiti u govoru, to može točnije izraziti svoje misli, to je zanimljivija. Mislim da svatko od vas želi biti zanimljiv sugovornik i osoba. Stoga mislim da će se svatko od vas nositi sa svim zadacima u lekciji.

Što bismo trebali naučiti u lekciji?

Što je "leksikon"?

Koliko leksičkih značenja ima riječ?

3. Kako odrediti leksičko značenje riječi?

4. Koje se riječi nazivaju višeznačnima?

Vokabular je grana znanosti o jeziku koja proučava njegov rječnik.

Što mislite, koji će koncept biti temelj ove rubrike, uz pomoć čega komuniciramo? (Riječ)

Sastavite rečenicu s riječju "RIJEČ" tako da se otkrije njezino značenje, suština.

(Izborno čitanje rečenica.)

Obratite pozornost na unos. Ovo je još jedan misterij. Čitajte pažljivo u sebi. A sada nam čitajte naglas...

Ovo je .. u rijeci .. dno

Bli .. nešto i d .. napaljen.

Bijeli sarafan..chik

Baršunasti kaftan..čik

Lišće r..zny

Seryo..ki rasp..snye.

Mislim da su svi pogodili o čemu pričamo. (breza)

- Kako si pogodio? Što vam je pomoglo? (popis znakova)

Kako možemo nazvati ovaj tekst? ("Breza").

Rad u udžbeniku.

str.25-27

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s27 y66

Lekcija #12

Predmet:

Cilj:

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o višeznačnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučiti odrediti značenje riječi u kontekstu.

    Njegujte jezični smisao.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

I

I

ii

Nemojte imati stotinu rubalja, ali imajte stotinu prijatelja.

Rad na rječniku.

Kamp, palma, đurđica, ljiljan, trgovina, maline, namještaj.

2. Tema lekcije.

1) - Što mentalno zamišljate kada čujete riječiolovka, tramvaj, kist ?

Zašto ste, govoreći o prve dvije teme, dali približno iste odgovore, a govorili ste o trećoj temi različito ali zar ne?

Što govori ovaj primjer?

Gdje možete pronaći značenje riječi?

2) – Poslušajte zagonetku: U vrtu kraj staze

Sunce je na nogama.

Samo žute grede

Nije mu vruće. (Suncokret).

Kako izgleda suncokret?

riječ u zagonetkiSunce upotrebljava se u prenesenom značenju: suncokret je bojom i oblikom sličan suncu. U zagonetkama se riječi često koriste u prenesenom značenju.

Konsolidacija i razumijevanje proučenog gradiva

1) Od riječi danih u zagradi odaberite one u kombinaciji s kojom će riječi izvan zagrade dobiti preneseno značenje:

Zlatni (prsten, kosa, ruke, klasje);

Željezo (zdravlje, nokti, živci);

Razbacani (zrna, slatkiši, zrake, zvijezde);

Svjetlo (svijeća, vatra, momci)

2) Odredite u kojim su frazama riječi upotrijebljene u prenesenom, a u kojima u izravnom značenju:

Ledeni blok - izgled leda

More pšenice - plavo more

Vrh planine je vrh slave

Pješak hoda - sat teče

Svjetlost znanja je svjetlost sunca

Vjetar je zaspao - čovjek je zaspao

Lanac sidra - lanac događaja

Blještava svjetlost - Blještava ljepota

Sastavite rečenicu s jednim od izraza upotrijebljenih u prenesenom značenju.

3) Definicija leksičkog značenja riječi

- Često, da bismo okarakterizirali kvalitete ili osobine neke osobe, koristimo pridjeve nastale od naziva raznih metala.

- Objasniti značenje pridjeva (usmeno):

čelična volja

željezni mišići

Zlatno srce

srebrni glas

4) Rad na rječniku

Razgovor, razmjena mišljenja - razgovor.

Pribor za kuhanje - lonac.

Dio zemljine površine koji čovjek vidi je horizont.

- U drugom redu napišite riječi:

Glagol od riječi razgovor- pričati

Umanjenica od riječi pan -lonac za pirjanje,

Kako se zove zamišljena crta duž koje se čini da je nebo povezano s površinom Zemlje -linija horizonta.

- Označite korijen u jednokorijenskim riječima.

Snimanje rečenica iz diktata:

Jezik će donijeti u Kijevu.

Izviđači su donijeli jezik.

Bez jezika i nijemog zvona.

Bolno se ugrizao za jezik.

- U svakoj rečenici pronađite i podcrtajte višeznačnu riječ.

- Ista se riječ koristi u četiri rečeniceJezik. U svakoj rečenici odredite leksičko značenje ove riječi.

- Dakle, zaključujemo: ista riječ u različite prijedloge može se koristiti u različitim značenjima.

Rad u udžbeniku.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s29 y72

Lekcija #13

Predmet: jedne i više riječi.

Cilj: Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o višeznačnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučiti odrediti značenje riječi u kontekstu.

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o višeznačnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučiti odrediti značenje riječi u kontekstu.

    razviti oralni i pisani jezik aktivirati vokabular učenika.

    Njegujte jezični smisao.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

Kk

DO

DO

Potreban tamo gdje je rođen.

Rad na rječniku.

Medvjed, polako, mjesec, metal, metro, mlijeko, mrkva, mraz, Moskva, mrav.

2. Tema lekcije.

Vježbajte. Navedite primjere izravnog i prenesenog značenja ovih riječi.

Uska odjeća. Blisko prijateljstvo.

Slatko_________________. Slatki ____________________.

Gorko _________________. Gorak_____________________.

Plodovi __________________. Voće _____________________.

Pijuckati _______________. Pijuckati __________________.

Navedite značenja riječi mekan. Razmislite o izrazima s riječjumekan , uz njih napiši riječi bliske po značenju. Kao što je učinjeno s riječjučvrsta .

mekano_______________________________________________________

meko _________________________________________________

meko _________________________________________________

meki kruh – svježi

blago svjetlo, ugodan glas

mekan karakter - krotak, lišen grubosti, oštrine.

blaga klima - topla, ugodna

meki znak

meka sofa, itd.

U umjetničkim djelima upotreba višeznačnih riječi u nizu često nas izmami osmijeh.

Navečer djevojka Mila,

Cvjetnjak u vrtuslomljena.

Njen brat, dječak Ivan,

Istirazbijen... kupa.

Vježba: smislite dvije rečenice gdje biste se sudarili različita značenja viševrijedna riječ.

Polisemantičke riječi: visoko, glava, svjetlo, nos, ruka.

Igra

- Predlažem da igrate igru:

- Čitam riječi, plješćeš jednom - ako je riječ nedvosmislena, puno - ako - višeznačna:

Toplina, radni stol, crveno, aktovka, kiša, prase”

Ne žali za praščićem, -
Krava govori. -
Kupujete mlijeko -
Ukusan par!
Svinje su upravo ovdje:
- Imamo cijelu šalicu! -
Praščići guraju svoje
Male svinje."

- Koje se riječi nazivaju jednoznačnima? Navedite primjere.

Koje se riječi nazivaju višeznačnima? Navedite primjere.

3. Sažetak lekcije. Odraz.

Domaća zadaća - s28 y71

Lekcija #14

Predmet: Prezentacija br. 1 "U logoru."

Cilj:

Zadaci:

    naučiti dosljedno iznositi sadržaj teksta, sastaviti plan.

    Razvijati usmeni i pisani govor, aktivirati vokabular učenika.

    Njegujte jezični smisao.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Tema lekcije.

Čitanje teksta "U logoru."

Ljeti su se dečki odmarali u kampu. Jednog su dana odlučili otići na kampiranje, ali vrijeme je cijelo vrijeme bilo loše.

U srpnju su došli vrući dani. Rano ujutro momci su se okupili u kampu i krenuli. Ubrzo su došli do širokog polja i krenuli uskom stazom.

Kakvo golemo polje! Na njemu se uzburka zrela raž. U dubokoj guduri žubori hladan izvor. Momci su se dugo igrali na velikoj čistini. Sunce zalazi. Vrijeme je za odlazak u kamp. Dečki su se dobro odmorili.

Analiza teksta.

- Što kaže tekst?

- Gdje su se momci odmarali?

- Što je spriječilo dečke da odu na planinarenje?

- Gdje su dečki došli?

- Što se dečkima svidjelo na terenu?

- Što su radili?

- Kako su se dečki odmarali?

Ponovno čitanje teksta.

ss27 y67

Planiranje.

    Ljeto u kampu.

    Hodaj po polju.

    Odmor. Vrijeme za ići kući.

Praktični rad.

3. Rezultat sata Refleksija.

Lekcija #15

Predmet: Izravno i figurativno značenje riječi.

Cilj: Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o višeznačnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučiti odrediti značenje riječi u kontekstu.

Zadaci:

    Proširiti znanje učenika o leksičkom značenju riječi, o višeznačnim riječima, o riječima s izravnim i prenesenim značenjem. Naučiti odrediti značenje riječi u kontekstu.

    Razvijati usmeni i pisani govor, aktivirati vokabular učenika.

    Njegujte jezični smisao.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Trenutak čišćenja.

Ll

L

l

2. Tema lekcije.

Uvod učitelji

momci! Jučer sam upoznao nevjerojatna osoba. Ispostavilo se da je stranac. Počeli smo komunicirati i nakon razgovora rekao sam mu da ima mek karakter, oštar um, zlatne ruke. I blista od sreće. Ali, nažalost, ta osoba me nije razumjela!

I možete li to opisati?

Objasnite značenje riječi koje su pomogle u opisivanju prijatelja?

mekan karakter- dobar karakter

Oštar um brzo shvaća. Oštar kao nož

Zlatne ruke - može sve.

Sjaji od sreće – jako sretan

Nije mogao razumjeti značenje riječi jer su to bile riječi s prenesenim značenjem.

Dakle, tema današnje lekcije je "Izravna i figurativna značenja riječi." Zapiši to u svoju bilježnicu.

_

Na ploči su napisani sljedeći izrazi:

Sijeda glava - siva zima.

Ljudi, koji je korijen ovih riječi.

- Koje je značenje ovih riječi?

Sjedi od starosti

Na temelju sličnosti (zima je također bijela)

Što mislite, koja se riječ prva pojavila.

– Tako je, jer je druga “Siva zima” nastala na temelju sličnosti u boji.

Sada smo suočeni s fenomenom ruskog jezika - izravno i figurativno značenje.

_________________________________________________________

Sada idemo na udžbenik na stranici 140.

Pročitajte što je podebljano!

Ova se tehnika na ruskom naziva metafora.

- U vrtu gori vatra od crvenog planinskog pepela!

- Hrast pada i pod nogama se širi zlatno tanko pero.

Sljedeći paragraf.

I ova tehnika se zove personifikacija.

- Pokušajte sami dati primjere.

Mećava se razvedrila

Vjetar je zaspao.

Ove ćemo alate detaljnije analizirati na satovima književnosti i na satovima razvoja govora.

U objašnjavajući rječnici rječnik ukazuje ne samo na izravno, već i na figurativno značenje.

Navedite primjere iz objašnjavajućeg rječnika.

_________________________________________________________

A sada vježbajmo.

I napravimo vježbu. 338.

Čitamo zadatak.

1 red

2. red

3 reda

Dajte izravno značenje riječi.

Prljavi posao, ________).

Ledeni (pogledaj, _______).

Oštar (um, _________).

Dodajte primjere kako bi značenje postalo jasno.

    Izborni diktat

Zapiši fraze u dva stupca.

izravno značenje

Figurativno značenje

- Čiste misli - bez skrivanja, iskrene

-Čiste ruke-

-Brza rijeka - rijeka koja teče brzo

- Brz um - brzo misli.

-Hladne ruke - od hladnoće

-Hladno srce - ravnodušno

Zašto ste tako podijeljeni?

Analiza teksta

Tekst je unaprijed otisnut.

Zalazak sunca

Kad je padala kiša od jutra do večeri, breza se osušila i rezignirano pokisla. Dogodilo se da se neposredno prije zalaska sunca vedro nebo otvori blizu horizonta i sunce zađe da se odmori na vrhuncu breze, poput bajne žar ptice. Zapleteno u granje, sunce se rasulo u snopovima zraka. Nagnuto polje odjednom je osvijetlilo niskim, uznemirujućim odsjajem, svaka srebrna nit paučine se rasplamsala i postala jasno vidljiva ...

O čemu je riječ u tekstu?

Naslovi tekst. Zalazak sunca

Odredite glavnu temu teksta. Ljepota zalaska sunca.

Objasnite pravopis.

Pronađite riječi upotrijebljene u prenesenom značenju.

Umjetnici su različiti. Neki umjetnici slikaju kistom. I drugi - jednom riječju. A riječ u figurativnom smislu pomaže umjetniku da ovu sliku učini svijetlom i figurativnom. U svakoj umjetničko djelo izaći ćemo u susret takvim sredstvima.

3. Rezultat lekcije. Odraz.

Domaća zadaća -c33 y79

Pedagoški

cilj

Stvoriti uvjete za određivanje gramatičkih obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; raščlanjivanje rečenice po rečeničnim članovima, sintaktička analiza rečenice

Vrsta lekcije

Kontrola znanja i načina djelovanja/rješavanja pojedinog problema

Planirani

rezultate

(predmet)

Odrediti gramatička obilježja imenica, pridjeva, zamjenica; izvršiti raščlanjivanje rečenice po rečeničnim članovima, sintaktičku analizu rečenice

Osobno

rezultate

Procjenjuju vlastite obrazovne aktivnosti: svoja postignuća, samostalnost, inicijativu, odgovornost, razloge neuspjeha

Univerzalni

aktivnosti učenja

(metasubjekt)

Kognitivni: prizvati iz sjećanja podatke potrebne za rješavanje obrazovnog problema.

Regulatorno: planirati rješenje obrazovnog problema: izgraditi slijed potrebnih operacija

(algoritam radnji); analizirati emocionalna stanja dobivena uspješnim (neuspješnim) aktivnostima, procijeniti njihov utjecaj na raspoloženje osobe

Glavni

Gramatički znakovi imenica, pridjeva, zamjenica. Analiza prijedloga članova prijedloga. Raščlanjivanje ponude

Skripta lekcije

Faze lekcije

Oblici, metode,

metodički

trikovi

Aktivnost nastavnika

Aktivnosti učenika

Oblik

kontrolirati

Provedeno

akcije

Formirano

vještine

I. Motivacija za aktivnosti učenja

(Organizacijsko vrijeme)

Frontalni. Verbalni. učiteljeva riječ

Pozdravlja učenike.

Volim kad se sretnemo

Mi smo prijatelji i rođaci

"Dobro jutro",

"Dobra večer",

"Laku noć", kažemo.

A. Jašin

- Provjerite spremnost

na lekciju

Dobrodošli učitelji. Organizirajte svoje radno mjesto

Pokažite volju za rad u nastavi

II. Kaligrafija

Pojedinac.

Praktično. Pismo

uho ugljen kut

Izvršite slovo prema modelu

Razviti kaligrafiju

Ispravno pisanje

III. Izjava zadatka učenja

Frontalni. Verbalni. Poruka učiteljice

Obavještava temu lekcije, formulira zadatak učenja

Slušajte učitelje

Prihvatiti zadatak učenja koji je formulirao učitelj

IV. Kontrola znanja i načina djelovanja

Pojedinac. Praktično. Test

Komentari na zadatke kontrolni rad organizira njihovu provedbu

(vidi privitak)

Izvoditi ispitni zadaci

Ocijenite rezultat rada, određuju što je već naučeno i što tek treba naučiti, svjesni su kvalitete i razine usvojenosti

Test

V. Odraz obrazovne aktivnosti u satu (ukupno)

Frontalni.

Verbalni.

Razgovor

Koji je zadatak bio pred nama?

- Jesi li to uspio riješiti?

- Tko je obavio posao?

Tko je imao problema? Zašto?

Odgovori na pitanje

otvoreno shvatiti
te ocijeniti njihov učinak u učionici

Sesija pitanja. Samoregulacija

opcija 1

1. Ispiši sve pridjeve iz rečenice i označi njihov broj, rod, padež.

2. Izvršite morfološku analizu odabrane imenice.Počinje dolazak prvih ptica selica topovi.

3. Pročitajte tekst. Zamjenice napiši u obliku 2. i 3. lica množine.

LIŠĆE I KORIJENJE

Leaves je rekao:

Posljednja zraka sunca obasjala je vrhove hrastova.

Vidjeli smo zebru i slona u zoološkom vrtu.

(poticajna, neuzvična, gramatička osnovavidio zebru i slona,široko rasprostranjena, postoje homogeni članovi.)

6 (neobavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt iskazan imenicom.

opcija 2

1. Iz rečenice ispiši kvalitetni pridjev i napravi njegovu morfološku analizu.Proljetno nebo plavo je sjalo kroz tanku mrežu golih brezovih grana.

2. Izvršite morfološku analizu odabrane riječi.Lastavica je ispod sagradila gnijezdo krov staje.

3. Pročitajte tekst. Pronađi i zapiši sve zamjenice u obliku 1. lica množine.

LIŠĆE I KORIJENJE

Leaves je rekao:

- Kako smo zeleni i lijepi. Nudimo hladovinu. Ljudi se odmaraju pod našim hladom. Ptice nam lete. Pjevaju i prave gnijezda. I korijenje reče lišću:

Osušit ćeš se u jesen. U proljeće će na vašem mjestu izrasti novo lišće. I bez nas neće biti cijelog stabla, a neće biti ni vas, lišća.

4. Raščlanite prijedlog po članovima.Pod smrekom se skrivao veliki vrganj.

5. Provjerite karakteristike ponude. Ako postoje pogreške, pismeno ih ispravite.U našoj je košarici bila narančasta mrkva, žuta repa i crvena cikla.

(Pripovjedna, uzvična, gramatička osnovapoložite mrkvu, repu, repu,bez širenja, postoje homogeni članovi.)

6 (neobavezno). Zapiši rečenice u kojima je subjekt izričen zamjenicom.

Pozvali ste nas u posjet. Divlja patka je iz šaša iznijela male pačiće. Idemo u šumu na odmor. Na drveću je bilo mraza.